Appendix:Finnish conjugation

This page is intended to give an overview of the nominal inflection types in Finnish, and to help editors find the right conjugation table template.

The numbering system is based on the KOTUS numbering.

KOTUS numberingEdit

Kotimaisten kielten tutkimuskeskus (KOTUS, officially translated as Research Institute for the Languages of Finland) lists 27 conjugation types for Finnish verbs, as listed below.

Some types are far more common than others, as indicated by the Wiktionary entry counts.

KOTUS 1st infin. present
1sg.
present
3sg.
past
1sg.
past
3sg.
conditional
3sg.
potential
3sg.
imperative
3sg.
present
passive
past
passive
Wiktionary
entries
Stem types
52 sanoa sanon sanoo sanoin sanoi sanoisi sanonee sanokoon sanotaan sanottiin 2,383 Ending in -o-, -u-, -ö-, -y-. Final-syllable gradation possible.
53 muistaa muistan muistaa muistin muisti muistaisi muistanee muistakoon muistetaan muistettiin 3,088 Ending in -ä- or -a-, 2+ syllables. If ending in -a and 2 syllables, rounded vowel (o, u) in first syllable. Final-syllable gradation possible.
54 huutaa huudan huutaa huusin huusi huutaisi huutanee huutakoon huudetaan huudettiin 377 Ending in -ta- or -tä-. Final-syllable gradation possible.
55 soutaa soudan soutaa soudin
sousin
souti
sousi
soutaisi soutanee soutakoon soudetaan soudettiin 14 Either as muistaa or as huutaa.
56 kaivaa kaivan kaivaa kaivoin kaivoi kaivaisi kaivanee kaivakoon kaivetaan kaivettiin 75 Ending in -a-, 2 syllables. Non-rounded vowel (a, e, i) in first syllable. Final-syllable gradation possible.
57 saartaa saarran saartaa saarsin
saarroin
saarsi
saartoi
saartaisi saartanee saartakoon saarretaan saarrettiin 5 Either as huutaa or as kaivaa.
58 laskea lasken laskee laskin laski laskisi laskenee laskekoon lasketaan laskettiin 44 Ending in -e-. Final-syllable gradation possible.
59 tuntea tunnen tuntee tunsin tunsi tuntisi tuntenee tuntekoon tunnetaan tunnettiin 2 Ending in -lte-, -nte-, -rte-. Final-syllable gradation possible.
60 lähteä lähden lähtee lähdin
läksin
lähti
läksi
lähtisi lähtenee lähteköön lähdetään lähdettiin 5 Ending in -hte-. Final-syllable gradation possible.
61 sallia sallin sallii sallin salli sallisi sallinee sallikoon sallitaan sallittiin 439 Ending in -i-. Final-syllable gradation possible.
62 voida voin voi voin voi voisi voinee voikoon voidaan voitiin 880 Ending in i-diphthong. No gradation.
63 saada saan saa sain sai saisi saanee saakoon saadaan saatiin 16 Ending in long vowel. No gradation.
64 juoda juon juo join joi joisi juonee juokoon juodaan juotiin 25 Ending in -ie-, -uo-, -yö-. No gradation.
65 käy käyn käy kävin kävi kävisi käynee käyköön käydään käytiin 8 The word käydä only.
66 rohkaista rohkaisen rohkaisee rohkaisin rohkaisi rohkaisisi rohkaissee rohkaiskoon rohkaistaan rohkaistiin 310 Ending in -s-. Penultimate-syllable gradation possible.
67 tulla tulen tulee tulin tuli tulisi tullee tulkoon tullaan tultiin 1,553 Ending in -l-, -n-, -r-. Penultimate-syllable gradation possible.
68 tupakoida tupakoin
(tupakoitsen)
tupakoi
(tupakoitsee)
tupakoin
(tupakoitsin)
tupakoi
(tupakoitsi)
tupakoisi
(tupakoitsisi)
tupakoinee tupakoikoon tupakoidaan tupakoitiin 57 Ending in -oi(tse)-, -öi(tse)-. No gradation.
69 valita valitsen valitsee valitsin valitsi valitsisi valinnee valitkoon valitaan valittiin 57 Ending in -its/it-. No gradation.
70 juosta juoksen juoksee juoksin juoksi juoksisi juossee juoskoon juostaan juostiin 5 Ending in -ks/s-. No gradation.
71 näh näen näkee näin näki näkisi nähnee nähköön nähdään nähtiin 9 Ending in -k/h-. Final-syllable gradation possible.
72 vanheta vanhenen vanhenee vanhenin vanheni vanhenisi vanhennee vanhetkoon vanhetaan vanhettiin 153 Ending in -n/t-. Penultimate-syllable gradation possible.
73 salata salaan salaa salasin salasi salaisi salannee salatkoon salataan salattiin 1,106 Ending in -at-, -ät-. Penultimate-syllable gradation possible.
74 katketa katkean katkeaa katkesin katkesi katkeaisi
(katkeisi)
katkennee katketkoon katketaan katkettiin 190 Ending in vowel + -t- (except -at-, -ät-). Penultimate-syllable gradation possible.
75 selvitä selviän selviää selvisin selvisi selviäisi selvinnee selvitköön selvitään selvittiin 55 Ending in vowel + -t- (except -at-, -ät-). Penultimate-syllable gradation possible.
76 taitaa taidan taitaa taisin taisi taitaisi taitanee
tainnee
taitakoon taidetaan taidettiin 3 The words taitaa and tietää only.
77 kumajaa kumajaa kumaji kumajaisi 5 Defective verbs that inflect only in the third person.
78 kaikaa kaikaa kaikaisi 33 Defective verbs that inflect only in the third person.