tuimistua

FinnishEdit

EtymologyEdit

tuima +‎ -stua

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈtui̯mistuɑˣ/, [ˈt̪ui̯mis̠ˌt̪uɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -uɑ
  • Syllabification: tui‧mis‧tu‧a

VerbEdit

tuimistua

  1. Synonym of tuimeta

ConjugationEdit

Inflection of tuimistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuimistun en tuimistu 1st sing. olen tuimistunut en ole tuimistunut
2nd sing. tuimistut et tuimistu 2nd sing. olet tuimistunut et ole tuimistunut
3rd sing. tuimistuu ei tuimistu 3rd sing. on tuimistunut ei ole tuimistunut
1st plur. tuimistumme emme tuimistu 1st plur. olemme tuimistuneet emme ole tuimistuneet
2nd plur. tuimistutte ette tuimistu 2nd plur. olette tuimistuneet ette ole tuimistuneet
3rd plur. tuimistuvat eivät tuimistu 3rd plur. ovat tuimistuneet eivät ole tuimistuneet
passive tuimistutaan ei tuimistuta passive on tuimistuttu ei ole tuimistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuimistuin en tuimistunut 1st sing. olin tuimistunut en ollut tuimistunut
2nd sing. tuimistuit et tuimistunut 2nd sing. olit tuimistunut et ollut tuimistunut
3rd sing. tuimistui ei tuimistunut 3rd sing. oli tuimistunut ei ollut tuimistunut
1st plur. tuimistuimme emme tuimistuneet 1st plur. olimme tuimistuneet emme olleet tuimistuneet
2nd plur. tuimistuitte ette tuimistuneet 2nd plur. olitte tuimistuneet ette olleet tuimistuneet
3rd plur. tuimistuivat eivät tuimistuneet 3rd plur. olivat tuimistuneet eivät olleet tuimistuneet
passive tuimistuttiin ei tuimistuttu passive oli tuimistuttu ei ollut tuimistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuimistuisin en tuimistuisi 1st sing. olisin tuimistunut en olisi tuimistunut
2nd sing. tuimistuisit et tuimistuisi 2nd sing. olisit tuimistunut et olisi tuimistunut
3rd sing. tuimistuisi ei tuimistuisi 3rd sing. olisi tuimistunut ei olisi tuimistunut
1st plur. tuimistuisimme emme tuimistuisi 1st plur. olisimme tuimistuneet emme olisi tuimistuneet
2nd plur. tuimistuisitte ette tuimistuisi 2nd plur. olisitte tuimistuneet ette olisi tuimistuneet
3rd plur. tuimistuisivat eivät tuimistuisi 3rd plur. olisivat tuimistuneet eivät olisi tuimistuneet
passive tuimistuttaisiin ei tuimistuttaisi passive olisi tuimistuttu ei olisi tuimistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuimistu älä tuimistu 2nd sing. ole tuimistunut älä ole tuimistunut
3rd sing. tuimistukoon älköön tuimistuko 3rd sing. olkoon tuimistunut älköön olko tuimistunut
1st plur. tuimistukaamme älkäämme tuimistuko 1st plur. olkaamme tuimistuneet älkäämme olko tuimistuneet
2nd plur. tuimistukaa älkää tuimistuko 2nd plur. olkaa tuimistuneet älkää olko tuimistuneet
3rd plur. tuimistukoot älkööt tuimistuko 3rd plur. olkoot tuimistuneet älkööt olko tuimistuneet
passive tuimistuttakoon älköön tuimistuttako passive olkoon tuimistuttu älköön olko tuimistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuimistunen en tuimistune 1st sing. lienen tuimistunut en liene tuimistunut
2nd sing. tuimistunet et tuimistune 2nd sing. lienet tuimistunut et liene tuimistunut
3rd sing. tuimistunee ei tuimistune 3rd sing. lienee tuimistunut ei liene tuimistunut
1st plur. tuimistunemme emme tuimistune 1st plur. lienemme tuimistuneet emme liene tuimistuneet
2nd plur. tuimistunette ette tuimistune 2nd plur. lienette tuimistuneet ette liene tuimistuneet
3rd plur. tuimistunevat eivät tuimistune 3rd plur. lienevät tuimistuneet eivät liene tuimistuneet
passive tuimistuttaneen ei tuimistuttane passive lienee tuimistuttu ei liene tuimistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tuimistua present tuimistuva tuimistuttava
long 1st2 tuimistuakseen past tuimistunut tuimistuttu
2nd inessive1 tuimistuessa tuimistuttaessa agent1, 3 tuimistuma
instructive tuimistuen negative tuimistumaton
3rd inessive tuimistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tuimistumasta
illative tuimistumaan
adessive tuimistumalla
abessive tuimistumatta
instructive tuimistuman tuimistuttaman
4th nominative tuimistuminen
partitive tuimistumista
5th2 tuimistumaisillaan

AnagramsEdit