Appendix:Finnish conjugation/rohkaista

< Appendix:Finnish conjugation
KOTUS type 66 (rohkaista) NSK types 24 (nuolaista) and 41 (kihistä) Common type II

Verbs ending with -sta/-stä; inverse consonant gradation possible.

The stem is obtained by removing the -ta/-tä. Present personal endings are attached by -e-.

ConjugationEdit

ends with -sta
Inflection of Finnish conjugation/rohkaista (Kotus type 66/rohkaista, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rohkaisen en rohkaise 1st sing. olen rohkaissut en ole rohkaissut
2nd sing. rohkaiset et rohkaise 2nd sing. olet rohkaissut et ole rohkaissut
3rd sing. rohkaisee ei rohkaise 3rd sing. on rohkaissut ei ole rohkaissut
1st plur. rohkaisemme emme rohkaise 1st plur. olemme rohkaisseet emme ole rohkaisseet
2nd plur. rohkaisette ette rohkaise 2nd plur. olette rohkaisseet ette ole rohkaisseet
3rd plur. rohkaisevat eivät rohkaise 3rd plur. ovat rohkaisseet eivät ole rohkaisseet
passive rohkaistaan ei rohkaista passive on rohkaistu ei ole rohkaistu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rohkaisin en rohkaissut 1st sing. olin rohkaissut en ollut rohkaissut
2nd sing. rohkaisit et rohkaissut 2nd sing. olit rohkaissut et ollut rohkaissut
3rd sing. rohkaisi ei rohkaissut 3rd sing. oli rohkaissut ei ollut rohkaissut
1st plur. rohkaisimme emme rohkaisseet 1st plur. olimme rohkaisseet emme olleet rohkaisseet
2nd plur. rohkaisitte ette rohkaisseet 2nd plur. olitte rohkaisseet ette olleet rohkaisseet
3rd plur. rohkaisivat eivät rohkaisseet 3rd plur. olivat rohkaisseet eivät olleet rohkaisseet
passive rohkaistiin ei rohkaistu passive oli rohkaistu ei ollut rohkaistu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rohkaisisin en rohkaisisi 1st sing. olisin rohkaissut en olisi rohkaissut
2nd sing. rohkaisisit et rohkaisisi 2nd sing. olisit rohkaissut et olisi rohkaissut
3rd sing. rohkaisisi ei rohkaisisi 3rd sing. olisi rohkaissut ei olisi rohkaissut
1st plur. rohkaisisimme emme rohkaisisi 1st plur. olisimme rohkaisseet emme olisi rohkaisseet
2nd plur. rohkaisisitte ette rohkaisisi 2nd plur. olisitte rohkaisseet ette olisi rohkaisseet
3rd plur. rohkaisisivat eivät rohkaisisi 3rd plur. olisivat rohkaisseet eivät olisi rohkaisseet
passive rohkaistaisiin ei rohkaistaisi passive olisi rohkaistu ei olisi rohkaistu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rohkaise älä rohkaise 2nd sing. ole rohkaissut älä ole rohkaissut
3rd sing. rohkaiskoon älköön rohkaisko 3rd sing. olkoon rohkaissut älköön olko rohkaissut
1st plur. rohkaiskaamme älkäämme rohkaisko 1st plur. olkaamme rohkaisseet älkäämme olko rohkaisseet
2nd plur. rohkaiskaa älkää rohkaisko 2nd plur. olkaa rohkaisseet älkää olko rohkaisseet
3rd plur. rohkaiskoot älkööt rohkaisko 3rd plur. olkoot rohkaisseet älkööt olko rohkaisseet
passive rohkaistakoon älköön rohkaistako passive olkoon rohkaistu älköön olko rohkaistu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rohkaissen en rohkaisse 1st sing. lienen rohkaissut en liene rohkaissut
2nd sing. rohkaisset et rohkaisse 2nd sing. lienet rohkaissut et liene rohkaissut
3rd sing. rohkaissee ei rohkaisse 3rd sing. lienee rohkaissut ei liene rohkaissut
1st plur. rohkaissemme emme rohkaisse 1st plur. lienemme rohkaisseet emme liene rohkaisseet
2nd plur. rohkaissette ette rohkaisse 2nd plur. lienette rohkaisseet ette liene rohkaisseet
3rd plur. rohkaissevat eivät rohkaisse 3rd plur. lienevät rohkaisseet eivät liene rohkaisseet
passive rohkaistaneen ei rohkaistane passive lienee rohkaistu ei liene rohkaistu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st rohkaista present rohkaiseva rohkaistava
