Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

väristä +‎ -yttää

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʋærisytːæːˣ/, [ˈʋæriˌs̠yt̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: vä‧ri‧syt‧tää

VerbEdit

värisyttää

  1. (transitive) to vibrate, to thrill
  2. (transitive) to ruffle, to disturb
  3. (transitive) to creep (cause a sensation as of insects creeping on the skin)

ConjugationEdit

Inflection of värisyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värisytän en värisytä 1st sing. olen värisyttänyt en ole värisyttänyt
2nd sing. värisytät et värisytä 2nd sing. olet värisyttänyt et ole värisyttänyt
3rd sing. värisyttää ei värisytä 3rd sing. on värisyttänyt ei ole värisyttänyt
1st plur. värisytämme emme värisytä 1st plur. olemme värisyttäneet emme ole värisyttäneet
2nd plur. värisytätte ette värisytä 2nd plur. olette värisyttäneet ette ole värisyttäneet
3rd plur. värisyttävät eivät värisytä 3rd plur. ovat värisyttäneet eivät ole värisyttäneet
passive värisytetään ei värisytetä passive on värisytetty ei ole värisytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värisytin en värisyttänyt 1st sing. olin värisyttänyt en ollut värisyttänyt
2nd sing. värisytit et värisyttänyt 2nd sing. olit värisyttänyt et ollut värisyttänyt
3rd sing. värisytti ei värisyttänyt 3rd sing. oli värisyttänyt ei ollut värisyttänyt
1st plur. värisytimme emme värisyttäneet 1st plur. olimme värisyttäneet emme olleet värisyttäneet
2nd plur. värisytitte ette värisyttäneet 2nd plur. olitte värisyttäneet ette olleet värisyttäneet
3rd plur. värisyttivät eivät värisyttäneet 3rd plur. olivat värisyttäneet eivät olleet värisyttäneet
passive värisytettiin ei värisytetty passive oli värisytetty ei ollut värisytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värisyttäisin en värisyttäisi 1st sing. olisin värisyttänyt en olisi värisyttänyt
2nd sing. värisyttäisit et värisyttäisi 2nd sing. olisit värisyttänyt et olisi värisyttänyt
3rd sing. värisyttäisi ei värisyttäisi 3rd sing. olisi värisyttänyt ei olisi värisyttänyt
1st plur. värisyttäisimme emme värisyttäisi 1st plur. olisimme värisyttäneet emme olisi värisyttäneet
2nd plur. värisyttäisitte ette värisyttäisi 2nd plur. olisitte värisyttäneet ette olisi värisyttäneet
3rd plur. värisyttäisivät eivät värisyttäisi 3rd plur. olisivat värisyttäneet eivät olisi värisyttäneet
passive värisytettäisiin ei värisytettäisi passive olisi värisytetty ei olisi värisytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. värisytä älä värisytä 2nd sing. ole värisyttänyt älä ole värisyttänyt
3rd sing. värisyttäköön älköön värisyttäkö 3rd sing. olkoon värisyttänyt älköön olko värisyttänyt
1st plur. värisyttäkäämme älkäämme värisyttäkö 1st plur. olkaamme värisyttäneet älkäämme olko värisyttäneet
2nd plur. värisyttäkää älkää värisyttäkö 2nd plur. olkaa värisyttäneet älkää olko värisyttäneet
3rd plur. värisyttäkööt älkööt värisyttäkö 3rd plur. olkoot värisyttäneet älkööt olko värisyttäneet
passive värisytettäköön älköön värisytettäkö passive olkoon värisytetty älköön olko värisytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. värisyttänen en värisyttäne 1st sing. lienen värisyttänyt en liene värisyttänyt
2nd sing. värisyttänet et värisyttäne 2nd sing. lienet värisyttänyt et liene värisyttänyt
3rd sing. värisyttänee ei värisyttäne 3rd sing. lienee värisyttänyt ei liene värisyttänyt
1st plur. värisyttänemme emme värisyttäne 1st plur. lienemme värisyttäneet emme liene värisyttäneet
2nd plur. värisyttänette ette värisyttäne 2nd plur. lienette värisyttäneet ette liene värisyttäneet
3rd plur. värisyttänevät eivät värisyttäne 3rd plur. lienevät värisyttäneet eivät liene värisyttäneet
passive värisytettäneen ei värisytettäne passive lienee värisytetty ei liene värisytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st värisyttää present värisyttävä värisytettävä
long 1st2 värisyttääkseen past värisyttänyt värisytetty
2nd inessive1 värisyttäessä värisytettäessä agent1, 3 värisyttämä
instructive värisyttäen negative värisyttämätön
3rd inessive värisyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative värisyttämästä
illative värisyttämään
adessive värisyttämällä
abessive värisyttämättä
instructive värisyttämän värisytettämän
4th nominative värisyttäminen
partitive värisyttämistä
5th2 värisyttämäisillään