𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌽

GothicEdit

EtymologyEdit

From Proto-Germanic *hauhijanΔ…, from *hauhaz. See also πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πƒ (hauhs, β€œhigh”).

PronunciationEdit

VerbEdit

𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌽 β€’ (hauhjan)

  1. to elevate, lift up
  2. to praise, exalt, honour, glorify
    • Gothic Bible, John 13.32:
      𐌾𐌰𐌱𐌰𐌹 𐌽𐌿 𐌲𐌿𐌸 πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΉπŒΈπƒ πŒΉπƒπ„ 𐌹𐌽 𐌹𐌼𐌼𐌰, 𐌾𐌰𐌷 𐌲𐌿𐌸 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌴𐌹𐌸 𐌹𐌽𐌰 𐌹𐌽 πƒπŒΉπƒ 𐌾𐌰𐌷 πƒπŒΏπŒ½πƒ 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌰 𐌹𐌽𐌰.
      jabai nu guΓΎ hauhiΓΎs ist in imma, jah guΓΎ hauheiΓΎ ina in sis jah suns hauhida ina.
      If God be glorified in him, God shall also glorify him in himself, and shall straightway glorify him. (KJV)

ConjugationEdit

Class 1 weak
Infinitive 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌽
hauhjan
Indicative Present Past Present passive
1st singular 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰
hauhja
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌰
hauhida
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌳𐌰
hauhjada
2nd singular πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒ΄πŒΉπƒ
hauheis
πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΉπŒ³πŒ΄πƒ
hauhidΔ“s
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌢𐌰
hauhjaza
3rd singular 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌴𐌹𐌸
hauheiΓΎ
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌰
hauhida
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌳𐌰
hauhjada
1st dual πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΎπ‰πƒ
hauhjōs
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿
hauhidΔ“du
β€”
2nd dual πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΎπŒ°π„πƒ
hauhjats
πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΉπŒ³πŒ΄πŒ³πŒΏπ„πƒ
hauhidΔ“duts
β€”
1st plural 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌼
hauhjam
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌼
hauhidΔ“dum
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌽𐌳𐌰
hauhjanda
2nd plural 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌴𐌹𐌸
hauheiΓΎ
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌸
hauhidΔ“duΓΎ
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌽𐌳𐌰
hauhjanda
3rd plural 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌽𐌳
hauhjand
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌿𐌽
hauhidΔ“dun
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌽𐌳𐌰
hauhjanda
Subjunctive Present Past Present passive
1st singular 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌿
hauhjau
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌾𐌰𐌿
hauhidΔ“djau
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌳𐌰𐌿
hauhjaidau
2nd singular πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΎπŒ°πŒΉπƒ
hauhjais
πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΉπŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπƒ
hauhidΔ“deis
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌢𐌰𐌿
hauhjaizau
3rd singular 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹
hauhjai
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌹
hauhidΔ“di
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌳𐌰𐌿
hauhjaidau
1st dual πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΎπŒ°πŒΉπ…πŒ°
hauhjaiwa
πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΉπŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπ…πŒ°
hauhidΔ“deiwa
β€”
2nd dual πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΎπŒ°πŒΉπ„πƒ
hauhjaits
πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΉπŒ³πŒ΄πŒ³πŒ΄πŒΉπ„πƒ
hauhidΔ“deits
β€”
1st plural 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌼𐌰
hauhjaima
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌼𐌰
hauhidΔ“deima
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
hauhjaindau
2nd plural 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌸
hauhjaiΓΎ
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌸
hauhidΔ“deiΓΎ
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
hauhjaindau
3rd plural 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌽𐌰
hauhjaina
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌹𐌳𐌴𐌳𐌴𐌹𐌽𐌰
hauhidΔ“deina
𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌹𐌽𐌳𐌰𐌿
hauhjaindau
Imperative
2nd singular 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌴𐌹
hauhei
3rd singular 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌳𐌰𐌿
hauhjadau
2nd dual πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΎπŒ°π„πƒ
hauhjats
2nd plural 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌴𐌹𐌸
hauheiΓΎ
3rd plural 𐌷𐌰𐌿𐌷𐌾𐌰𐌽𐌳𐌰𐌿
hauhjandau
Present Past
Participles πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΎπŒ°πŒ½πŒ³πƒ
hauhjands
πŒ·πŒ°πŒΏπŒ·πŒΉπŒΈπƒ
hauhiΓΎs

Derived termsEdit