valmistaa

FinnishEdit

EtymologyEdit

valmis +‎ -taa

PronunciationEdit

  • Hyphenation: val‧mis‧taa

VerbEdit

valmistaa

  1. (transitive) To make, prepare; (also figuratively) to prepare someone (= partitive) for something (= illative).
    ~ ruokaa/puhe = to prepare dinner/a speech
    Meidän täytyy valmistaa häntä siihen.
    We have to prepare her for it.
  2. (transitive) To make, produce, manufacture.
    Tämä yhtiö valmistaa kenkiä.
    This company produces shoes.

ConjugationEdit

Inflection of valmistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistan en valmista 1st sing. olen valmistanut en ole valmistanut
2nd sing. valmistat et valmista 2nd sing. olet valmistanut et ole valmistanut
3rd sing. valmistaa ei valmista 3rd sing. on valmistanut ei ole valmistanut
1st plur. valmistamme emme valmista 1st plur. olemme valmistaneet emme ole valmistaneet
2nd plur. valmistatte ette valmista 2nd plur. olette valmistaneet ette ole valmistaneet
3rd plur. valmistavat eivät valmista 3rd plur. ovat valmistaneet eivät ole valmistaneet
passive valmistetaan ei valmisteta passive on valmistettu ei ole valmistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistin en valmistanut 1st sing. olin valmistanut en ollut valmistanut
2nd sing. valmistit et valmistanut 2nd sing. olit valmistanut et ollut valmistanut
3rd sing. valmisti ei valmistanut 3rd sing. oli valmistanut ei ollut valmistanut
1st plur. valmistimme emme valmistaneet 1st plur. olimme valmistaneet emme olleet valmistaneet
2nd plur. valmistitte ette valmistaneet 2nd plur. olitte valmistaneet ette olleet valmistaneet
3rd plur. valmistivat eivät valmistaneet 3rd plur. olivat valmistaneet eivät olleet valmistaneet
passive valmistettiin ei valmistettu passive oli valmistettu ei ollut valmistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistaisin en valmistaisi 1st sing. olisin valmistanut en olisi valmistanut
2nd sing. valmistaisit et valmistaisi 2nd sing. olisit valmistanut et olisi valmistanut
3rd sing. valmistaisi ei valmistaisi 3rd sing. olisi valmistanut ei olisi valmistanut
1st plur. valmistaisimme emme valmistaisi 1st plur. olisimme valmistaneet emme olisi valmistaneet
2nd plur. valmistaisitte ette valmistaisi 2nd plur. olisitte valmistaneet ette olisi valmistaneet
3rd plur. valmistaisivat eivät valmistaisi 3rd plur. olisivat valmistaneet eivät olisi valmistaneet
passive valmistettaisiin ei valmistettaisi passive olisi valmistettu ei olisi valmistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valmista älä valmista 2nd sing. ole valmistanut älä ole valmistanut
3rd sing. valmistakoon älköön valmistako 3rd sing. olkoon valmistanut älköön olko valmistanut
1st plur. valmistakaamme älkäämme valmistako 1st plur. olkaamme valmistaneet älkäämme olko valmistaneet
2nd plur. valmistakaa älkää valmistako 2nd plur. olkaa valmistaneet älkää olko valmistaneet
3rd plur. valmistakoot älkööt valmistako 3rd plur. olkoot valmistaneet älkööt olko valmistaneet
passive valmistettakoon älköön valmistettako passive olkoon valmistettu älköön olko valmistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistanen en valmistane 1st sing. lienen valmistanut en liene valmistanut
2nd sing. valmistanet et valmistane 2nd sing. lienet valmistanut et liene valmistanut
3rd sing. valmistanee ei valmistane 3rd sing. lienee valmistanut ei liene valmistanut
1st plur. valmistanemme emme valmistane 1st plur. lienemme valmistaneet emme liene valmistaneet
2nd plur. valmistanette ette valmistane 2nd plur. lienette valmistaneet ette liene valmistaneet
3rd plur. valmistanevat eivät valmistane 3rd plur. lienevät valmistaneet eivät liene valmistaneet
passive valmistettaneen ei valmistettane passive lienee valmistettu ei liene valmistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valmistaa present valmistava valmistettava
long 1st2 valmistaakseen past valmistanut valmistettu
2nd inessive1 valmistaessa valmistettaessa agent1, 3 valmistama
instructive valmistaen negative valmistamaton
3rd inessive valmistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative valmistamasta
illative valmistamaan
adessive valmistamalla
abessive valmistamatta
instructive valmistaman valmistettaman
4th nominative valmistaminen
partitive valmistamista
5th2 valmistamaisillaan

SynonymsEdit

Derived termsEdit

AnagramsEdit

Read in another language