valta ‎(power, authority) +‎ -uttaa



  1. To authorize.
  2. To empower.
  3. To mandate.


Inflection of valtuuttaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valtuutan en valtuuta 1st sing. olen valtuuttanut en ole valtuuttanut
2nd sing. valtuutat et valtuuta 2nd sing. olet valtuuttanut et ole valtuuttanut
3rd sing. valtuuttaa ei valtuuta 3rd sing. on valtuuttanut ei ole valtuuttanut
1st plur. valtuutamme emme valtuuta 1st plur. olemme valtuuttaneet emme ole valtuuttaneet
2nd plur. valtuutatte ette valtuuta 2nd plur. olette valtuuttaneet ette ole valtuuttaneet
3rd plur. valtuuttavat eivät valtuuta 3rd plur. ovat valtuuttaneet eivät ole valtuuttaneet
passive valtuutetaan ei valtuuteta passive on valtuutettu ei ole valtuutettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valtuutin en valtuuttanut 1st sing. olin valtuuttanut en ollut valtuuttanut
2nd sing. valtuutit et valtuuttanut 2nd sing. olit valtuuttanut et ollut valtuuttanut
3rd sing. valtuutti ei valtuuttanut 3rd sing. oli valtuuttanut ei ollut valtuuttanut
1st plur. valtuutimme emme valtuuttaneet 1st plur. olimme valtuuttaneet emme olleet valtuuttaneet
2nd plur. valtuutitte ette valtuuttaneet 2nd plur. olitte valtuuttaneet ette olleet valtuuttaneet
3rd plur. valtuuttivat eivät valtuuttaneet 3rd plur. olivat valtuuttaneet eivät olleet valtuuttaneet
passive valtuutettiin ei valtuutettu passive oli valtuutettu ei ollut valtuutettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valtuuttaisin en valtuuttaisi 1st sing. olisin valtuuttanut en olisi valtuuttanut
2nd sing. valtuuttaisit et valtuuttaisi 2nd sing. olisit valtuuttanut et olisi valtuuttanut
3rd sing. valtuuttaisi ei valtuuttaisi 3rd sing. olisi valtuuttanut ei olisi valtuuttanut
1st plur. valtuuttaisimme emme valtuuttaisi 1st plur. olisimme valtuuttaneet emme olisi valtuuttaneet
2nd plur. valtuuttaisitte ette valtuuttaisi 2nd plur. olisitte valtuuttaneet ette olisi valtuuttaneet
3rd plur. valtuuttaisivat eivät valtuuttaisi 3rd plur. olisivat valtuuttaneet eivät olisi valtuuttaneet
passive valtuutettaisiin ei valtuutettaisi passive olisi valtuutettu ei olisi valtuutettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valtuuta älä valtuuta 2nd sing. ole valtuuttanut älä ole valtuuttanut
3rd sing. valtuuttakoon älköön valtuuttako 3rd sing. olkoon valtuuttanut älköön olko valtuuttanut
1st plur. valtuuttakaamme älkäämme valtuuttako 1st plur. olkaamme valtuuttaneet älkäämme olko valtuuttaneet
2nd plur. valtuuttakaa älkää valtuuttako 2nd plur. olkaa valtuuttaneet älkää olko valtuuttaneet
3rd plur. valtuuttakoot älkööt valtuuttako 3rd plur. olkoot valtuuttaneet älkööt olko valtuuttaneet
passive valtuutettakoon älköön valtuutettako passive olkoon valtuutettu älköön olko valtuutettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valtuuttanen en valtuuttane 1st sing. lienen valtuuttanut en liene valtuuttanut
2nd sing. valtuuttanet et valtuuttane 2nd sing. lienet valtuuttanut et liene valtuuttanut
3rd sing. valtuuttanee ei valtuuttane 3rd sing. lienee valtuuttanut ei liene valtuuttanut
1st plur. valtuuttanemme emme valtuuttane 1st plur. lienemme valtuuttaneet emme liene valtuuttaneet
2nd plur. valtuuttanette ette valtuuttane 2nd plur. lienette valtuuttaneet ette liene valtuuttaneet
3rd plur. valtuuttanevat eivät valtuuttane 3rd plur. lienevät valtuuttaneet eivät liene valtuuttaneet
passive valtuutettaneen ei valtuutettane passive lienee valtuutettu ei liene valtuutettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valtuuttaa present valtuuttava valtuutettava
long 1st2 valtuuttaakseen past valtuuttanut valtuutettu
2nd inessive1 valtuuttaessa valtuutettaessa agent1, 3 valtuuttama
instructive valtuuttaen negative valtuuttamaton
3rd inessive valtuuttamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative valtuuttamasta
illative valtuuttamaan
adessive valtuuttamalla
abessive valtuuttamatta
instructive valtuuttaman valtuutettaman
4th nominative valtuuttaminen
partitive valtuuttamista
5th2 valtuuttamaisillaan
Read in another language