Passive aspect of the verb vieroittaa ‎(to wean), from vieras ‎(foreign, unknown, strange).



  1. to wean (to cease to depend of mother's milk)
  2. to wean (to cease to depend)


Inflection of vieroittua (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vieroitun en vieroitu 1st sing. olen vieroittunut en ole vieroittunut
2nd sing. vieroitut et vieroitu 2nd sing. olet vieroittunut et ole vieroittunut
3rd sing. vieroittuu ei vieroitu 3rd sing. on vieroittunut ei ole vieroittunut
1st plur. vieroitumme emme vieroitu 1st plur. olemme vieroittuneet emme ole vieroittuneet
2nd plur. vieroitutte ette vieroitu 2nd plur. olette vieroittuneet ette ole vieroittuneet
3rd plur. vieroittuvat eivät vieroitu 3rd plur. ovat vieroittuneet eivät ole vieroittuneet
passive vieroitutaan ei vieroituta passive on vieroituttu ei ole vieroituttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vieroituin en vieroittunut 1st sing. olin vieroittunut en ollut vieroittunut
2nd sing. vieroituit et vieroittunut 2nd sing. olit vieroittunut et ollut vieroittunut
3rd sing. vieroittui ei vieroittunut 3rd sing. oli vieroittunut ei ollut vieroittunut
1st plur. vieroituimme emme vieroittuneet 1st plur. olimme vieroittuneet emme olleet vieroittuneet
2nd plur. vieroituitte ette vieroittuneet 2nd plur. olitte vieroittuneet ette olleet vieroittuneet
3rd plur. vieroittuivat eivät vieroittuneet 3rd plur. olivat vieroittuneet eivät olleet vieroittuneet
passive vieroituttiin ei vieroituttu passive oli vieroituttu ei ollut vieroituttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vieroittuisin en vieroittuisi 1st sing. olisin vieroittunut en olisi vieroittunut
2nd sing. vieroittuisit et vieroittuisi 2nd sing. olisit vieroittunut et olisi vieroittunut
3rd sing. vieroittuisi ei vieroittuisi 3rd sing. olisi vieroittunut ei olisi vieroittunut
1st plur. vieroittuisimme emme vieroittuisi 1st plur. olisimme vieroittuneet emme olisi vieroittuneet
2nd plur. vieroittuisitte ette vieroittuisi 2nd plur. olisitte vieroittuneet ette olisi vieroittuneet
3rd plur. vieroittuisivat eivät vieroittuisi 3rd plur. olisivat vieroittuneet eivät olisi vieroittuneet
passive vieroituttaisiin ei vieroituttaisi passive olisi vieroituttu ei olisi vieroituttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vieroitu älä vieroitu 2nd sing. ole vieroittunut älä ole vieroittunut
3rd sing. vieroittukoon älköön vieroittuko 3rd sing. olkoon vieroittunut älköön olko vieroittunut
1st plur. vieroittukaamme älkäämme vieroittuko 1st plur. olkaamme vieroittuneet älkäämme olko vieroittuneet
2nd plur. vieroittukaa älkää vieroittuko 2nd plur. olkaa vieroittuneet älkää olko vieroittuneet
3rd plur. vieroittukoot älkööt vieroittuko 3rd plur. olkoot vieroittuneet älkööt olko vieroittuneet
passive vieroituttakoon älköön vieroituttako passive olkoon vieroituttu älköön olko vieroituttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vieroittunen en vieroittune 1st sing. lienen vieroittunut en liene vieroittunut
2nd sing. vieroittunet et vieroittune 2nd sing. lienet vieroittunut et liene vieroittunut
3rd sing. vieroittunee ei vieroittune 3rd sing. lienee vieroittunut ei liene vieroittunut
1st plur. vieroittunemme emme vieroittune 1st plur. lienemme vieroittuneet emme liene vieroittuneet
2nd plur. vieroittunette ette vieroittune 2nd plur. lienette vieroittuneet ette liene vieroittuneet
3rd plur. vieroittunevat eivät vieroittune 3rd plur. lienevät vieroittuneet eivät liene vieroittuneet
passive vieroituttaneen ei vieroituttane passive lienee vieroituttu ei liene vieroituttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vieroittua present vieroittuva vieroituttava
long 1st2 vieroittuakseen past vieroittunut vieroituttu
2nd inessive1 vieroittuessa vieroituttaessa agent1, 3 vieroittuma
instructive vieroittuen negative vieroittumaton
3rd inessive vieroittumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vieroittumasta
illative vieroittumaan
adessive vieroittumalla
abessive vieroittumatta
instructive vieroittuman vieroituttaman
4th nominative vieroittuminen
partitive vieroittumista
5th2 vieroittumaisillaan

Related termsEdit

See alsoEdit

Read in another language