Open main menu
For an introduction to the Wiktionary project, see Wiktionary:Welcome, newcomers. For how to link between projects, see Wiktionary:Links

Contents

PolishEdit

EtymologyEdit

From Latin vīctus

PronunciationEdit

NounEdit

wikt m inan (archaic, literary)

 1. food
  • 1893, Aleksander Wybranowski, Dawne dzieje
   Jedzenie składało się codziennie z obiadu i bochenka chleba, a później wpuszczany był rano przy odmienianiu wody i naczynia preclarz z wódką i kielbaskami, by, jeśli u kogo znalazł się jeszcze jaki grosz, mógł mieć za niego śniadanie. [] lub kluski na przemianę — lecz nie wszędzie jednaki; w drugiej izbie, gdzie byli chłopi, szewcy, kowale i tym podobni rzemieślnicy, wikt z kryminału, o 6-ej wieczór, ziemniaki w mundurach i kasza z łojem; w trzeciej zaś ten sam obiad co u nas — a mozna bylo miec i swój wikt.
  • 2011, Włodzimierz Dajcz, Odłamki czasu, Warszawska Firma Wydawnicza →ISBN, page 141
   Koń poddawał się woli opiekuna parskając wesoło i przydeptując nogami. Zanim w żłobie ukazało się dno gospodarz zdążył przygotować wóz do drogi. Na wozie stał żłobek z zapasową porcja końskiego wiktu, leżało radło i lekkie brony.
 2. support (financial help)
  • 1955, Ignacy Maciejowski, Dziela wybrane: Matka. Bajecznie Kolorowa
   Starszy dobrze się uczy — rzekł przeor — jeśli będzie pierwszy, klasztor weźmie go na swój wikt i da stancję w klasztorze.

DeclensionEdit

Further readingEdit

 • wikt in Polish dictionaries at PWN