vaatettaa

FinnishEdit

EtymologyEdit

vaate +‎ -ttaa

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʋɑːtetːɑːˣ/, [ˈʋɑːt̪e̞t̪ːɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑːtetːɑː
  • Syllabification(key): vaa‧tet‧taa

VerbEdit

vaatettaa

  1. (transitive) to enrobe, to enclothe

ConjugationEdit

Inflection of vaatettaa (Kotus type 53*C/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaatetan en vaateta 1st sing. olen vaatettanut en ole vaatettanut
2nd sing. vaatetat et vaateta 2nd sing. olet vaatettanut et ole vaatettanut
3rd sing. vaatettaa ei vaateta 3rd sing. on vaatettanut ei ole vaatettanut
1st plur. vaatetamme emme vaateta 1st plur. olemme vaatettaneet emme ole vaatettaneet
2nd plur. vaatetatte ette vaateta 2nd plur. olette vaatettaneet ette ole vaatettaneet
3rd plur. vaatettavat eivät vaateta 3rd plur. ovat vaatettaneet eivät ole vaatettaneet
passive vaatetetaan ei vaateteta passive on vaatetettu ei ole vaatetettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaatetin en vaatettanut 1st sing. olin vaatettanut en ollut vaatettanut
2nd sing. vaatetit et vaatettanut 2nd sing. olit vaatettanut et ollut vaatettanut
3rd sing. vaatetti ei vaatettanut 3rd sing. oli vaatettanut ei ollut vaatettanut
1st plur. vaatetimme emme vaatettaneet 1st plur. olimme vaatettaneet emme olleet vaatettaneet
2nd plur. vaatetitte ette vaatettaneet 2nd plur. olitte vaatettaneet ette olleet vaatettaneet
3rd plur. vaatettivat eivät vaatettaneet 3rd plur. olivat vaatettaneet eivät olleet vaatettaneet
passive vaatetettiin ei vaatetettu passive oli vaatetettu ei ollut vaatetettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaatettaisin en vaatettaisi 1st sing. olisin vaatettanut en olisi vaatettanut
2nd sing. vaatettaisit et vaatettaisi 2nd sing. olisit vaatettanut et olisi vaatettanut
3rd sing. vaatettaisi ei vaatettaisi 3rd sing. olisi vaatettanut ei olisi vaatettanut
1st plur. vaatettaisimme emme vaatettaisi 1st plur. olisimme vaatettaneet emme olisi vaatettaneet
2nd plur. vaatettaisitte ette vaatettaisi 2nd plur. olisitte vaatettaneet ette olisi vaatettaneet
3rd plur. vaatettaisivat eivät vaatettaisi 3rd plur. olisivat vaatettaneet eivät olisi vaatettaneet
passive vaatetettaisiin ei vaatetettaisi passive olisi vaatetettu ei olisi vaatetettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vaateta älä vaateta 2nd sing. ole vaatettanut älä ole vaatettanut
3rd sing. vaatettakoon älköön vaatettako 3rd sing. olkoon vaatettanut älköön olko vaatettanut
1st plur. vaatettakaamme älkäämme vaatettako 1st plur. olkaamme vaatettaneet älkäämme olko vaatettaneet
2nd plur. vaatettakaa älkää vaatettako 2nd plur. olkaa vaatettaneet älkää olko vaatettaneet
3rd plur. vaatettakoot älkööt vaatettako 3rd plur. olkoot vaatettaneet älkööt olko vaatettaneet
passive vaatetettakoon älköön vaatetettako passive olkoon vaatetettu älköön olko vaatetettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaatettanen en vaatettane 1st sing. lienen vaatettanut en liene vaatettanut
2nd sing. vaatettanet et vaatettane 2nd sing. lienet vaatettanut et liene vaatettanut
3rd sing. vaatettanee ei vaatettane 3rd sing. lienee vaatettanut ei liene vaatettanut
1st plur. vaatettanemme emme vaatettane 1st plur. lienemme vaatettaneet emme liene vaatettaneet
2nd plur. vaatettanette ette vaatettane 2nd plur. lienette vaatettaneet ette liene vaatettaneet
3rd plur. vaatettanevat eivät vaatettane 3rd plur. lienevät vaatettaneet eivät liene vaatettaneet
passive vaatetettaneen ei vaatetettane passive lienee vaatetettu ei liene vaatetettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vaatettaa present vaatettava vaatetettava
long 1st2 vaatettaakseen past vaatettanut vaatetettu
2nd inessive1 vaatettaessa vaatetettaessa agent1, 3 vaatettama
instructive vaatettaen negative vaatettamaton
3rd inessive vaatettamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative vaatettamasta
illative vaatettamaan
adessive vaatettamalla
abessive vaatettamatta
instructive vaatettaman vaatetettaman
4th nominative vaatettaminen
partitive vaatettamista
5th2 vaatettamaisillaan