viisinkertaistua

FinnishEdit

EtymologyEdit

viisinkertaistaa (quintuple) +‎ -ua

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈʋiːsinˌkertɑi̯stuɑˣ/, [ˈʋiːs̠iŋˌke̞rt̪ɑi̯s̠ˌt̪uɑ(ʔ)]
  • Rhymes: -uɑ
  • Syllabification: vii‧sin‧ker‧tais‧tu‧a

VerbEdit

viisinkertaistua

  1. (intransitive) to quintuple, to be multiplied fivefold

ConjugationEdit

Inflection of viisinkertaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viisinkertaistun en viisinkertaistu 1st sing. olen viisinkertaistunut en ole viisinkertaistunut
2nd sing. viisinkertaistut et viisinkertaistu 2nd sing. olet viisinkertaistunut et ole viisinkertaistunut
3rd sing. viisinkertaistuu ei viisinkertaistu 3rd sing. on viisinkertaistunut ei ole viisinkertaistunut
1st plur. viisinkertaistumme emme viisinkertaistu 1st plur. olemme viisinkertaistuneet emme ole viisinkertaistuneet
2nd plur. viisinkertaistutte ette viisinkertaistu 2nd plur. olette viisinkertaistuneet ette ole viisinkertaistuneet
3rd plur. viisinkertaistuvat eivät viisinkertaistu 3rd plur. ovat viisinkertaistuneet eivät ole viisinkertaistuneet
passive viisinkertaistutaan ei viisinkertaistuta passive on viisinkertaistuttu ei ole viisinkertaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viisinkertaistuin en viisinkertaistunut 1st sing. olin viisinkertaistunut en ollut viisinkertaistunut
2nd sing. viisinkertaistuit et viisinkertaistunut 2nd sing. olit viisinkertaistunut et ollut viisinkertaistunut
3rd sing. viisinkertaistui ei viisinkertaistunut 3rd sing. oli viisinkertaistunut ei ollut viisinkertaistunut
1st plur. viisinkertaistuimme emme viisinkertaistuneet 1st plur. olimme viisinkertaistuneet emme olleet viisinkertaistuneet
2nd plur. viisinkertaistuitte ette viisinkertaistuneet 2nd plur. olitte viisinkertaistuneet ette olleet viisinkertaistuneet
3rd plur. viisinkertaistuivat eivät viisinkertaistuneet 3rd plur. olivat viisinkertaistuneet eivät olleet viisinkertaistuneet
passive viisinkertaistuttiin ei viisinkertaistuttu passive oli viisinkertaistuttu ei ollut viisinkertaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viisinkertaistuisin en viisinkertaistuisi 1st sing. olisin viisinkertaistunut en olisi viisinkertaistunut
2nd sing. viisinkertaistuisit et viisinkertaistuisi 2nd sing. olisit viisinkertaistunut et olisi viisinkertaistunut
3rd sing. viisinkertaistuisi ei viisinkertaistuisi 3rd sing. olisi viisinkertaistunut ei olisi viisinkertaistunut
1st plur. viisinkertaistuisimme emme viisinkertaistuisi 1st plur. olisimme viisinkertaistuneet emme olisi viisinkertaistuneet
2nd plur. viisinkertaistuisitte ette viisinkertaistuisi 2nd plur. olisitte viisinkertaistuneet ette olisi viisinkertaistuneet
3rd plur. viisinkertaistuisivat eivät viisinkertaistuisi 3rd plur. olisivat viisinkertaistuneet eivät olisi viisinkertaistuneet
passive viisinkertaistuttaisiin ei viisinkertaistuttaisi passive olisi viisinkertaistuttu ei olisi viisinkertaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. viisinkertaistu älä viisinkertaistu 2nd sing. ole viisinkertaistunut älä ole viisinkertaistunut
3rd sing. viisinkertaistukoon älköön viisinkertaistuko 3rd sing. olkoon viisinkertaistunut älköön olko viisinkertaistunut
1st plur. viisinkertaistukaamme älkäämme viisinkertaistuko 1st plur. olkaamme viisinkertaistuneet älkäämme olko viisinkertaistuneet
2nd plur. viisinkertaistukaa älkää viisinkertaistuko 2nd plur. olkaa viisinkertaistuneet älkää olko viisinkertaistuneet
3rd plur. viisinkertaistukoot älkööt viisinkertaistuko 3rd plur. olkoot viisinkertaistuneet älkööt olko viisinkertaistuneet
passive viisinkertaistuttakoon älköön viisinkertaistuttako passive olkoon viisinkertaistuttu älköön olko viisinkertaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. viisinkertaistunen en viisinkertaistune 1st sing. lienen viisinkertaistunut en liene viisinkertaistunut
2nd sing. viisinkertaistunet et viisinkertaistune 2nd sing. lienet viisinkertaistunut et liene viisinkertaistunut
3rd sing. viisinkertaistunee ei viisinkertaistune 3rd sing. lienee viisinkertaistunut ei liene viisinkertaistunut
1st plur. viisinkertaistunemme emme viisinkertaistune 1st plur. lienemme viisinkertaistuneet emme liene viisinkertaistuneet
2nd plur. viisinkertaistunette ette viisinkertaistune 2nd plur. lienette viisinkertaistuneet ette liene viisinkertaistuneet
3rd plur. viisinkertaistunevat eivät viisinkertaistune 3rd plur. lienevät viisinkertaistuneet eivät liene viisinkertaistuneet
passive viisinkertaistuttaneen ei viisinkertaistuttane passive lienee viisinkertaistuttu ei liene viisinkertaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st viisinkertaistua present viisinkertaistuva viisinkertaistuttava
long 1st2 viisinkertaistuakseen past viisinkertaistunut viisinkertaistuttu
2nd inessive1 viisinkertaistuessa viisinkertaistuttaessa agent1, 3 viisinkertaistuma
instructive viisinkertaistuen negative viisinkertaistumaton
3rd inessive viisinkertaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative viisinkertaistumasta
illative viisinkertaistumaan
adessive viisinkertaistumalla
abessive viisinkertaistumatta
instructive viisinkertaistuman viisinkertaistuttaman
4th nominative viisinkertaistuminen
partitive viisinkertaistumista
5th2 viisinkertaistumaisillaan

Related termsEdit