See also: -ttää

FinnishEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *-ttadak, from Proto-Finno-Ugric *-kta- and Proto-Uralic *-pta-.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /-tːɑːˣ/, [-t̪ːɑː(ʔ)]

SuffixEdit

-ttaa (front vowel harmony variant -ttää, stem -tta-)

  1. Forms causative verbs. May be applied to verbs and nominals.
    syntyä (to be born) > synnyttää (to give birth)
    syödä (to eat) > syöttää (to feed)
    muistaa (to remember) > muistuttaa (to remind)
    kantaa (to carry) > kannattaa (to support)
    kasvaa (to grow) > kasvattaa (to raise)
    metsä (forest) > metsittää (to afforest)
    höyry (steam) > höyryttää (to steam; in the sense to treat with steam)
  2. Forms emotive causative verbs which express having feelings, urges, needs, etc. These generally appear with the subject of the feeling in the partitive case. Often the same verb can also be used as an ordinary causative verb to express a feeling being caused by something. The connection between the original verb and the feeling expressed is not always literal.
    jano (thirst) > janottaa (to feel thirsty, to make feel thirsty)
    Minua janottaa kauheasti.
    I am awfully thirsty.
    Suolainen ruoka janottaa.
    Salty food makes you thirsty.
    suuttua (to become angry) > suututtaa (to feel angry, to make angry)
    Minua suututtaa.
    I feel angry.
    En halua suututtaa sinua.
    I don't want to make you angry.
    vittu (fuck, cunt, a vulgar expletive) > vituttaa (to be pissed off, to piss off)
    Minua vituttaa.
    I am pissed off.
    Työttömyys alkaa vituttaa minua.
    Being unemployed is beginning to piss me off.
  3. Forms curative verbs (subset of causative verbs) out of transitive verbs. Curative verbs describe an action in which an agent makes a patient do something. If the patient is expressed, it's in the adessive case. They can be often translated into English using "to make someone do" or "to have done by someone".
    maalata (to paint) > maalauttaa (to have painted, to make paint)
    Maalasin taloni itse, mutta naapurini maalautti omansa lapsillaan.
    I painted my house myself, but my neighbor made his children paint his.
    rakentaa (to build) > rakennuttaa (to have built)
    Rakennutin Kemppaisella pihalleni uuden autotallin.
    I had a new garage built on my yard by Kemppainen.
    tehdä (to do) > teettää (to have done)
    huutaa (to shout) > huudattaa (to make shout)

ConjugationEdit

Usually:

Inflection of -ttaa (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -tan en -ta 1st sing. olen -ttanut en ole -ttanut
2nd sing. -tat et -ta 2nd sing. olet -ttanut et ole -ttanut
3rd sing. -ttaa ei -ta 3rd sing. on -ttanut ei ole -ttanut
1st plur. -tamme emme -ta 1st plur. olemme -ttaneet emme ole -ttaneet
2nd plur. -tatte ette -ta 2nd plur. olette -ttaneet ette ole -ttaneet
3rd plur. -ttavat eivät -ta 3rd plur. ovat -ttaneet eivät ole -ttaneet
passive -tetaan ei -teta passive on -tettu ei ole -tettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -tin en -ttanut 1st sing. olin -ttanut en ollut -ttanut
2nd sing. -tit et -ttanut 2nd sing. olit -ttanut et ollut -ttanut
3rd sing. -tti ei -ttanut 3rd sing. oli -ttanut ei ollut -ttanut
1st plur. -timme emme -ttaneet 1st plur. olimme -ttaneet emme olleet -ttaneet
2nd plur. -titte ette -ttaneet 2nd plur. olitte -ttaneet ette olleet -ttaneet
3rd plur. -ttivat eivät -ttaneet 3rd plur. olivat -ttaneet eivät olleet -ttaneet
passive -tettiin ei -tettu passive oli -tettu ei ollut -tettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -ttaisin en -ttaisi 1st sing. olisin -ttanut en olisi -ttanut
2nd sing. -ttaisit et -ttaisi 2nd sing. olisit -ttanut et olisi -ttanut
3rd sing. -ttaisi ei -ttaisi 3rd sing. olisi -ttanut ei olisi -ttanut
1st plur. -ttaisimme emme -ttaisi 1st plur. olisimme -ttaneet emme olisi -ttaneet
2nd plur. -ttaisitte ette -ttaisi 2nd plur. olisitte -ttaneet ette olisi -ttaneet
3rd plur. -ttaisivat eivät -ttaisi 3rd plur. olisivat -ttaneet eivät olisi -ttaneet
passive -tettaisiin ei -tettaisi passive olisi -tettu ei olisi -tettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. -ta älä -ta 2nd sing. ole -ttanut älä ole -ttanut
3rd sing. -ttakoon älköön -ttako 3rd sing. olkoon -ttanut älköön olko -ttanut
1st plur. -ttakaamme älkäämme -ttako 1st plur. olkaamme -ttaneet älkäämme olko -ttaneet
2nd plur. -ttakaa älkää -ttako 2nd plur. olkaa -ttaneet älkää olko -ttaneet
3rd plur. -ttakoot älkööt -ttako 3rd plur. olkoot -ttaneet älkööt olko -ttaneet
passive -tettakoon älköön -tettako passive olkoon -tettu älköön olko -tettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -ttanen en -ttane 1st sing. lienen -ttanut en liene -ttanut
2nd sing. -ttanet et -ttane 2nd sing. lienet -ttanut et liene -ttanut
3rd sing. -ttanee ei -ttane 3rd sing. lienee -ttanut ei liene -ttanut
1st plur. -ttanemme emme -ttane 1st plur. lienemme -ttaneet emme liene -ttaneet
2nd plur. -ttanette ette -ttane 2nd plur. lienette -ttaneet ette liene -ttaneet
3rd plur. -ttanevat eivät -ttane 3rd plur. lienevät -ttaneet eivät liene -ttaneet
passive -tettaneen ei -tettane passive lienee -tettu ei liene -tettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st -ttaa present -ttava -tettava
long 1st2 -ttaakseen past -ttanut -tettu
2nd inessive1 -ttaessa -tettaessa agent1, 3 -ttama
instructive -ttaen negative -ttamaton
3rd inessive -ttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative -ttamasta
illative -ttamaan
adessive -ttamalla
abessive -ttamatta
instructive -ttaman -tettaman
4th nominative -ttaminen
partitive -ttamista
5th2 -ttamaisillaan

