1. To scare.


Inflection of säikäyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säikäytän en säikäytä 1st sing. olen säikäyttänyt en ole säikäyttänyt
2nd sing. säikäytät et säikäytä 2nd sing. olet säikäyttänyt et ole säikäyttänyt
3rd sing. säikäyttää ei säikäytä 3rd sing. on säikäyttänyt ei ole säikäyttänyt
1st plur. säikäytämme emme säikäytä 1st plur. olemme säikäyttäneet emme ole säikäyttäneet
2nd plur. säikäytätte ette säikäytä 2nd plur. olette säikäyttäneet ette ole säikäyttäneet
3rd plur. säikäyttävät eivät säikäytä 3rd plur. ovat säikäyttäneet eivät ole säikäyttäneet
passive säikäytetään ei säikäytetä passive on säikäytetty ei ole säikäytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säikäytin en säikäyttänyt 1st sing. olin säikäyttänyt en ollut säikäyttänyt
2nd sing. säikäytit et säikäyttänyt 2nd sing. olit säikäyttänyt et ollut säikäyttänyt
3rd sing. säikäytti ei säikäyttänyt 3rd sing. oli säikäyttänyt ei ollut säikäyttänyt
1st plur. säikäytimme emme säikäyttäneet 1st plur. olimme säikäyttäneet emme olleet säikäyttäneet
2nd plur. säikäytitte ette säikäyttäneet 2nd plur. olitte säikäyttäneet ette olleet säikäyttäneet
3rd plur. säikäyttivät eivät säikäyttäneet 3rd plur. olivat säikäyttäneet eivät olleet säikäyttäneet
passive säikäytettiin ei säikäytetty passive oli säikäytetty ei ollut säikäytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säikäyttäisin en säikäyttäisi 1st sing. olisin säikäyttänyt en olisi säikäyttänyt
2nd sing. säikäyttäisit et säikäyttäisi 2nd sing. olisit säikäyttänyt et olisi säikäyttänyt
3rd sing. säikäyttäisi ei säikäyttäisi 3rd sing. olisi säikäyttänyt ei olisi säikäyttänyt
1st plur. säikäyttäisimme emme säikäyttäisi 1st plur. olisimme säikäyttäneet emme olisi säikäyttäneet
2nd plur. säikäyttäisitte ette säikäyttäisi 2nd plur. olisitte säikäyttäneet ette olisi säikäyttäneet
3rd plur. säikäyttäisivät eivät säikäyttäisi 3rd plur. olisivat säikäyttäneet eivät olisi säikäyttäneet
passive säikäytettäisiin ei säikäytettäisi passive olisi säikäytetty ei olisi säikäytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. säikäytä älä säikäytä 2nd sing. ole säikäyttänyt älä ole säikäyttänyt
3rd sing. säikäyttäköön älköön säikäyttäkö 3rd sing. olkoon säikäyttänyt älköön olko säikäyttänyt
1st plur. säikäyttäkäämme älkäämme säikäyttäkö 1st plur. olkaamme säikäyttäneet älkäämme olko säikäyttäneet
2nd plur. säikäyttäkää älkää säikäyttäkö 2nd plur. olkaa säikäyttäneet älkää olko säikäyttäneet
3rd plur. säikäyttäkööt älkööt säikäyttäkö 3rd plur. olkoot säikäyttäneet älkööt olko säikäyttäneet
passive säikäytettäköön älköön säikäytettäkö passive olkoon säikäytetty älköön olko säikäytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. säikäyttänen en säikäyttäne 1st sing. lienen säikäyttänyt en liene säikäyttänyt
2nd sing. säikäyttänet et säikäyttäne 2nd sing. lienet säikäyttänyt et liene säikäyttänyt
3rd sing. säikäyttänee ei säikäyttäne 3rd sing. lienee säikäyttänyt ei liene säikäyttänyt
1st plur. säikäyttänemme emme säikäyttäne 1st plur. lienemme säikäyttäneet emme liene säikäyttäneet
2nd plur. säikäyttänette ette säikäyttäne 2nd plur. lienette säikäyttäneet ette liene säikäyttäneet
3rd plur. säikäyttänevät eivät säikäyttäne 3rd plur. lienevät säikäyttäneet eivät liene säikäyttäneet
passive säikäytettäneen ei säikäytettäne passive lienee säikäytetty ei liene säikäytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st säikäyttää present säikäyttävä säikäytettävä
long 1st2 säikäyttääkseen past säikäyttänyt säikäytetty
2nd inessive1 säikäyttäessä säikäytettäessä agent1, 3 säikäyttämä
instructive säikäyttäen negative säikäyttämätön
3rd inessive säikäyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative säikäyttämästä
illative säikäyttämään
adessive säikäyttämällä
abessive säikäyttämättä
instructive säikäyttämän säikäytettämän
4th nominative säikäyttäminen
partitive säikäyttämistä
5th2 säikäyttämäisillään
Read in another language