long 1st2 rohkaistakseen past rohkaissut rohkaistu
2nd inessive1 rohkaistessa rohkaistaessa agent1, 3 rohkaisema
instructive rohkaisten negative rohkaisematon
3rd inessive rohkaisemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative rohkaisemasta
illative rohkaisemaan
adessive rohkaisemalla
abessive rohkaisematta
instructive rohkaiseman rohkaistaman
4th nominative rohkaiseminen
partitive rohkaisemista
5th2 rohkaisemaisillaan
ends with -stä
Inflection of Finnish conjugation/rohkaista (Kotus type 66/rohkaista, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pesen en pese 1st sing. olen pessyt en ole pessyt
2nd sing. peset et pese 2nd sing. olet pessyt et ole pessyt
3rd sing. pesee ei pese 3rd sing. on pessyt ei ole pessyt
1st plur. pesemme emme pese 1st plur. olemme pesseet emme ole pesseet
2nd plur. pesette ette pese 2nd plur. olette pesseet ette ole pesseet
3rd plur. pesevät eivät pese 3rd plur. ovat pesseet eivät ole pesseet
passive pestään ei pestä passive on pesty ei ole pesty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pesin en pessyt 1st sing. olin pessyt en ollut pessyt
2nd sing. pesit et pessyt 2nd sing. olit pessyt et ollut pessyt
3rd sing. pesi ei pessyt 3rd sing. oli pessyt ei ollut pessyt
1st plur. pesimme emme pesseet 1st plur. olimme pesseet emme olleet pesseet
2nd plur. pesitte ette pesseet 2nd plur. olitte pesseet ette olleet pesseet
3rd plur. pesivät eivät pesseet 3rd plur. olivat pesseet eivät olleet pesseet
passive pestiin ei pesty passive oli pesty ei ollut pesty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pesisin en pesisi 1st sing. olisin pessyt en olisi pessyt
2nd sing. pesisit et pesisi 2nd sing. olisit pessyt et olisi pessyt
3rd sing. pesisi ei pesisi 3rd sing. olisi pessyt ei olisi pessyt
1st plur. pesisimme emme pesisi 1st plur. olisimme pesseet emme olisi pesseet
2nd plur. pesisitte ette pesisi 2nd plur. olisitte pesseet ette olisi pesseet
3rd plur. pesisivät eivät pesisi 3rd plur. olisivat pesseet eivät olisi pesseet
passive pestäisiin ei pestäisi passive olisi pesty ei olisi pesty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pese älä pese 2nd sing. ole pessyt älä ole pessyt
3rd sing. pesköön älköön peskö 3rd sing. olkoon pessyt älköön olko pessyt
1st plur. peskäämme älkäämme peskö 1st plur. olkaamme pesseet älkäämme olko pesseet
2nd plur. peskää älkää peskö 2nd plur. olkaa pesseet älkää olko pesseet
3rd plur. peskööt älkööt peskö 3rd plur. olkoot pesseet älkööt olko pesseet
passive pestäköön älköön pestäkö passive olkoon pesty älköön olko pesty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pessen en pesse 1st sing. lienen pessyt en liene pessyt
2nd sing. pesset et pesse 2nd sing. lienet pessyt et liene pessyt
3rd sing. pessee ei pesse 3rd sing. lienee pessyt ei liene pessyt
1st plur. pessemme emme pesse 1st plur. lienemme pesseet emme liene pesseet
2nd plur. pessette ette pesse 2nd plur. lienette pesseet ette liene pesseet
3rd plur. pessevät eivät pesse 3rd plur. lienevät pesseet eivät liene pesseet
passive pestäneen ei pestäne passive lienee pesty ei liene pesty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pestä present pesevä pestävä
long 1st2 pestäkseen past pessyt pesty
2nd inessive1 pestessä pestäessä agent1, 3 pesemä
instructive pesten negative pesemätön
3rd inessive pesemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pesemästä
illative pesemään
adessive pesemällä
abessive pesemättä
instructive pesemän pestämän
4th nominative peseminen
partitive pesemistä
5th2 pesemäisillään

