vapaamuotoinen

FinnishEdit

EtymologyEdit

vapaa +‎ muoto +‎ -inen

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʋɑpɑːˌmuo̯toi̯nen/, [ˈʋɑpɑːˌmuo̞̯t̪o̞i̯ne̞n]
  • Rhymes: -uotoinen
  • Syllabification: va‧paa‧muo‧toi‧nen

AdjectiveEdit

vapaamuotoinen (comparative vapaamuotoisempi or vapaampimuotoinen, superlative vapaamuotoisin)

  1. freeform
  2. informal

DeclensionEdit

Inflection of vapaamuotoinen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative vapaamuotoinen vapaamuotoiset
genitive vapaamuotoisen vapaamuotoisten
vapaamuotoisien
partitive vapaamuotoista vapaamuotoisia
illative vapaamuotoiseen vapaamuotoisiin
singular plural
nominative vapaamuotoinen vapaamuotoiset
accusative nom. vapaamuotoinen vapaamuotoiset
gen. vapaamuotoisen
genitive vapaamuotoisen vapaamuotoisten
vapaamuotoisien
partitive vapaamuotoista vapaamuotoisia
inessive vapaamuotoisessa vapaamuotoisissa
elative vapaamuotoisesta vapaamuotoisista
illative vapaamuotoiseen vapaamuotoisiin
adessive vapaamuotoisella vapaamuotoisilla
ablative vapaamuotoiselta vapaamuotoisilta
allative vapaamuotoiselle vapaamuotoisille
essive vapaamuotoisena vapaamuotoisina
translative vapaamuotoiseksi vapaamuotoisiksi
instructive vapaamuotoisin
abessive vapaamuotoisetta vapaamuotoisitta
comitative vapaamuotoisine
Possessive forms of vapaamuotoinen (type nainen)
possessor singular plural
1st person vapaamuotoiseni vapaamuotoisemme
2nd person vapaamuotoisesi vapaamuotoisenne
3rd person vapaamuotoisensa
Only used with substantive adjectives, -inen adjectives used for comparisons of equality or agent participles.

Derived termsEdit