1. (transitive) to brutalise/brutalize, make more brutal


Inflection of raaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. raaistan en raaista 1st sing. olen raaistanut en ole raaistanut
2nd sing. raaistat et raaista 2nd sing. olet raaistanut et ole raaistanut
3rd sing. raaistaa ei raaista 3rd sing. on raaistanut ei ole raaistanut
1st plur. raaistamme emme raaista 1st plur. olemme raaistaneet emme ole raaistaneet
2nd plur. raaistatte ette raaista 2nd plur. olette raaistaneet ette ole raaistaneet
3rd plur. raaistavat eivät raaista 3rd plur. ovat raaistaneet eivät ole raaistaneet
passive raaistetaan ei raaisteta passive on raaistettu ei ole raaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. raaistin en raaistanut 1st sing. olin raaistanut en ollut raaistanut
2nd sing. raaistit et raaistanut 2nd sing. olit raaistanut et ollut raaistanut
3rd sing. raaisti ei raaistanut 3rd sing. oli raaistanut ei ollut raaistanut
1st plur. raaistimme emme raaistaneet 1st plur. olimme raaistaneet emme olleet raaistaneet
2nd plur. raaistitte ette raaistaneet 2nd plur. olitte raaistaneet ette olleet raaistaneet
3rd plur. raaistivat eivät raaistaneet 3rd plur. olivat raaistaneet eivät olleet raaistaneet
passive raaistettiin ei raaistettu passive oli raaistettu ei ollut raaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. raaistaisin en raaistaisi 1st sing. olisin raaistanut en olisi raaistanut
2nd sing. raaistaisit et raaistaisi 2nd sing. olisit raaistanut et olisi raaistanut
3rd sing. raaistaisi ei raaistaisi 3rd sing. olisi raaistanut ei olisi raaistanut
1st plur. raaistaisimme emme raaistaisi 1st plur. olisimme raaistaneet emme olisi raaistaneet
2nd plur. raaistaisitte ette raaistaisi 2nd plur. olisitte raaistaneet ette olisi raaistaneet
3rd plur. raaistaisivat eivät raaistaisi 3rd plur. olisivat raaistaneet eivät olisi raaistaneet
passive raaistettaisiin ei raaistettaisi passive olisi raaistettu ei olisi raaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. raaista älä raaista 2nd sing. ole raaistanut älä ole raaistanut
3rd sing. raaistakoon älköön raaistako 3rd sing. olkoon raaistanut älköön olko raaistanut
1st plur. raaistakaamme älkäämme raaistako 1st plur. olkaamme raaistaneet älkäämme olko raaistaneet
2nd plur. raaistakaa älkää raaistako 2nd plur. olkaa raaistaneet älkää olko raaistaneet
3rd plur. raaistakoot älkööt raaistako 3rd plur. olkoot raaistaneet älkööt olko raaistaneet
passive raaistettakoon älköön raaistettako passive olkoon raaistettu älköön olko raaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. raaistanen en raaistane 1st sing. lienen raaistanut en liene raaistanut
2nd sing. raaistanet et raaistane 2nd sing. lienet raaistanut et liene raaistanut
3rd sing. raaistanee ei raaistane 3rd sing. lienee raaistanut ei liene raaistanut
1st plur. raaistanemme emme raaistane 1st plur. lienemme raaistaneet emme liene raaistaneet
2nd plur. raaistanette ette raaistane 2nd plur. lienette raaistaneet ette liene raaistaneet
3rd plur. raaistanevat eivät raaistane 3rd plur. lienevät raaistaneet eivät liene raaistaneet
passive raaistettaneen ei raaistettane passive lienee raaistettu ei liene raaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st raaistaa present raaistava raaistettava
long 1st2 raaistaakseen past raaistanut raaistettu
2nd inessive1 raaistaessa raaistettaessa agent1, 3 raaistama
instructive raaistaen negative raaistamaton
3rd inessive raaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative raaistamasta
illative raaistamaan
adessive raaistamalla
abessive raaistamatta
instructive raaistaman raaistettaman
4th nominative raaistaminen
partitive raaistamista
5th2 raaistamaisillaan


Read in another language