tasapuolistua

FinnishEdit

EtymologyEdit

tasapuolistaa +‎ -ua

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈtɑsɑˌpuo̯listuɑˣ/, [ˈt̪ɑs̠ɑˌpuo̞̯lis̠ˌt̪uɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -uɑ
  • Syllabification: ta‧sa‧puo‧lis‧tu‧a

VerbEdit

tasapuolistua

  1. (intransitive) to become (more) evenhanded or equal

ConjugationEdit

Inflection of tasapuolistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapuolistun en tasapuolistu 1st sing. olen tasapuolistunut en ole tasapuolistunut
2nd sing. tasapuolistut et tasapuolistu 2nd sing. olet tasapuolistunut et ole tasapuolistunut
3rd sing. tasapuolistuu ei tasapuolistu 3rd sing. on tasapuolistunut ei ole tasapuolistunut
1st plur. tasapuolistumme emme tasapuolistu 1st plur. olemme tasapuolistuneet emme ole tasapuolistuneet
2nd plur. tasapuolistutte ette tasapuolistu 2nd plur. olette tasapuolistuneet ette ole tasapuolistuneet
3rd plur. tasapuolistuvat eivät tasapuolistu 3rd plur. ovat tasapuolistuneet eivät ole tasapuolistuneet
passive tasapuolistutaan ei tasapuolistuta passive on tasapuolistuttu ei ole tasapuolistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapuolistuin en tasapuolistunut 1st sing. olin tasapuolistunut en ollut tasapuolistunut
2nd sing. tasapuolistuit et tasapuolistunut 2nd sing. olit tasapuolistunut et ollut tasapuolistunut
3rd sing. tasapuolistui ei tasapuolistunut 3rd sing. oli tasapuolistunut ei ollut tasapuolistunut
1st plur. tasapuolistuimme emme tasapuolistuneet 1st plur. olimme tasapuolistuneet emme olleet tasapuolistuneet
2nd plur. tasapuolistuitte ette tasapuolistuneet 2nd plur. olitte tasapuolistuneet ette olleet tasapuolistuneet
3rd plur. tasapuolistuivat eivät tasapuolistuneet 3rd plur. olivat tasapuolistuneet eivät olleet tasapuolistuneet
passive tasapuolistuttiin ei tasapuolistuttu passive oli tasapuolistuttu ei ollut tasapuolistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapuolistuisin en tasapuolistuisi 1st sing. olisin tasapuolistunut en olisi tasapuolistunut
2nd sing. tasapuolistuisit et tasapuolistuisi 2nd sing. olisit tasapuolistunut et olisi tasapuolistunut
3rd sing. tasapuolistuisi ei tasapuolistuisi 3rd sing. olisi tasapuolistunut ei olisi tasapuolistunut
1st plur. tasapuolistuisimme emme tasapuolistuisi 1st plur. olisimme tasapuolistuneet emme olisi tasapuolistuneet
2nd plur. tasapuolistuisitte ette tasapuolistuisi 2nd plur. olisitte tasapuolistuneet ette olisi tasapuolistuneet
3rd plur. tasapuolistuisivat eivät tasapuolistuisi 3rd plur. olisivat tasapuolistuneet eivät olisi tasapuolistuneet
passive tasapuolistuttaisiin ei tasapuolistuttaisi passive olisi tasapuolistuttu ei olisi tasapuolistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tasapuolistu älä tasapuolistu 2nd sing. ole tasapuolistunut älä ole tasapuolistunut
3rd sing. tasapuolistukoon älköön tasapuolistuko 3rd sing. olkoon tasapuolistunut älköön olko tasapuolistunut
1st plur. tasapuolistukaamme älkäämme tasapuolistuko 1st plur. olkaamme tasapuolistuneet älkäämme olko tasapuolistuneet
2nd plur. tasapuolistukaa älkää tasapuolistuko 2nd plur. olkaa tasapuolistuneet älkää olko tasapuolistuneet
3rd plur. tasapuolistukoot älkööt tasapuolistuko 3rd plur. olkoot tasapuolistuneet älkööt olko tasapuolistuneet
passive tasapuolistuttakoon älköön tasapuolistuttako passive olkoon tasapuolistuttu älköön olko tasapuolistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tasapuolistunen en tasapuolistune 1st sing. lienen tasapuolistunut en liene tasapuolistunut
2nd sing. tasapuolistunet et tasapuolistune 2nd sing. lienet tasapuolistunut et liene tasapuolistunut
3rd sing. tasapuolistunee ei tasapuolistune 3rd sing. lienee tasapuolistunut ei liene tasapuolistunut
1st plur. tasapuolistunemme emme tasapuolistune 1st plur. lienemme tasapuolistuneet emme liene tasapuolistuneet
2nd plur. tasapuolistunette ette tasapuolistune 2nd plur. lienette tasapuolistuneet ette liene tasapuolistuneet
3rd plur. tasapuolistunevat eivät tasapuolistune 3rd plur. lienevät tasapuolistuneet eivät liene tasapuolistuneet
passive tasapuolistuttaneen ei tasapuolistuttane passive lienee tasapuolistuttu ei liene tasapuolistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tasapuolistua present tasapuolistuva tasapuolistuttava
long 1st2 tasapuolistuakseen past tasapuolistunut tasapuolistuttu
2nd inessive1 tasapuolistuessa tasapuolistuttaessa agent1, 3 tasapuolistuma
instructive tasapuolistuen negative tasapuolistumaton
3rd inessive tasapuolistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tasapuolistumasta
illative tasapuolistumaan
adessive tasapuolistumalla
abessive tasapuolistumatta
instructive tasapuolistuman tasapuolistuttaman
4th nominative tasapuolistuminen
partitive tasapuolistumista
5th2 tasapuolistumaisillaan