With one-syllable stems with a (as saattaa from saada):

Inflection of -ttaa (Kotus type 56*C/kaivaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -tan en -ta 1st sing. olen -ttanut en ole -ttanut
2nd sing. -tat et -ta 2nd sing. olet -ttanut et ole -ttanut
3rd sing. -ttaa ei -ta 3rd sing. on -ttanut ei ole -ttanut
1st plur. -tamme emme -ta 1st plur. olemme -ttaneet emme ole -ttaneet
2nd plur. -tatte ette -ta 2nd plur. olette -ttaneet ette ole -ttaneet
3rd plur. -ttavat eivät -ta 3rd plur. ovat -ttaneet eivät ole -ttaneet
passive -tetaan ei -teta passive on -tettu ei ole -tettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -toin en -ttanut 1st sing. olin -ttanut en ollut -ttanut
2nd sing. -toit et -ttanut 2nd sing. olit -ttanut et ollut -ttanut
3rd sing. -ttoi ei -ttanut 3rd sing. oli -ttanut ei ollut -ttanut
1st plur. -toimme emme -ttaneet 1st plur. olimme -ttaneet emme olleet -ttaneet
2nd plur. -toitte ette -ttaneet 2nd plur. olitte -ttaneet ette olleet -ttaneet
3rd plur. -ttoivat eivät -ttaneet 3rd plur. olivat -ttaneet eivät olleet -ttaneet
passive -tettiin ei -tettu passive oli -tettu ei ollut -tettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -ttaisin en -ttaisi 1st sing. olisin -ttanut en olisi -ttanut
2nd sing. -ttaisit et -ttaisi 2nd sing. olisit -ttanut et olisi -ttanut
3rd sing. -ttaisi ei -ttaisi 3rd sing. olisi -ttanut ei olisi -ttanut
1st plur. -ttaisimme emme -ttaisi 1st plur. olisimme -ttaneet emme olisi -ttaneet
2nd plur. -ttaisitte ette -ttaisi 2nd plur. olisitte -ttaneet ette olisi -ttaneet
3rd plur. -ttaisivat eivät -ttaisi 3rd plur. olisivat -ttaneet eivät olisi -ttaneet
passive -tettaisiin ei -tettaisi passive olisi -tettu ei olisi -tettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. -ta älä -ta 2nd sing. ole -ttanut älä ole -ttanut
3rd sing. -ttakoon älköön -ttako 3rd sing. olkoon -ttanut älköön olko -ttanut
1st plur. -ttakaamme älkäämme -ttako 1st plur. olkaamme -ttaneet älkäämme olko -ttaneet
2nd plur. -ttakaa älkää -ttako 2nd plur. olkaa -ttaneet älkää olko -ttaneet
3rd plur. -ttakoot älkööt -ttako 3rd plur. olkoot -ttaneet älkööt olko -ttaneet
passive -tettakoon älköön -tettako passive olkoon -tettu älköön olko -tettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. -ttanen en -ttane 1st sing. lienen -ttanut en liene -ttanut
2nd sing. -ttanet et -ttane 2nd sing. lienet -ttanut et liene -ttanut
3rd sing. -ttanee ei -ttane 3rd sing. lienee -ttanut ei liene -ttanut
1st plur. -ttanemme emme -ttane 1st plur. lienemme -ttaneet emme liene -ttaneet
2nd plur. -ttanette ette -ttane 2nd plur. lienette -ttaneet ette liene -ttaneet
3rd plur. -ttanevat eivät -ttane 3rd plur. lienevät -ttaneet eivät liene -ttaneet
passive -tettaneen ei -tettane passive lienee -tettu ei liene -tettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st -ttaa present -ttava -tettava
long 1st2 -ttaakseen past -ttanut -tettu
2nd inessive1 -ttaessa -tettaessa agent1, 3 -ttama
instructive -ttaen negative -ttamaton
3rd inessive -ttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative -ttamasta
illative -ttamaan
adessive -ttamalla
abessive -ttamatta
instructive -ttaman -tettaman
4th nominative -ttaminen
partitive -ttamista
5th2 -ttamaisillaan

