1. to quack


Inflection of vaakkua (Kotus type 52/sanoa, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaakun en vaaku 1st sing. olen vaakkunut en ole vaakkunut
2nd sing. vaakut et vaaku 2nd sing. olet vaakkunut et ole vaakkunut
3rd sing. vaakkuu ei vaaku 3rd sing. on vaakkunut ei ole vaakkunut
1st plur. vaakumme emme vaaku 1st plur. olemme vaakkuneet emme ole vaakkuneet
2nd plur. vaakutte ette vaaku 2nd plur. olette vaakkuneet ette ole vaakkuneet
3rd plur. vaakkuvat eivät vaaku 3rd plur. ovat vaakkuneet eivät ole vaakkuneet
passive vaakutaan ei vaakuta passive on vaakuttu ei ole vaakuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaakuin en vaakkunut 1st sing. olin vaakkunut en ollut vaakkunut
2nd sing. vaakuit et vaakkunut 2nd sing. olit vaakkunut et ollut vaakkunut
3rd sing. vaakkui ei vaakkunut 3rd sing. oli vaakkunut ei ollut vaakkunut
1st plur. vaakuimme emme vaakkuneet 1st plur. olimme vaakkuneet emme olleet vaakkuneet
2nd plur. vaakuitte ette vaakkuneet 2nd plur. olitte vaakkuneet ette olleet vaakkuneet
3rd plur. vaakkuivat eivät vaakkuneet 3rd plur. olivat vaakkuneet eivät olleet vaakkuneet
passive vaakuttiin ei vaakuttu passive oli vaakuttu ei ollut vaakuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaakkuisin en vaakkuisi 1st sing. olisin vaakkunut en olisi vaakkunut
2nd sing. vaakkuisit et vaakkuisi 2nd sing. olisit vaakkunut et olisi vaakkunut
3rd sing. vaakkuisi ei vaakkuisi 3rd sing. olisi vaakkunut ei olisi vaakkunut
1st plur. vaakkuisimme emme vaakkuisi 1st plur. olisimme vaakkuneet emme olisi vaakkuneet
2nd plur. vaakkuisitte ette vaakkuisi 2nd plur. olisitte vaakkuneet ette olisi vaakkuneet
3rd plur. vaakkuisivat eivät vaakkuisi 3rd plur. olisivat vaakkuneet eivät olisi vaakkuneet
passive vaakuttaisiin ei vaakuttaisi passive olisi vaakuttu ei olisi vaakuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vaaku älä vaaku 2nd sing. ole vaakkunut älä ole vaakkunut
3rd sing. vaakkukoon älköön vaakkuko 3rd sing. olkoon vaakkunut älköön olko vaakkunut
1st plur. vaakkukaamme älkäämme vaakkuko 1st plur. olkaamme vaakkuneet älkäämme olko vaakkuneet
2nd plur. vaakkukaa älkää vaakkuko 2nd plur. olkaa vaakkuneet älkää olko vaakkuneet
3rd plur. vaakkukoot älkööt vaakkuko 3rd plur. olkoot vaakkuneet älkööt olko vaakkuneet
passive vaakuttakoon älköön vaakuttako passive olkoon vaakuttu älköön olko vaakuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaakkunen en vaakkune 1st sing. lienen vaakkunut en liene vaakkunut
2nd sing. vaakkunet et vaakkune 2nd sing. lienet vaakkunut et liene vaakkunut
3rd sing. vaakkunee ei vaakkune 3rd sing. lienee vaakkunut ei liene vaakkunut
1st plur. vaakkunemme emme vaakkune 1st plur. lienemme vaakkuneet emme liene vaakkuneet
2nd plur. vaakkunette ette vaakkune 2nd plur. lienette vaakkuneet ette liene vaakkuneet
3rd plur. vaakkunevat eivät vaakkune 3rd plur. lienevät vaakkuneet eivät liene vaakkuneet
passive vaakuttaneen ei vaakuttane passive lienee vaakuttu ei liene vaakuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vaakkua present vaakkuva vaakuttava
long 1st2 vaakkuakseen past vaakkunut vaakuttu
2nd inessive1 vaakkuessa vaakuttaessa agent1, 3 vaakkuma
instructive vaakkuen negative vaakkumaton
3rd inessive vaakkumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vaakkumasta
illative vaakkumaan
adessive vaakkumalla
abessive vaakkumatta
instructive vaakkuman vaakuttaman
4th nominative vaakkuminen
partitive vaakkumista
5th2 vaakkumaisillaan

See alsoEdit

Read in another language