Contents

FinnishEdit

(index vi)

EtymologyEdit

viha +‎ -inen

PronunciationEdit

  • Hyphenation: vi‧hai‧nen
  • IPA(key): /ˈʋihɑinen/

AdjectiveEdit

vihainen ‎(comparative vihaisempi, superlative vihaisin)

  1. angry.

DeclensionEdit

Inflection of vihainen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative vihainen vihaiset
genitive vihaisen vihaisten
vihaisien
partitive vihaista vihaisia
illative vihaiseen vihaisiin
singular plural
nominative vihainen vihaiset
accusative nom. vihainen vihaiset
gen. vihaisen
genitive vihaisen vihaisten
vihaisien
partitive vihaista vihaisia
inessive vihaisessa vihaisissa
elative vihaisesta vihaisista
illative vihaiseen vihaisiin
adessive vihaisella vihaisilla
ablative vihaiselta vihaisilta
allative vihaiselle vihaisille
essive vihaisena vihaisina
translative vihaiseksi vihaisiksi
instructive vihaisin
abessive vihaisetta vihaisitta
comitative vihaisine

Derived termsEdit