Template:tg-infl-noun

Inflection of tg-infl-noun
singular plural
sound broken1 or broken1
bare tg-infl-noun
tg-infl-nounҳо
[Term?]
[Term?]
definite
object
tg-infl-nounро
tg-infl-nounҳоро
ро
ro
ро
ro
izofa tg-infl-nounи
tg-infl-nounҳои
и
-i
и
-i
indefinite,
definite
relative
bare tg-infl-nounе
object tg-infl-nounеро
Possessive forms of tg-infl-noun
singular plural
sound broken1 broken1
bare 1st singular tg-infl-nounам
tg-infl-nounҳоям
ам
am
ам
am
2nd singular tg-infl-nounат
tg-infl-nounҳоят
ат
at
ат
at
3rd singular tg-infl-nounаш
tg-infl-nounҳояш
аш
аш
1st plural tg-infl-nounамон
tg-infl-nounҳоямон
амон
amon
амон
amon
2nd plural tg-infl-nounатон
tg-infl-nounҳоятон
атон
aton
атон
aton
3rd plural tg-infl-nounашон
tg-infl-nounҳояшон
ашон
ašon
ашон
ašon
singular plural
sound broken1 broken1
definite
object
1st singular tg-infl-nounамро
tg-infl-nounҳоямро
амро
amro
амро
amro
2nd singular tg-infl-nounатро
tg-infl-nounҳоятро
атро
atro
атро
atro
3rd singular tg-infl-nounашро
tg-infl-nounҳояшро
ашро
ašro
ашро
ašro
1st plural tg-infl-nounамонро
tg-infl-nounҳоямонро
амонро
amonro
амонро
amonro
2nd plural tg-infl-nounатонро
tg-infl-nounҳоятонро
атонро
atonro
атонро
atonro
3rd plural tg-infl-nounашонро
tg-infl-nounҳояшонро
ашонро
ašonro
ашонро
ašonro

This template contains the necessary meta-data to allow users who are using accelerated editing to create any grammatical forms semi-automatically.

The declension template for Tajik nouns.

Parameters

edit
  • |1= (optional) Overriding the automatic addition of {{PAGENAME}} magic word.
  • |anim= (optional) To set the plural ending to -он instead of usual -ҳо, usually for animate nouns (but not with paired objects).
  • |broken= (optional) Adding broken plurals (plurals that originate from Arabic, although not all Arabic plural forms are actually broken plurals).
  • |nb= (optional) Removing singular and plural declensions, by adding pl and sg, respectively.

