1. (intransitive) To protect oneself.
  2. (intransitive) To shelter.


Inflection of suojautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suojaudun en suojaudu 1st sing. olen suojautunut en ole suojautunut
2nd sing. suojaudut et suojaudu 2nd sing. olet suojautunut et ole suojautunut
3rd sing. suojautuu ei suojaudu 3rd sing. on suojautunut ei ole suojautunut
1st plur. suojaudumme emme suojaudu 1st plur. olemme suojautuneet emme ole suojautuneet
2nd plur. suojaudutte ette suojaudu 2nd plur. olette suojautuneet ette ole suojautuneet
3rd plur. suojautuvat eivät suojaudu 3rd plur. ovat suojautuneet eivät ole suojautuneet
passive suojaudutaan ei suojauduta passive on suojauduttu ei ole suojauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suojauduin en suojautunut 1st sing. olin suojautunut en ollut suojautunut
2nd sing. suojauduit et suojautunut 2nd sing. olit suojautunut et ollut suojautunut
3rd sing. suojautui ei suojautunut 3rd sing. oli suojautunut ei ollut suojautunut
1st plur. suojauduimme emme suojautuneet 1st plur. olimme suojautuneet emme olleet suojautuneet
2nd plur. suojauduitte ette suojautuneet 2nd plur. olitte suojautuneet ette olleet suojautuneet
3rd plur. suojautuivat eivät suojautuneet 3rd plur. olivat suojautuneet eivät olleet suojautuneet
passive suojauduttiin ei suojauduttu passive oli suojauduttu ei ollut suojauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suojautuisin en suojautuisi 1st sing. olisin suojautunut en olisi suojautunut
2nd sing. suojautuisit et suojautuisi 2nd sing. olisit suojautunut et olisi suojautunut
3rd sing. suojautuisi ei suojautuisi 3rd sing. olisi suojautunut ei olisi suojautunut
1st plur. suojautuisimme emme suojautuisi 1st plur. olisimme suojautuneet emme olisi suojautuneet
2nd plur. suojautuisitte ette suojautuisi 2nd plur. olisitte suojautuneet ette olisi suojautuneet
3rd plur. suojautuisivat eivät suojautuisi 3rd plur. olisivat suojautuneet eivät olisi suojautuneet
passive suojauduttaisiin ei suojauduttaisi passive olisi suojauduttu ei olisi suojauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suojaudu älä suojaudu 2nd sing. ole suojautunut älä ole suojautunut
3rd sing. suojautukoon älköön suojautuko 3rd sing. olkoon suojautunut älköön olko suojautunut
1st plur. suojautukaamme älkäämme suojautuko 1st plur. olkaamme suojautuneet älkäämme olko suojautuneet
2nd plur. suojautukaa älkää suojautuko 2nd plur. olkaa suojautuneet älkää olko suojautuneet
3rd plur. suojautukoot älkööt suojautuko 3rd plur. olkoot suojautuneet älkööt olko suojautuneet
passive suojauduttakoon älköön suojauduttako passive olkoon suojauduttu älköön olko suojauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suojautunen en suojautune 1st sing. lienen suojautunut en liene suojautunut
2nd sing. suojautunet et suojautune 2nd sing. lienet suojautunut et liene suojautunut
3rd sing. suojautunee ei suojautune 3rd sing. lienee suojautunut ei liene suojautunut
1st plur. suojautunemme emme suojautune 1st plur. lienemme suojautuneet emme liene suojautuneet
2nd plur. suojautunette ette suojautune 2nd plur. lienette suojautuneet ette liene suojautuneet
3rd plur. suojautunevat eivät suojautune 3rd plur. lienevät suojautuneet eivät liene suojautuneet
passive suojauduttaneen ei suojauduttane passive lienee suojauduttu ei liene suojauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suojautua present suojautuva suojauduttava
long 1st2 suojautuakseen past suojautunut suojauduttu
2nd inessive1 suojautuessa suojauduttaessa agent1, 3 suojautuma
instructive suojautuen negative suojautumaton
3rd inessive suojautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suojautumasta
illative suojautumaan
adessive suojautumalla
abessive suojautumatta
instructive suojautuman suojauduttaman
4th nominative suojautuminen
partitive suojautumista
5th2 suojautumaisillaan
Read in another language