Causative aspect of the verb tyytyä; tyydy- +‎ -ttää.



  1. to satisfy
  2. to sate


Inflection of tyydyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyydytän en tyydytä 1st sing. olen tyydyttänyt en ole tyydyttänyt
2nd sing. tyydytät et tyydytä 2nd sing. olet tyydyttänyt et ole tyydyttänyt
3rd sing. tyydyttää ei tyydytä 3rd sing. on tyydyttänyt ei ole tyydyttänyt
1st plur. tyydytämme emme tyydytä 1st plur. olemme tyydyttäneet emme ole tyydyttäneet
2nd plur. tyydytätte ette tyydytä 2nd plur. olette tyydyttäneet ette ole tyydyttäneet
3rd plur. tyydyttävät eivät tyydytä 3rd plur. ovat tyydyttäneet eivät ole tyydyttäneet
passive tyydytetään ei tyydytetä passive on tyydytetty ei ole tyydytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyydytin en tyydyttänyt 1st sing. olin tyydyttänyt en ollut tyydyttänyt
2nd sing. tyydytit et tyydyttänyt 2nd sing. olit tyydyttänyt et ollut tyydyttänyt
3rd sing. tyydytti ei tyydyttänyt 3rd sing. oli tyydyttänyt ei ollut tyydyttänyt
1st plur. tyydytimme emme tyydyttäneet 1st plur. olimme tyydyttäneet emme olleet tyydyttäneet
2nd plur. tyydytitte ette tyydyttäneet 2nd plur. olitte tyydyttäneet ette olleet tyydyttäneet
3rd plur. tyydyttivät eivät tyydyttäneet 3rd plur. olivat tyydyttäneet eivät olleet tyydyttäneet
passive tyydytettiin ei tyydytetty passive oli tyydytetty ei ollut tyydytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyydyttäisin en tyydyttäisi 1st sing. olisin tyydyttänyt en olisi tyydyttänyt
2nd sing. tyydyttäisit et tyydyttäisi 2nd sing. olisit tyydyttänyt et olisi tyydyttänyt
3rd sing. tyydyttäisi ei tyydyttäisi 3rd sing. olisi tyydyttänyt ei olisi tyydyttänyt
1st plur. tyydyttäisimme emme tyydyttäisi 1st plur. olisimme tyydyttäneet emme olisi tyydyttäneet
2nd plur. tyydyttäisitte ette tyydyttäisi 2nd plur. olisitte tyydyttäneet ette olisi tyydyttäneet
3rd plur. tyydyttäisivät eivät tyydyttäisi 3rd plur. olisivat tyydyttäneet eivät olisi tyydyttäneet
passive tyydytettäisiin ei tyydytettäisi passive olisi tyydytetty ei olisi tyydytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tyydytä älä tyydytä 2nd sing. ole tyydyttänyt älä ole tyydyttänyt
3rd sing. tyydyttäköön älköön tyydyttäkö 3rd sing. olkoon tyydyttänyt älköön olko tyydyttänyt
1st plur. tyydyttäkäämme älkäämme tyydyttäkö 1st plur. olkaamme tyydyttäneet älkäämme olko tyydyttäneet
2nd plur. tyydyttäkää älkää tyydyttäkö 2nd plur. olkaa tyydyttäneet älkää olko tyydyttäneet
3rd plur. tyydyttäkööt älkööt tyydyttäkö 3rd plur. olkoot tyydyttäneet älkööt olko tyydyttäneet
passive tyydytettäköön älköön tyydytettäkö passive olkoon tyydytetty älköön olko tyydytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyydyttänen en tyydyttäne 1st sing. lienen tyydyttänyt en liene tyydyttänyt
2nd sing. tyydyttänet et tyydyttäne 2nd sing. lienet tyydyttänyt et liene tyydyttänyt
3rd sing. tyydyttänee ei tyydyttäne 3rd sing. lienee tyydyttänyt ei liene tyydyttänyt
1st plur. tyydyttänemme emme tyydyttäne 1st plur. lienemme tyydyttäneet emme liene tyydyttäneet
2nd plur. tyydyttänette ette tyydyttäne 2nd plur. lienette tyydyttäneet ette liene tyydyttäneet
3rd plur. tyydyttänevät eivät tyydyttäne 3rd plur. lienevät tyydyttäneet eivät liene tyydyttäneet
passive tyydytettäneen ei tyydytettäne passive lienee tyydytetty ei liene tyydytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tyydyttää present tyydyttävä tyydytettävä
long 1st2 tyydyttääkseen past tyydyttänyt tyydytetty
2nd inessive1 tyydyttäessä tyydytettäessä agent1, 3 tyydyttämä
instructive tyydyttäen negative tyydyttämätön
3rd inessive tyydyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tyydyttämästä
illative tyydyttämään
adessive tyydyttämällä
abessive tyydyttämättä
instructive tyydyttämän tyydytettämän
4th nominative tyydyttäminen
partitive tyydyttämistä
5th2 tyydyttämäisillään

Derived termsEdit

Read in another language