Examples

edit
{{tg-infl-noun}}
Inflection of марказ
singular plural
sound broken1 or broken1
bare марказ
markaz
марказҳо
markazho
[Term?]
[Term?]
definite
object
марказро
markazro
марказҳоро
markazhoro
ро
ro
ро
ro
izofa маркази
markaz-i
марказҳои
markazho-yi
и
-i
и
-i
indefinite,
definite
relative
bare марказе
markaze
object марказеро
markazero
Possessive forms of марказ
singular plural
sound broken1 broken1
bare 1st singular марказам
markazam
марказҳоям
markazhoyam
ам
am
ам
am
2nd singular марказат
markazat
марказҳоят
markazhoyat
ат
at
ат
at
3rd singular марказаш
markazaš
марказҳояш
markazhoyaš
аш
аш
1st plural марказамон
markazamon
марказҳоямон
markazhoyamon
амон
amon
амон
amon
2nd plural марказатон
markazaton
марказҳоятон
markazhoyaton
атон
aton
атон
aton
3rd plural марказашон
markazašon
марказҳояшон
markazhoyašon
ашон
ašon
ашон
ašon
singular plural
sound broken1 broken1
definite
object
1st singular марказамро
markazamro
марказҳоямро
markazhoyamro
амро
amro
амро
amro
2nd singular марказатро
markazatro
марказҳоятро
markazhoyatro
атро
atro
атро
atro
3rd singular марказашро
markazašro
марказҳояшро
markazhoyašro
ашро
ašro
ашро
ašro
1st plural марказамонро
markazamonro
марказҳоямонро
markazhoyamonro
амонро
amonro
амонро
amonro
2nd plural марказатонро
markazatonro
марказҳоятонро
markazhoyatonro
атонро
atonro
атонро
atonro
3rd plural марказашонро
markazašonro
марказҳояшонро
markazhoyašonro
ашонро
ašonro
ашонро
ašonro
{{tg-infl-noun|anim=1}}
Inflection of модар
singular plural
sound broken2 or broken2
bare модар
modar
модарон
modaron1
[Term?]
[Term?]
definite
object
модарро
modarro
модаронро
modaronro1
ро
ro
ро
ro
izofa модари
modar-i
модарони
modaron-i1
и
-i
и
-i
indefinite,
definite
relative
bare модаре
modare
object модареро
modarero
1The plural form in -ҳо (-ho) (модарҳо (modarho)), is also acceptable.
Possessive forms of модар
singular plural
sound broken2 broken2
bare 1st singular модарам
modaram
модаронам
modaronam1
ам
am
ам
am
2nd singular модарат
modarat
модаронат
modaronat1
ат
at
ат
at
3rd singular модараш
modaraš
модаронаш
modaronaš1
аш
аш
1st plural модарамон
modaramon
модаронамон
modaronamon1
амон
amon
амон
amon
2nd plural модаратон
modaraton
модаронатон
modaronaton1
атон
aton
атон
aton
3rd plural модарашон
modarašon
модаронашон
modaronašon1
ашон
ašon
ашон
ašon
singular plural
sound broken2 broken2
definite
object
1st singular модарамро
modaramro
модаронамро
modaronamro1
амро
amro
амро
amro
2nd singular модаратро
modaratro
модаронатро
modaronatro1
атро
atro
атро
atro
3rd singular модарашро
modarašro
модаронашро
modaronašro1
ашро
ašro
ашро
ašro
1st plural модарамонро
modaramonro
модаронамонро
modaronamonro1
амонро
amonro
амонро
amonro
2nd plural модаратонро
modaratonro
модаронатонро
modaronatonro1
атонро
atonro
атонро
atonro
3rd plural модарашонро
modarašonro
модаронашонро
modaronašonro1
ашонро
ašonro
ашонро
ašonro
1The plural form in -ҳо (-ho) (модарҳо (modarho)), is also acceptable.
{{tg-infl-noun|anim=1}}
Inflection of моҳӣ
singular plural
sound broken2 or broken2