Consonant gradationEdit

SummaryEdit

grade v → p ng → nk
infinitive I weak vavista rangaista
1.sg present strong vapisen rankaisen
3.sg past strong vapisi rankaisi
3.sg conditional strong vapisisi rankaisisi
3.sg potential weak vavissee rangaissee
3.sg imperative weak vaviskoon rangaiskoon
past participle weak vavissut rangaissut
passive past weak vavistiin rangaistiin

Complete conjugation example with consonant gradation (v → p)Edit

Inflection of Finnish conjugation/rohkaista (Kotus type 66/rohkaista, p-v gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vapisen en vapise 1st sing. olen vavissut en ole vavissut
2nd sing. vapiset et vapise 2nd sing. olet vavissut et ole vavissut
3rd sing. vapisee ei vapise 3rd sing. on vavissut ei ole vavissut
1st plur. vapisemme emme vapise 1st plur. olemme vavisseet emme ole vavisseet
2nd plur. vapisette ette vapise 2nd plur. olette vavisseet ette ole vavisseet
3rd plur. vapisevat eivät vapise 3rd plur. ovat vavisseet eivät ole vavisseet
passive vavistaan ei vavista passive on vavistu ei ole vavistu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vapisin en vavissut 1st sing. olin vavissut en ollut vavissut
2nd sing. vapisit et vavissut 2nd sing. olit vavissut et ollut vavissut
3rd sing. vapisi ei vavissut 3rd sing. oli vavissut ei ollut vavissut
1st plur. vapisimme emme vavisseet 1st plur. olimme vavisseet emme olleet vavisseet
2nd plur. vapisitte ette vavisseet 2nd plur. olitte vavisseet ette olleet vavisseet
3rd plur. vapisivat eivät vavisseet 3rd plur. olivat vavisseet eivät olleet vavisseet
passive vavistiin ei vavistu passive oli vavistu ei ollut vavistu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vapisisin en vapisisi 1st sing. olisin vavissut en olisi vavissut
2nd sing. vapisisit et vapisisi 2nd sing. olisit vavissut et olisi vavissut
3rd sing. vapisisi ei vapisisi 3rd sing. olisi vavissut ei olisi vavissut
1st plur. vapisisimme emme vapisisi 1st plur. olisimme vavisseet emme olisi vavisseet
2nd plur. vapisisitte ette vapisisi 2nd plur. olisitte vavisseet ette olisi vavisseet
3rd plur. vapisisivat eivät vapisisi 3rd plur. olisivat vavisseet eivät olisi vavisseet
passive vavistaisiin ei vavistaisi passive olisi vavistu ei olisi vavistu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vapise älä vapise 2nd sing. ole vavissut älä ole vavissut
3rd sing. vaviskoon älköön vavisko 3rd sing. olkoon vavissut älköön olko vavissut
1st plur. vaviskaamme älkäämme vavisko 1st plur. olkaamme vavisseet älkäämme olko vavisseet
2nd plur. vaviskaa älkää vavisko 2nd plur. olkaa vavisseet älkää olko vavisseet
3rd plur. vaviskoot älkööt vavisko 3rd plur. olkoot vavisseet älkööt olko vavisseet
passive vavistakoon älköön vavistako passive olkoon vavistu älköön olko vavistu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vavissen en vavisse 1st sing. lienen vavissut en liene vavissut
2nd sing. vavisset et vavisse 2nd sing. lienet vavissut et liene vavissut
3rd sing. vavissee ei vavisse 3rd sing. lienee vavissut ei liene vavissut
1st plur. vavissemme emme vavisse 1st plur. lienemme vavisseet emme liene vavisseet
2nd plur. vavissette ette vavisse 2nd plur. lienette vavisseet ette liene vavisseet
3rd plur. vavissevat eivät vavisse 3rd plur. lienevät vavisseet eivät liene vavisseet
passive vavistaneen ei vavistane passive lienee vavistu ei liene vavistu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vavista present vapiseva vavistava
long 1st2 vavistakseen past vavissut vavistu
2nd inessive1 vavistessa vavistaessa agent1, 3 vapisema
instructive vavisten negative vapisematon
3rd inessive vapisemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vapisemasta
illative vapisemaan
adessive vapisemalla
abessive vapisematta
instructive vapiseman vavistaman
4th nominative vapiseminen
partitive vapisemista
5th2 vapisemaisillaan