vieras ‎(strange)


vieroittaa ‎(transitive)

  1. to wean (a baby)
  2. to break (a drug addict) of a habit, cure (sb's addiction), help (sb kick the habit)
  3. to alienate, estrange


Inflection of vieroittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vieroitan en vieroita 1st sing. olen vieroittanut en ole vieroittanut
2nd sing. vieroitat et vieroita 2nd sing. olet vieroittanut et ole vieroittanut
3rd sing. vieroittaa ei vieroita 3rd sing. on vieroittanut ei ole vieroittanut
1st plur. vieroitamme emme vieroita 1st plur. olemme vieroittaneet emme ole vieroittaneet
2nd plur. vieroitatte ette vieroita 2nd plur. olette vieroittaneet ette ole vieroittaneet
3rd plur. vieroittavat eivät vieroita 3rd plur. ovat vieroittaneet eivät ole vieroittaneet
passive vieroitetaan ei vieroiteta passive on vieroitettu ei ole vieroitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vieroitin en vieroittanut 1st sing. olin vieroittanut en ollut vieroittanut
2nd sing. vieroitit et vieroittanut 2nd sing. olit vieroittanut et ollut vieroittanut
3rd sing. vieroitti ei vieroittanut 3rd sing. oli vieroittanut ei ollut vieroittanut
1st plur. vieroitimme emme vieroittaneet 1st plur. olimme vieroittaneet emme olleet vieroittaneet
2nd plur. vieroititte ette vieroittaneet 2nd plur. olitte vieroittaneet ette olleet vieroittaneet
3rd plur. vieroittivat eivät vieroittaneet 3rd plur. olivat vieroittaneet eivät olleet vieroittaneet
passive vieroitettiin ei vieroitettu passive oli vieroitettu ei ollut vieroitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vieroittaisin en vieroittaisi 1st sing. olisin vieroittanut en olisi vieroittanut
2nd sing. vieroittaisit et vieroittaisi 2nd sing. olisit vieroittanut et olisi vieroittanut
3rd sing. vieroittaisi ei vieroittaisi 3rd sing. olisi vieroittanut ei olisi vieroittanut
1st plur. vieroittaisimme emme vieroittaisi 1st plur. olisimme vieroittaneet emme olisi vieroittaneet
2nd plur. vieroittaisitte ette vieroittaisi 2nd plur. olisitte vieroittaneet ette olisi vieroittaneet
3rd plur. vieroittaisivat eivät vieroittaisi 3rd plur. olisivat vieroittaneet eivät olisi vieroittaneet
passive vieroitettaisiin ei vieroitettaisi passive olisi vieroitettu ei olisi vieroitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vieroita älä vieroita 2nd sing. ole vieroittanut älä ole vieroittanut
3rd sing. vieroittakoon älköön vieroittako 3rd sing. olkoon vieroittanut älköön olko vieroittanut
1st plur. vieroittakaamme älkäämme vieroittako 1st plur. olkaamme vieroittaneet älkäämme olko vieroittaneet
2nd plur. vieroittakaa älkää vieroittako 2nd plur. olkaa vieroittaneet älkää olko vieroittaneet
3rd plur. vieroittakoot älkööt vieroittako 3rd plur. olkoot vieroittaneet älkööt olko vieroittaneet
passive vieroitettakoon älköön vieroitettako passive olkoon vieroitettu älköön olko vieroitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vieroittanen en vieroittane 1st sing. lienen vieroittanut en liene vieroittanut
2nd sing. vieroittanet et vieroittane 2nd sing. lienet vieroittanut et liene vieroittanut
3rd sing. vieroittanee ei vieroittane 3rd sing. lienee vieroittanut ei liene vieroittanut
1st plur. vieroittanemme emme vieroittane 1st plur. lienemme vieroittaneet emme liene vieroittaneet
2nd plur. vieroittanette ette vieroittane 2nd plur. lienette vieroittaneet ette liene vieroittaneet
3rd plur. vieroittanevat eivät vieroittane 3rd plur. lienevät vieroittaneet eivät liene vieroittaneet
passive vieroitettaneen ei vieroitettane passive lienee vieroitettu ei liene vieroitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vieroittaa present vieroittava vieroitettava
long 1st2 vieroittaakseen past vieroittanut vieroitettu
2nd inessive1 vieroittaessa vieroitettaessa agent1, 3 vieroittama
instructive vieroittaen negative vieroittamaton
3rd inessive vieroittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vieroittamasta
illative vieroittamaan
adessive vieroittamalla
abessive vieroittamatta
instructive vieroittaman vieroitettaman
4th nominative vieroittaminen
partitive vieroittamista
5th2 vieroittamaisillaan


Derived termsEdit

Related termsEdit

Read in another language