täplä

Contents

FinnishEdit

(index tä)

PronunciationEdit

  • IPA(key): [ˈt̪æplæ]
  • Hyphenation: täp‧lä

NounEdit

täplä

  1. spot, speck

DeclensionEdit

Inflection of täplä (Kotus type 10/koira, no gradation)
nominative täplä täplät
genitive täplän täplien
partitive täplää täpliä
illative täplään täpliin
singular plural
nominative täplä täplät
accusative nom. täplä täplät
gen. täplän
genitive täplän täplien
täpläinrare
partitive täplää täpliä
inessive täplässä täplissä
elative täplästä täplistä
illative täplään täpliin
adessive täplällä täplillä
ablative täplältä täpliltä
allative täplälle täplille
essive täplänä täplinä
translative täpläksi täpliksi
instructive täplin
abessive täplättä täplittä
comitative täplineen

AnagramsEdit

Read in another language