viisinkertaistaa

FinnishEdit

EtymologyEdit

From viisinkertais- (quintuple) +‎ -taa.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʋiːsinˌkertɑi̯stɑːˣ/, [ˈʋiːs̠iŋˌke̞rt̪ɑi̯s̠t̪ɑː(ʔ)]
  • Rhymes: -ertɑistɑː
  • Syllabification: vii‧sin‧ker‧tais‧taa

VerbEdit

viisinkertaistaa

  1. (transitive) to quintuple

ConjugationEdit

Inflection of viisinkertaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viisinkertaistan en viisinkertaista 1st sing. olen viisinkertaistanut en ole viisinkertaistanut
2nd sing. viisinkertaistat et viisinkertaista 2nd sing. olet viisinkertaistanut et ole viisinkertaistanut
3rd sing. viisinkertaistaa ei viisinkertaista 3rd sing. on viisinkertaistanut ei ole viisinkertaistanut
1st plur. viisinkertaistamme emme viisinkertaista 1st plur. olemme viisinkertaistaneet emme ole viisinkertaistaneet
2nd plur. viisinkertaistatte ette viisinkertaista 2nd plur. olette viisinkertaistaneet ette ole viisinkertaistaneet
3rd plur. viisinkertaistavat eivät viisinkertaista 3rd plur. ovat viisinkertaistaneet eivät ole viisinkertaistaneet
passive viisinkertaistetaan ei viisinkertaisteta passive on viisinkertaistettu ei ole viisinkertaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viisinkertaistin en viisinkertaistanut 1st sing. olin viisinkertaistanut en ollut viisinkertaistanut
2nd sing. viisinkertaistit et viisinkertaistanut 2nd sing. olit viisinkertaistanut et ollut viisinkertaistanut
3rd sing. viisinkertaisti ei viisinkertaistanut 3rd sing. oli viisinkertaistanut ei ollut viisinkertaistanut
1st plur. viisinkertaistimme emme viisinkertaistaneet 1st plur. olimme viisinkertaistaneet emme olleet viisinkertaistaneet
2nd plur. viisinkertaistitte ette viisinkertaistaneet 2nd plur. olitte viisinkertaistaneet ette olleet viisinkertaistaneet
3rd plur. viisinkertaistivat eivät viisinkertaistaneet 3rd plur. olivat viisinkertaistaneet eivät olleet viisinkertaistaneet
passive viisinkertaistettiin ei viisinkertaistettu passive oli viisinkertaistettu ei ollut viisinkertaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viisinkertaistaisin en viisinkertaistaisi 1st sing. olisin viisinkertaistanut en olisi viisinkertaistanut
2nd sing. viisinkertaistaisit et viisinkertaistaisi 2nd sing. olisit viisinkertaistanut et olisi viisinkertaistanut
3rd sing. viisinkertaistaisi ei viisinkertaistaisi 3rd sing. olisi viisinkertaistanut ei olisi viisinkertaistanut
1st plur. viisinkertaistaisimme emme viisinkertaistaisi 1st plur. olisimme viisinkertaistaneet emme olisi viisinkertaistaneet
2nd plur. viisinkertaistaisitte ette viisinkertaistaisi 2nd plur. olisitte viisinkertaistaneet ette olisi viisinkertaistaneet
3rd plur. viisinkertaistaisivat eivät viisinkertaistaisi 3rd plur. olisivat viisinkertaistaneet eivät olisi viisinkertaistaneet
passive viisinkertaistettaisiin ei viisinkertaistettaisi passive olisi viisinkertaistettu ei olisi viisinkertaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. viisinkertaista älä viisinkertaista 2nd sing. ole viisinkertaistanut älä ole viisinkertaistanut
3rd sing. viisinkertaistakoon älköön viisinkertaistako 3rd sing. olkoon viisinkertaistanut älköön olko viisinkertaistanut
1st plur. viisinkertaistakaamme älkäämme viisinkertaistako 1st plur. olkaamme viisinkertaistaneet älkäämme olko viisinkertaistaneet
2nd plur. viisinkertaistakaa älkää viisinkertaistako 2nd plur. olkaa viisinkertaistaneet älkää olko viisinkertaistaneet
3rd plur. viisinkertaistakoot älkööt viisinkertaistako 3rd plur. olkoot viisinkertaistaneet älkööt olko viisinkertaistaneet
passive viisinkertaistettakoon älköön viisinkertaistettako passive olkoon viisinkertaistettu älköön olko viisinkertaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viisinkertaistanen en viisinkertaistane 1st sing. lienen viisinkertaistanut en liene viisinkertaistanut
2nd sing. viisinkertaistanet et viisinkertaistane 2nd sing. lienet viisinkertaistanut et liene viisinkertaistanut
3rd sing. viisinkertaistanee ei viisinkertaistane 3rd sing. lienee viisinkertaistanut ei liene viisinkertaistanut
1st plur. viisinkertaistanemme emme viisinkertaistane 1st plur. lienemme viisinkertaistaneet emme liene viisinkertaistaneet
2nd plur. viisinkertaistanette ette viisinkertaistane 2nd plur. lienette viisinkertaistaneet ette liene viisinkertaistaneet
3rd plur. viisinkertaistanevat eivät viisinkertaistane 3rd plur. lienevät viisinkertaistaneet eivät liene viisinkertaistaneet
passive viisinkertaistettaneen ei viisinkertaistettane passive lienee viisinkertaistettu ei liene viisinkertaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st viisinkertaistaa present viisinkertaistava viisinkertaistettava
long 1st2 viisinkertaistaakseen past viisinkertaistanut viisinkertaistettu
2nd inessive1 viisinkertaistaessa viisinkertaistettaessa agent1, 3 viisinkertaistama
instructive viisinkertaistaen negative viisinkertaistamaton
3rd inessive viisinkertaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative viisinkertaistamasta
illative viisinkertaistamaan
adessive viisinkertaistamalla
abessive viisinkertaistamatta
instructive viisinkertaistaman viisinkertaistettaman
4th nominative viisinkertaistaminen
partitive viisinkertaistamista
5th2 viisinkertaistamaisillaan

Related termsEdit