bare моҳӣ
mohi
моҳиён
mohiyon1
[Term?]
[Term?]
definite
object
моҳиро
mohiro
моҳиёнро
mohiyonro1
ро
ro
ро
ro
izofa моҳии
mohi-yi
моҳиёни
mohiyon-i1
и
-i
и
-i
indefinite,
definite
relative
bare моҳие
mohiye
object моҳиеро
mohiyero
1The plural form in -ҳо (-ho) (моҳиҳо (mohiho)), is also acceptable.
Possessive forms of моҳӣ
singular plural
sound broken2 broken2
bare 1st singular моҳиям
mohiyam
моҳиёнам
mohiyonam1
ам
am
ам
am
2nd singular моҳият
mohiyat
моҳиёнат
mohiyonat1
ат
at
ат
at
3rd singular моҳияш
mohiyaš
моҳиёнаш
mohiyonaš1
аш
аш
1st plural моҳиямон
mohiyamon
моҳиёнамон
mohiyonamon1
амон
amon
амон
amon
2nd plural моҳиятон
mohiyaton
моҳиёнатон
mohiyonaton1
атон
aton
атон
aton
3rd plural моҳияшон
mohiyašon
моҳиёнашон
mohiyonašon1
ашон
ašon
ашон
ašon
singular plural
sound broken2 broken2
definite
object
1st singular моҳиямро
mohiyamro
моҳиёнамро
mohiyonamro1
амро
amro
амро
amro
2nd singular моҳиятро
mohiyatro
моҳиёнатро
mohiyonatro1
атро
atro
атро
atro
3rd singular моҳияшро
mohiyašro
моҳиёнашро
mohiyonašro1
ашро
ašro
ашро
ašro
1st plural моҳиямонро
mohiyamonro
моҳиёнамонро
mohiyonamonro1
амонро
amonro
амонро
amonro
2nd plural моҳиятонро
mohiyatonro
моҳиёнатонро
mohiyonatonro1
атонро
atonro
атонро
atonro
3rd plural моҳияшонро
mohiyašonro
моҳиёнашонро
mohiyonašonro1
ашонро
ašonro
ашонро
ašonro
1The plural form in -ҳо (-ho) (моҳиҳо (mohiho)), is also acceptable.
The template knows that the noun ends in -ӣ and can shorten it to -и in oblique stems.
{{tg-infl-noun|broken=калимот}}
Inflection of калима
singular plural
sound broken1 or broken1
bare калима
kalima
калимаҳо
kalimaho
калимот
kalimot
[Term?]
definite
object
калимаро
kalimaro
калимаҳоро
kalimahoro
калимотро
kalimotro
ро
ro
izofa калимаи
kalima-yi
калимаҳои
kalimaho-yi
калимоти
kalimot-i
и
-i
indefinite,
definite
relative
bare калимае
kalimaye
object калимаеро
kalimayero
1Broken plurals are less common used than sound plurals.
Possessive forms of калима
singular plural
sound broken1 broken1
bare 1st singular калимаям
kalimayam
калимаҳоям
kalimahoyam
калимотам
kalimotam
ам
am
2nd singular калимаят
kalimayat
калимаҳоят
kalimahoyat
калимотат
kalimotat
ат
at
3rd singular калимаяш
kalimayaš
калимаҳояш
kalimahoyaš
калимоташ
kalimotaš
аш
1st plural калимаямон
kalimayamon
калимаҳоямон
kalimahoyamon
калимотамон
kalimotamon
амон
amon
2nd plural калимаятон
kalimayaton
калимаҳоятон
kalimahoyaton
калимотатон
kalimotaton
атон
aton
3rd plural калимаяшон
kalimayašon
калимаҳояшон
kalimahoyašon
калимоташон
kalimotašon
ашон
ašon
singular plural
sound broken1 broken1
definite
object
1st singular калимаямро
kalimayamro
калимаҳоямро
kalimahoyamro
калимотамро
kalimotamro
амро
amro
2nd singular калимаятро
kalimayatro
калимаҳоятро
kalimahoyatro
калимотатро
kalimotatro
атро
atro
3rd singular калимаяшро
kalimayašro
калимаҳояшро
kalimahoyašro
калимоташро
kalimotašro
ашро
ašro
1st plural калимаямонро
kalimayamonro
калимаҳоямонро
kalimahoyamonro
калимотамонро
kalimotamonro
амонро
amonro
2nd plural калимаятонро
kalimayatonro
калимаҳоятонро
kalimahoyatonro
