(index va)


From Swedish ta vara.


  • IPA(key): [ˈʋɑːrinˌotːɑːˣ]
  • Hyphenation: vaa‧rin‧ot‧taa
  • Rhymes: -otːɑː



  1. (dated, nonstandard) to heed, take into account, obey


Inflection of vaarinottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaarinotan en vaarinota 1st sing. olen vaarinottanut en ole vaarinottanut
2nd sing. vaarinotat et vaarinota 2nd sing. olet vaarinottanut et ole vaarinottanut
3rd sing. vaarinottaa ei vaarinota 3rd sing. on vaarinottanut ei ole vaarinottanut
1st plur. vaarinotamme emme vaarinota 1st plur. olemme vaarinottaneet emme ole vaarinottaneet
2nd plur. vaarinotatte ette vaarinota 2nd plur. olette vaarinottaneet ette ole vaarinottaneet
3rd plur. vaarinottavat eivät vaarinota 3rd plur. ovat vaarinottaneet eivät ole vaarinottaneet
passive vaarinotetaan ei vaarinoteta passive on vaarinotettu ei ole vaarinotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaarinotin en vaarinottanut 1st sing. olin vaarinottanut en ollut vaarinottanut
2nd sing. vaarinotit et vaarinottanut 2nd sing. olit vaarinottanut et ollut vaarinottanut
3rd sing. vaarinotti ei vaarinottanut 3rd sing. oli vaarinottanut ei ollut vaarinottanut
1st plur. vaarinotimme emme vaarinottaneet 1st plur. olimme vaarinottaneet emme olleet vaarinottaneet
2nd plur. vaarinotitte ette vaarinottaneet 2nd plur. olitte vaarinottaneet ette olleet vaarinottaneet
3rd plur. vaarinottivat eivät vaarinottaneet 3rd plur. olivat vaarinottaneet eivät olleet vaarinottaneet
passive vaarinotettiin ei vaarinotettu passive oli vaarinotettu ei ollut vaarinotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaarinottaisin en vaarinottaisi 1st sing. olisin vaarinottanut en olisi vaarinottanut
2nd sing. vaarinottaisit et vaarinottaisi 2nd sing. olisit vaarinottanut et olisi vaarinottanut
3rd sing. vaarinottaisi ei vaarinottaisi 3rd sing. olisi vaarinottanut ei olisi vaarinottanut
1st plur. vaarinottaisimme emme vaarinottaisi 1st plur. olisimme vaarinottaneet emme olisi vaarinottaneet
2nd plur. vaarinottaisitte ette vaarinottaisi 2nd plur. olisitte vaarinottaneet ette olisi vaarinottaneet
3rd plur. vaarinottaisivat eivät vaarinottaisi 3rd plur. olisivat vaarinottaneet eivät olisi vaarinottaneet
passive vaarinotettaisiin ei vaarinotettaisi passive olisi vaarinotettu ei olisi vaarinotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vaarinota älä vaarinota 2nd sing. ole vaarinottanut älä ole vaarinottanut
3rd sing. vaarinottakoon älköön vaarinottako 3rd sing. olkoon vaarinottanut älköön olko vaarinottanut
1st plur. vaarinottakaamme älkäämme vaarinottako 1st plur. olkaamme vaarinottaneet älkäämme olko vaarinottaneet
2nd plur. vaarinottakaa älkää vaarinottako 2nd plur. olkaa vaarinottaneet älkää olko vaarinottaneet
3rd plur. vaarinottakoot älkööt vaarinottako 3rd plur. olkoot vaarinottaneet älkööt olko vaarinottaneet
passive vaarinotettakoon älköön vaarinotettako passive olkoon vaarinotettu älköön olko vaarinotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaarinottanen en vaarinottane 1st sing. lienen vaarinottanut en liene vaarinottanut
2nd sing. vaarinottanet et vaarinottane 2nd sing. lienet vaarinottanut et liene vaarinottanut
3rd sing. vaarinottanee ei vaarinottane 3rd sing. lienee vaarinottanut ei liene vaarinottanut
1st plur. vaarinottanemme emme vaarinottane 1st plur. lienemme vaarinottaneet emme liene vaarinottaneet
2nd plur. vaarinottanette ette vaarinottane 2nd plur. lienette vaarinottaneet ette liene vaarinottaneet
3rd plur. vaarinottanevat eivät vaarinottane 3rd plur. lienevät vaarinottaneet eivät liene vaarinottaneet
passive vaarinotettaneen ei vaarinotettane passive lienee vaarinotettu ei liene vaarinotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vaarinottaa present vaarinottava vaarinotettava
long 1st2 vaarinottaakseen past vaarinottanut vaarinotettu
2nd inessive1 vaarinottaessa vaarinotettaessa agent1, 3 vaarinottama
instructive vaarinottaen negative vaarinottamaton
3rd inessive vaarinottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vaarinottamasta
illative vaarinottamaan
adessive vaarinottamalla
abessive vaarinottamatta
instructive vaarinottaman vaarinotettaman
4th nominative vaarinottaminen
partitive vaarinottamista
5th2 vaarinottamaisillaan