• Hyphenation: val‧mis‧tau‧tu‧a



  1. (intransitive + illative) To prepare (oneself) for.


Inflection of valmistautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistaudun en valmistaudu 1st sing. olen valmistautunut en ole valmistautunut
2nd sing. valmistaudut et valmistaudu 2nd sing. olet valmistautunut et ole valmistautunut
3rd sing. valmistautuu ei valmistaudu 3rd sing. on valmistautunut ei ole valmistautunut
1st plur. valmistaudumme emme valmistaudu 1st plur. olemme valmistautuneet emme ole valmistautuneet
2nd plur. valmistaudutte ette valmistaudu 2nd plur. olette valmistautuneet ette ole valmistautuneet
3rd plur. valmistautuvat eivät valmistaudu 3rd plur. ovat valmistautuneet eivät ole valmistautuneet
passive valmistaudutaan ei valmistauduta passive on valmistauduttu ei ole valmistauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistauduin en valmistautunut 1st sing. olin valmistautunut en ollut valmistautunut
2nd sing. valmistauduit et valmistautunut 2nd sing. olit valmistautunut et ollut valmistautunut
3rd sing. valmistautui ei valmistautunut 3rd sing. oli valmistautunut ei ollut valmistautunut
1st plur. valmistauduimme emme valmistautuneet 1st plur. olimme valmistautuneet emme olleet valmistautuneet
2nd plur. valmistauduitte ette valmistautuneet 2nd plur. olitte valmistautuneet ette olleet valmistautuneet
3rd plur. valmistautuivat eivät valmistautuneet 3rd plur. olivat valmistautuneet eivät olleet valmistautuneet
passive valmistauduttiin ei valmistauduttu passive oli valmistauduttu ei ollut valmistauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistautuisin en valmistautuisi 1st sing. olisin valmistautunut en olisi valmistautunut
2nd sing. valmistautuisit et valmistautuisi 2nd sing. olisit valmistautunut et olisi valmistautunut
3rd sing. valmistautuisi ei valmistautuisi 3rd sing. olisi valmistautunut ei olisi valmistautunut
1st plur. valmistautuisimme emme valmistautuisi 1st plur. olisimme valmistautuneet emme olisi valmistautuneet
2nd plur. valmistautuisitte ette valmistautuisi 2nd plur. olisitte valmistautuneet ette olisi valmistautuneet
3rd plur. valmistautuisivat eivät valmistautuisi 3rd plur. olisivat valmistautuneet eivät olisi valmistautuneet
passive valmistauduttaisiin ei valmistauduttaisi passive olisi valmistauduttu ei olisi valmistauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valmistaudu älä valmistaudu 2nd sing. ole valmistautunut älä ole valmistautunut
3rd sing. valmistautukoon älköön valmistautuko 3rd sing. olkoon valmistautunut älköön olko valmistautunut
1st plur. valmistautukaamme älkäämme valmistautuko 1st plur. olkaamme valmistautuneet älkäämme olko valmistautuneet
2nd plur. valmistautukaa älkää valmistautuko 2nd plur. olkaa valmistautuneet älkää olko valmistautuneet
3rd plur. valmistautukoot älkööt valmistautuko 3rd plur. olkoot valmistautuneet älkööt olko valmistautuneet
passive valmistauduttakoon älköön valmistauduttako passive olkoon valmistauduttu älköön olko valmistauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistautunen en valmistautune 1st sing. lienen valmistautunut en liene valmistautunut
2nd sing. valmistautunet et valmistautune 2nd sing. lienet valmistautunut et liene valmistautunut
3rd sing. valmistautunee ei valmistautune 3rd sing. lienee valmistautunut ei liene valmistautunut
1st plur. valmistautunemme emme valmistautune 1st plur. lienemme valmistautuneet emme liene valmistautuneet
2nd plur. valmistautunette ette valmistautune 2nd plur. lienette valmistautuneet ette liene valmistautuneet
3rd plur. valmistautunevat eivät valmistautune 3rd plur. lienevät valmistautuneet eivät liene valmistautuneet
passive valmistauduttaneen ei valmistauduttane passive lienee valmistauduttu ei liene valmistauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valmistautua present valmistautuva valmistauduttava
long 1st2 valmistautuakseen past valmistautunut valmistauduttu
2nd inessive1 valmistautuessa valmistauduttaessa agent1, 3 valmistautuma
instructive valmistautuen negative valmistautumaton
3rd inessive valmistautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative valmistautumasta
illative valmistautumaan
adessive valmistautumalla
abessive valmistautumatta
instructive valmistautuman valmistauduttaman
4th nominative valmistautuminen
partitive valmistautumista
5th2 valmistautumaisillaan
Read in another language