Derived termsEdit

AnagramsEdit


IngrianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *-ttadak. Cognates include Finnish -ttaa and Estonian -tada.

PronunciationEdit

SuffixEdit

-ttaa (front vowel variant -ttää)

  1. Used to form causative verbs.
    kuva (image) + ‎-ttaa → ‎kuvittaa (to illustrate)
    söövvä (to eat) + ‎-ttaa → ‎sööttää (to feed)

ConjugationEdit

Conjugation of -ttaa (type 1/kirjuttaa, tt-t gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular -tan en -ta 1st singular oon -ttant en oo -ttant
2nd singular -tat et -ta 2nd singular oot -ttant et oo -ttant
3rd singular -ttaa ei -ta 3rd singular ono -ttant ei oo -ttant
1st plural -tamma emmä -ta 1st plural oomma -ttanneet emmä oo -ttanneet
2nd plural -tatta että -ta 2nd plural ootta -ttanneet että oo -ttanneet
3rd plural -tetaa,
-ttaat1),
-ttavat2)
evät -ta 3rd plural ovat -ttanneet evät oo -ttanneet
impersonal -tetaa ei -tetan impersonal ono -tettu ei oo -tettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular -tin en -ttant 1st singular olin -ttant en olt -ttant
2nd singular -tit et -ttant 2nd singular olit -ttant et olt -ttant
3rd singular -tti ei -ttant 3rd singular oli -ttant ei olt -ttant
1st plural -timma emmä -ttanneet 1st plural olimma -ttanneet emmä olleet -ttanneet
2nd plural -titta että -ttanneet 2nd plural olitta -ttanneet että olleet -ttanneet
3rd plural -tettii,
-ttiit1),
-ttivat2)
evät -ttanneet 3rd plural olivat -ttanneet evät olleet -ttanneet
impersonal -tettii ei -tettu impersonal oli -tettu ei olt -tettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular -ttaisin en -ttais 1st singular olisin -ttant en olis -ttant
2nd singular -ttaisit,
-ttaist
et -ttais 2nd singular olisit -ttant et olis -ttant
3rd singular -ttais ei -ttais 3rd singular olis -ttant ei olis -ttant
1st plural -ttaisimma emmä -ttais 1st plural olisimma -ttanneet emmä olis -ttanneet
2nd plural -ttaisitta että -ttais 2nd plural olisitta -ttanneet että olis -ttanneet
3rd plural -tettais,
-ttaisiit1),
-ttaisivat2)
evät -ttais 3rd plural olisivat -ttanneet evät olis -ttanneet
impersonal -tettais ei -tettais impersonal olis -tettu ei olis -tettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular -ta elä -ta 2nd singular oo -ttant elä oo -ttant
3rd singular -ttakkoo elköö -ttako 3rd singular olkoo -ttant elköö olko -ttant
1st plural 1st plural
2nd plural -ttakkaa elkää -ttako 2nd plural olkaa -ttanneet elkää olko -ttanneet
3rd plural -ttakkoot elkööt -ttako 3rd plural olkoot -ttanneet elkööt olko -ttanneet
impersonal -tettakkoo elköö -tettako impersonal olkoo -tettu elköö olko -tettu
Potentsiala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular -ttanen en -ttane 1st singular leenen -ttant en leene -ttant
2nd singular -ttanet et -ttane 2nd singular leenet -ttant et leene -ttant
3rd singular -ttanoo ei -ttane 3rd singular leenöö -ttant ei leene -ttant
1st plural -ttanemma emmä -ttane 1st plural leenemmä -ttanneet emmä leene -ttanneet
2nd plural -ttanetta että -ttane 2nd plural leenettä -ttanneet että leene -ttanneet
3rd plural -ttanoot evät -ttane 3rd plural leenööt -ttanneet evät leene -ttanneet
impersonal -tettanoo ei -tettako impersonal leenöö -tettu ei leene -tettu
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st -ttaa present -ttava -tettava
2nd inessive -ttaes past -ttant -tettu
instructive -ttaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (-ttakkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
3rd illative -ttamaa
inessive -ttamas
elative -ttamast
abessive -ttamatta
4th nominative -ttamiin
partitive -ttamista, -ttamist

Derived termsEdit