Open main menu

Wiktionary β

prässäyttää

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

prässätä (to press, crease) +‎ -yttää

VerbEdit

prässäyttää

  1. to have something pressed or creased
    Prässäytin housuni läheisessä pesulassa.
    I had my slacks creased in the nearby laundry shop.

ConjugationEdit

Inflection of prässäyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. prässäytän en prässäytä 1st sing. olen prässäyttänyt en ole prässäyttänyt
2nd sing. prässäytät et prässäytä 2nd sing. olet prässäyttänyt et ole prässäyttänyt
3rd sing. prässäyttää ei prässäytä 3rd sing. on prässäyttänyt ei ole prässäyttänyt
1st plur. prässäytämme emme prässäytä 1st plur. olemme prässäyttäneet emme ole prässäyttäneet
2nd plur. prässäytätte ette prässäytä 2nd plur. olette prässäyttäneet ette ole prässäyttäneet
3rd plur. prässäyttävät eivät prässäytä 3rd plur. ovat prässäyttäneet eivät ole prässäyttäneet
passive prässäytetään ei prässäytetä passive on prässäytetty ei ole prässäytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. prässäytin en prässäyttänyt 1st sing. olin prässäyttänyt en ollut prässäyttänyt
2nd sing. prässäytit et prässäyttänyt 2nd sing. olit prässäyttänyt et ollut prässäyttänyt
3rd sing. prässäytti ei prässäyttänyt 3rd sing. oli prässäyttänyt ei ollut prässäyttänyt
1st plur. prässäytimme emme prässäyttäneet 1st plur. olimme prässäyttäneet emme olleet prässäyttäneet
2nd plur. prässäytitte ette prässäyttäneet 2nd plur. olitte prässäyttäneet ette olleet prässäyttäneet
3rd plur. prässäyttivät eivät prässäyttäneet 3rd plur. olivat prässäyttäneet eivät olleet prässäyttäneet
passive prässäytettiin ei prässäytetty passive oli prässäytetty ei ollut prässäytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. prässäyttäisin en prässäyttäisi 1st sing. olisin prässäyttänyt en olisi prässäyttänyt
2nd sing. prässäyttäisit et prässäyttäisi 2nd sing. olisit prässäyttänyt et olisi prässäyttänyt
3rd sing. prässäyttäisi ei prässäyttäisi 3rd sing. olisi prässäyttänyt ei olisi prässäyttänyt
1st plur. prässäyttäisimme emme prässäyttäisi 1st plur. olisimme prässäyttäneet emme olisi prässäyttäneet
2nd plur. prässäyttäisitte ette prässäyttäisi 2nd plur. olisitte prässäyttäneet ette olisi prässäyttäneet
3rd plur. prässäyttäisivät eivät prässäyttäisi 3rd plur. olisivat prässäyttäneet eivät olisi prässäyttäneet
passive prässäytettäisiin ei prässäytettäisi passive olisi prässäytetty ei olisi prässäytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. prässäytä älä prässäytä 2nd sing. ole prässäyttänyt älä ole prässäyttänyt
3rd sing. prässäyttäköön älköön prässäyttäkö 3rd sing. olkoon prässäyttänyt älköön olko prässäyttänyt
1st plur. prässäyttäkäämme älkäämme prässäyttäkö 1st plur. olkaamme prässäyttäneet älkäämme olko prässäyttäneet
2nd plur. prässäyttäkää älkää prässäyttäkö 2nd plur. olkaa prässäyttäneet älkää olko prässäyttäneet
3rd plur. prässäyttäkööt älkööt prässäyttäkö 3rd plur. olkoot prässäyttäneet älkööt olko prässäyttäneet
passive prässäytettäköön älköön prässäytettäkö passive olkoon prässäytetty älköön olko prässäytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. prässäyttänen en prässäyttäne 1st sing. lienen prässäyttänyt en liene prässäyttänyt
2nd sing. prässäyttänet et prässäyttäne 2nd sing. lienet prässäyttänyt et liene prässäyttänyt
3rd sing. prässäyttänee ei prässäyttäne 3rd sing. lienee prässäyttänyt ei liene prässäyttänyt
1st plur. prässäyttänemme emme prässäyttäne 1st plur. lienemme prässäyttäneet emme liene prässäyttäneet
2nd plur. prässäyttänette ette prässäyttäne 2nd plur. lienette prässäyttäneet ette liene prässäyttäneet
3rd plur. prässäyttänevät eivät prässäyttäne 3rd plur. lienevät prässäyttäneet eivät liene prässäyttäneet
passive prässäytettäneen ei prässäytettäne passive lienee prässäytetty ei liene prässäytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st prässäyttää present prässäyttävä prässäytettävä
long 1st2 prässäyttääkseen past prässäyttänyt prässäytetty
2nd inessive1 prässäyttäessä prässäytettäessä agent1, 3 prässäyttämä
instructive prässäyttäen negative prässäyttämätön
3rd inessive prässäyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative prässäyttämästä
illative prässäyttämään
adessive prässäyttämällä
abessive prässäyttämättä
instructive prässäyttämän prässäytettämän
4th nominative prässäyttäminen
partitive prässäyttämistä
5th2 prässäyttämäisillään

Related termsEdit