valmistaa

FinnishEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *valmistadak, equivalent to valmis +‎ -taa.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʋɑlmistɑːˣ/, [ˈʋɑlmis̠t̪ɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -ɑlmistɑː
  • Syllabification(key): val‧mis‧taa

VerbEdit

valmistaa

  1. (transitive) To make, prepare; (also figuratively) to prepare someone (= partitive) for something (= illative).
    ~ ruokaa/puhe = to prepare dinner/a speech
    Meidän täytyy valmistaa häntä siihen.
    We have to prepare her for it.
  2. (transitive) To make, produce, manufacture.
    Tämä yhtiö valmistaa kenkiä.
    This company produces shoes.

ConjugationEdit

Inflection of valmistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistan en valmista 1st sing. olen valmistanut en ole valmistanut
2nd sing. valmistat et valmista 2nd sing. olet valmistanut et ole valmistanut
3rd sing. valmistaa ei valmista 3rd sing. on valmistanut ei ole valmistanut
1st plur. valmistamme emme valmista 1st plur. olemme valmistaneet emme ole valmistaneet
2nd plur. valmistatte ette valmista 2nd plur. olette valmistaneet ette ole valmistaneet
3rd plur. valmistavat eivät valmista 3rd plur. ovat valmistaneet eivät ole valmistaneet
passive valmistetaan ei valmisteta passive on valmistettu ei ole valmistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistin en valmistanut 1st sing. olin valmistanut en ollut valmistanut
2nd sing. valmistit et valmistanut 2nd sing. olit valmistanut et ollut valmistanut
3rd sing. valmisti ei valmistanut 3rd sing. oli valmistanut ei ollut valmistanut
1st plur. valmistimme emme valmistaneet 1st plur. olimme valmistaneet emme olleet valmistaneet
2nd plur. valmistitte ette valmistaneet 2nd plur. olitte valmistaneet ette olleet valmistaneet
3rd plur. valmistivat eivät valmistaneet 3rd plur. olivat valmistaneet eivät olleet valmistaneet
passive valmistettiin ei valmistettu passive oli valmistettu ei ollut valmistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistaisin en valmistaisi 1st sing. olisin valmistanut en olisi valmistanut
2nd sing. valmistaisit et valmistaisi 2nd sing. olisit valmistanut et olisi valmistanut
3rd sing. valmistaisi ei valmistaisi 3rd sing. olisi valmistanut ei olisi valmistanut
1st plur. valmistaisimme emme valmistaisi 1st plur. olisimme valmistaneet emme olisi valmistaneet
2nd plur. valmistaisitte ette valmistaisi 2nd plur. olisitte valmistaneet ette olisi valmistaneet
3rd plur. valmistaisivat eivät valmistaisi 3rd plur. olisivat valmistaneet eivät olisi valmistaneet
passive valmistettaisiin ei valmistettaisi passive olisi valmistettu ei olisi valmistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valmista älä valmista 2nd sing. ole valmistanut älä ole valmistanut
3rd sing. valmistakoon älköön valmistako 3rd sing. olkoon valmistanut älköön olko valmistanut
1st plur. valmistakaamme älkäämme valmistako 1st plur. olkaamme valmistaneet älkäämme olko valmistaneet
2nd plur. valmistakaa älkää valmistako 2nd plur. olkaa valmistaneet älkää olko valmistaneet
3rd plur. valmistakoot älkööt valmistako 3rd plur. olkoot valmistaneet älkööt olko valmistaneet
passive valmistettakoon älköön valmistettako passive olkoon valmistettu älköön olko valmistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistanen en valmistane 1st sing. lienen valmistanut en liene valmistanut
2nd sing. valmistanet et valmistane 2nd sing. lienet valmistanut et liene valmistanut
3rd sing. valmistanee ei valmistane 3rd sing. lienee valmistanut ei liene valmistanut
1st plur. valmistanemme emme valmistane 1st plur. lienemme valmistaneet emme liene valmistaneet
2nd plur. valmistanette ette valmistane 2nd plur. lienette valmistaneet ette liene valmistaneet
3rd plur. valmistanevat eivät valmistane 3rd plur. lienevät valmistaneet eivät liene valmistaneet
passive valmistettaneen ei valmistettane passive lienee valmistettu ei liene valmistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valmistaa present valmistava valmistettava
long 1st2 valmistaakseen past valmistanut valmistettu
2nd inessive1 valmistaessa valmistettaessa agent1, 3 valmistama
instructive valmistaen negative valmistamaton
3rd inessive valmistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix or the 3rd infinitives.

elative valmistamasta
illative valmistamaan
adessive valmistamalla
abessive valmistamatta
instructive valmistaman valmistettaman
4th nominative valmistaminen
partitive valmistamista
5th2 valmistamaisillaan

SynonymsEdit

Derived termsEdit

AnagramsEdit


IngrianEdit

EtymologyEdit

From Proto-Finnic *valmistadak, equivalent to valmis (finished) +‎ -taa. Cognates include Finnish valmistaa and Estonian valmistada.

