tasapuolistaa

FinnishEdit

EtymologyEdit

tasapuolinen +‎ -taa

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈtɑsɑˌpuo̯listɑːˣ/, [ˈt̪ɑs̠ɑˌpuo̞̯lis̠t̪ɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -uolistɑː
  • Syllabification: ta‧sa‧puo‧lis‧taa

VerbEdit

tasapuolistaa

  1. (transitive) to make (more) evenhanded or equal

ConjugationEdit

Inflection of tasapuolistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapuolistan en tasapuolista 1st sing. olen tasapuolistanut en ole tasapuolistanut
2nd sing. tasapuolistat et tasapuolista 2nd sing. olet tasapuolistanut et ole tasapuolistanut
3rd sing. tasapuolistaa ei tasapuolista 3rd sing. on tasapuolistanut ei ole tasapuolistanut
1st plur. tasapuolistamme emme tasapuolista 1st plur. olemme tasapuolistaneet emme ole tasapuolistaneet
2nd plur. tasapuolistatte ette tasapuolista 2nd plur. olette tasapuolistaneet ette ole tasapuolistaneet
3rd plur. tasapuolistavat eivät tasapuolista 3rd plur. ovat tasapuolistaneet eivät ole tasapuolistaneet
passive tasapuolistetaan ei tasapuolisteta passive on tasapuolistettu ei ole tasapuolistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapuolistin en tasapuolistanut 1st sing. olin tasapuolistanut en ollut tasapuolistanut
2nd sing. tasapuolistit et tasapuolistanut 2nd sing. olit tasapuolistanut et ollut tasapuolistanut
3rd sing. tasapuolisti ei tasapuolistanut 3rd sing. oli tasapuolistanut ei ollut tasapuolistanut
1st plur. tasapuolistimme emme tasapuolistaneet 1st plur. olimme tasapuolistaneet emme olleet tasapuolistaneet
2nd plur. tasapuolistitte ette tasapuolistaneet 2nd plur. olitte tasapuolistaneet ette olleet tasapuolistaneet
3rd plur. tasapuolistivat eivät tasapuolistaneet 3rd plur. olivat tasapuolistaneet eivät olleet tasapuolistaneet
passive tasapuolistettiin ei tasapuolistettu passive oli tasapuolistettu ei ollut tasapuolistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapuolistaisin en tasapuolistaisi 1st sing. olisin tasapuolistanut en olisi tasapuolistanut
2nd sing. tasapuolistaisit et tasapuolistaisi 2nd sing. olisit tasapuolistanut et olisi tasapuolistanut
3rd sing. tasapuolistaisi ei tasapuolistaisi 3rd sing. olisi tasapuolistanut ei olisi tasapuolistanut
1st plur. tasapuolistaisimme emme tasapuolistaisi 1st plur. olisimme tasapuolistaneet emme olisi tasapuolistaneet
2nd plur. tasapuolistaisitte ette tasapuolistaisi 2nd plur. olisitte tasapuolistaneet ette olisi tasapuolistaneet
3rd plur. tasapuolistaisivat eivät tasapuolistaisi 3rd plur. olisivat tasapuolistaneet eivät olisi tasapuolistaneet
passive tasapuolistettaisiin ei tasapuolistettaisi passive olisi tasapuolistettu ei olisi tasapuolistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tasapuolista älä tasapuolista 2nd sing. ole tasapuolistanut älä ole tasapuolistanut
3rd sing. tasapuolistakoon älköön tasapuolistako 3rd sing. olkoon tasapuolistanut älköön olko tasapuolistanut
1st plur. tasapuolistakaamme älkäämme tasapuolistako 1st plur. olkaamme tasapuolistaneet älkäämme olko tasapuolistaneet
2nd plur. tasapuolistakaa älkää tasapuolistako 2nd plur. olkaa tasapuolistaneet älkää olko tasapuolistaneet
3rd plur. tasapuolistakoot älkööt tasapuolistako 3rd plur. olkoot tasapuolistaneet älkööt olko tasapuolistaneet
passive tasapuolistettakoon älköön tasapuolistettako passive olkoon tasapuolistettu älköön olko tasapuolistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapuolistanen en tasapuolistane 1st sing. lienen tasapuolistanut en liene tasapuolistanut
2nd sing. tasapuolistanet et tasapuolistane 2nd sing. lienet tasapuolistanut et liene tasapuolistanut
3rd sing. tasapuolistanee ei tasapuolistane 3rd sing. lienee tasapuolistanut ei liene tasapuolistanut
1st plur. tasapuolistanemme emme tasapuolistane 1st plur. lienemme tasapuolistaneet emme liene tasapuolistaneet
2nd plur. tasapuolistanette ette tasapuolistane 2nd plur. lienette tasapuolistaneet ette liene tasapuolistaneet
3rd plur. tasapuolistanevat eivät tasapuolistane 3rd plur. lienevät tasapuolistaneet eivät liene tasapuolistaneet
passive tasapuolistettaneen ei tasapuolistettane passive lienee tasapuolistettu ei liene tasapuolistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tasapuolistaa present tasapuolistava tasapuolistettava
long 1st2 tasapuolistaakseen past tasapuolistanut tasapuolistettu
2nd inessive1 tasapuolistaessa tasapuolistettaessa agent1, 3 tasapuolistama
instructive tasapuolistaen negative tasapuolistamaton
3rd inessive tasapuolistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tasapuolistamasta
illative tasapuolistamaan
adessive tasapuolistamalla
abessive tasapuolistamatta
instructive tasapuolistaman tasapuolistettaman
4th nominative tasapuolistaminen
partitive tasapuolistamista
5th2 tasapuolistamaisillaan