FinnishEdit

NounEdit

tahdas

  1. dough

DeclensionEdit

Inflection of tahdas (Kotus type 41/vieras, t-d gradation)
nominative tahdas tahtaat
genitive tahtaan tahtaiden
tahtaitten
partitive tahdasta tahtaita
illative tahtaaseen tahtaisiin
singular plural
nominative tahdas tahtaat
accusative nom. tahdas tahtaat
gen. tahtaan
genitive tahtaan tahtaiden
tahtaitten
partitive tahdasta tahtaita
inessive tahtaassa tahtaissa
elative tahtaasta tahtaista
illative tahtaaseen tahtaisiin
tahtaihinrare
adessive tahtaalla tahtailla
ablative tahtaalta tahtailta
allative tahtaalle tahtaille
essive tahtaana tahtaina
translative tahtaaksi tahtaiksi
instructive tahtain
abessive tahtaatta tahtaitta
comitative tahtaineen
Read in another language