PronunciationEdit

VerbEdit

valmistaa

  1. (transitive) to make; to produce
    • 1937, V. A. Tetjurev, N. I. Molotsova, transl., Loonnontiito (ensimäin osa): oppikirja alkușkoulun kolmatta klaassaa vart, Leningrad: Riikin Ucebno-Pedagogiceskoi Izdateljstva, page 3:
      Vet kaik, minenkä möö p[o]lzuitamma meijen elämääs, - kaikellaiset tööasut, rooka, vaate, elohoone, - on valmissettu siitä, mitä möö saautamma loonnoost.
      For everything that we use while we're living, - all kinds of tools, food, clothing, shelter, - is produced from what we get from the nature.

ConjugationEdit

Conjugation of valmistaa (type 2/kirjuttaa, st-ss gradation)
Indikativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular valmissan en valmissa 1st singular oon valmistant, oon valmistanut en oo valmistant, en oo valmistanut
2nd singular valmissat et valmissa 2nd singular oot valmistant, oot valmistanut et oo valmistant, et oo valmistanut
3rd singular valmistaa ei valmissa 3rd singular ono valmistant, ono valmistanut ei oo valmistant, ei oo valmistanut
1st plural valmissamma emmä valmissa 1st plural oomma valmistanneet emmä oo valmistanneet
2nd plural valmissatta että valmissa 2nd plural ootta valmistanneet että oo valmistanneet
3rd plural valmistaat1), valmistavat2), valmissetaa evät valmissa 3rd plural ovat valmistanneet evät oo valmistanneet
impersonal valmissetaa ei valmisseta impersonal ono valmissettu ei oo valmissettu
Imperfekta Pluskvamperfekta
positive negative positive negative
1st singular valmissin en valmistant, en valmistanut 1st singular olin valmistant, olin valmistanut en olt valmistant, en olt valmistanut
2nd singular valmissit et valmistant, et valmistanut 2nd singular olit valmistant, olit valmistanut et olt valmistant, et olt valmistanut
3rd singular valmisti ei valmistant, ei valmistanut 3rd singular oli valmistant, oli valmistanut ei olt valmistant, ei olt valmistanut
1st plural valmissimma emmä valmistanneet 1st plural olimma valmistanneet emmä olleet valmistanneet
2nd plural valmissitta että valmistanneet 2nd plural olitta valmistanneet että olleet valmistanneet
3rd plural valmistiit1), valmistivat2), valmissettii evät valmistanneet 3rd plural olivat valmistanneet evät olleet valmistanneet
impersonal valmissettii ei valmissettu impersonal oli valmissettu ei olt valmissettu
Konditsionala
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular valmistaisin en valmistais 1st singular olisin valmistant, olisin valmistanut en olis valmistant, en olis valmistanut
2nd singular valmistaisit, valmistaist1) et valmistais 2nd singular olisit valmistant, olisit valmistanut et olis valmistant, et olis valmistanut
3rd singular valmistais ei valmistais 3rd singular olis valmistant, olis valmistanut ei olis valmistant, ei olis valmistanut
1st plural valmistaisimma emmä valmistais 1st plural olisimma valmistanneet emmä olis valmistanneet
2nd plural valmistaisitta että valmistais 2nd plural olisitta valmistanneet että olis valmistanneet
3rd plural valmistaisiit1), valmistaisivat2), valmissettais evät valmistais 3rd plural olisivat valmistanneet evät olis valmistanneet
impersonal valmissettais ei valmissettais impersonal olis valmissettu ei olis valmissettu
Imperativa
Preesens Perfekta
positive negative positive negative
1st singular 1st singular
2nd singular valmissa elä valmissa 2nd singular oo valmistant, oo valmistanut elä oo valmistant, elä oo valmistanut
3rd singular valmistakkoo elköö valmistako 3rd singular olkoo valmistant, olkoo valmistanut elköö olko valmistant, elköö olko valmistanut
1st plural 1st plural
2nd plural valmistakkaa elkää valmistako 2nd plural olkaa valmistanneet elkää olko valmistanneet
3rd plural valmistakkoot elkööt valmistako 3rd plural olkoot valmistanneet elkööt olko valmistanneet
impersonal valmissettakoo elköö valmissettako impersonal olkoo valmissettu elköö olko valmissettu
Potentsiala
Preesens
positive negative
1st singular valmistanen en valmistane
2nd singular valmistanet et valmistane
3rd singular valmistannoo ei valmistane
1st plural valmistanemma emmä valmistane
2nd plural valmistanetta että valmistane
3rd plural valmistannoot evät valmistane
impersonal valmissettanoo ei valmissettane
Nominal forms
Infinitivat Partisipat
active passive
1st valmistaa present valmistava valmissettava
2nd inessive valmistaes past valmistant, valmistanut valmissettu
instructive valmistaen 1) Chiefly in the Soikkola dialect.
2) Chiefly in the Ala-Laukaa dialect.
*) For the imperative, the 2nd plural (valmistakkaa) may be used for the 3rd person as well.
**) The interrogative is formed by adding the suffix -k (-ka?/-kä?) to the indicative, or -kse to the potential.
3rd illative valmistammaa
inessive valmistamas
elative valmistamast
abessive valmistamata
4th nominative valmistammiin
partitive valmistamista, valmistamist

SynonymsEdit

ReferencesEdit

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 637