Open main menu

Wiktionary β

Contents

FinnishEdit

PronunciationEdit

NounEdit

vaasi

  1. vase

DeclensionEdit

Inflection of vaasi (Kotus type 5/risti, no gradation)
nominative vaasi vaasit
genitive vaasin vaasien
partitive vaasia vaaseja
illative vaasiin vaaseihin
singular plural
nominative vaasi vaasit
accusative nom. vaasi vaasit
gen. vaasin
genitive vaasin vaasien
partitive vaasia vaaseja
inessive vaasissa vaaseissa
elative vaasista vaaseista
illative vaasiin vaaseihin
adessive vaasilla vaaseilla
ablative vaasilta vaaseilta
allative vaasille vaaseille
essive vaasina vaaseina
translative vaasiksi vaaseiksi
instructive vaasein
abessive vaasitta vaaseitta
comitative vaaseineen

AnagramsEdit