калимотатонро
kalimotatonro
атонро
atonro
3rd plural калимаяшонро
kalimayašonro
калимаҳояшонро
kalimahoyašonro
калимоташонро
kalimotašonro
ашонро
ašonro
1Broken plurals are less common used than sound plurals.
{{tg-infl-noun|anim=1|broken=ҳайвонот}}
Inflection of ҳайвон
singular plural
sound broken2 or broken2
bare ҳайвон
hayvon
ҳайвонон
hayvonon1
ҳайвонот
hayvonot
[Term?]
definite
object
ҳайвонро
hayvonro
ҳайвононро
hayvononro1
ҳайвонотро
hayvonotro
ро
ro
izofa ҳайвони
hayvon-i
ҳайвонони
hayvonon-i1
ҳайвоноти
hayvonot-i
и
-i
indefinite,
definite
relative
bare ҳайвоне
hayvone
object ҳайвонеро
hayvonero
1The plural form in -ҳо (-ho) (ҳайвонҳо (hayvonho)), is also acceptable.
2Broken plurals are less common used than sound plurals.
Possessive forms of ҳайвон
singular plural
sound broken2 broken2
bare 1st singular ҳайвонам
hayvonam
ҳайвононам
hayvononam1
ҳайвонотам
hayvonotam
ам
am
2nd singular ҳайвонат
hayvonat
ҳайвононат
hayvononat1
ҳайвонотат
hayvonotat
ат
at
3rd singular ҳайвонаш
hayvonaš
ҳайвононаш
hayvononaš1
ҳайвоноташ
hayvonotaš
аш
1st plural ҳайвонамон
hayvonamon
ҳайвононамон
hayvononamon1
ҳайвонотамон
hayvonotamon
амон
amon
2nd plural ҳайвонатон
hayvonaton
ҳайвононатон
hayvononaton1
ҳайвонотатон
hayvonotaton
атон
aton
3rd plural ҳайвонашон
hayvonašon
ҳайвононашон
hayvononašon1
ҳайвоноташон
hayvonotašon
ашон
ašon
singular plural
sound broken2 broken2
definite
object
1st singular ҳайвонамро
hayvonamro
ҳайвононамро
hayvononamro1
ҳайвонотамро
hayvonotamro
амро
amro
2nd singular ҳайвонатро
hayvonatro
ҳайвононатро
hayvononatro1
ҳайвонотатро
hayvonotatro
атро
atro
3rd singular ҳайвонашро
hayvonašro
ҳайвононашро
hayvononašro1
ҳайвоноташро
hayvonotašro
ашро
ašro
1st plural ҳайвонамонро
hayvonamonro
ҳайвононамонро
hayvononamonro1
ҳайвонотамонро
hayvonotamonro
амонро
amonro
2nd plural ҳайвонатонро
hayvonatonro
ҳайвононатонро
hayvononatonro1
ҳайвонотатонро
hayvonotatonro
атонро
atonro
3rd plural ҳайвонашонро
hayvonašonro
ҳайвононашонро
hayvononašonro1
ҳайвоноташонро
hayvonotašonro
ашонро
ašonro
1The plural form in -ҳо (-ho) (ҳайвонҳо (hayvonho)), is also acceptable.
2Broken plurals are less common used than sound plurals.
{{tg-infl-noun|nb=sg}}
Inflection of нашъа
singular plural
sound broken1 or broken1
bare нашъа
našʾa
нашъаҳо
našʾaho
[Term?]
[Term?]
definite
object
нашъаро
našʾaro
нашъаҳоро
našʾahoro
ро
ro
ро
ro
izofa нашъаи
našʾa-yi
нашъаҳои
našʾaho-yi
и
-i
и
-i
indefinite,
definite
relative
bare нашъае
našʾaye
object нашъаеро
našʾayero
Possessive forms of нашъа
singular plural
sound broken1 broken1
bare 1st singular нашъаям
našʾayam
нашъаҳоям
našʾahoyam
ам
am
ам
am
2nd singular нашъаят
našʾayat
нашъаҳоят
našʾahoyat
ат
at
ат
at
3rd singular нашъаяш
našʾayaš
нашъаҳояш
našʾahoyaš
аш
аш
1st plural нашъаямон
našʾayamon
нашъаҳоямон
našʾahoyamon
амон
amon
амон
amon
2nd plural нашъаятон
našʾayaton
нашъаҳоятон
našʾahoyaton
атон
aton
атон
aton
3rd plural нашъаяшон
našʾayašon
нашъаҳояшон
našʾahoyašon
ашон
ašon
ашон
ašon
singular plural
sound broken1 broken1
definite
object
1st singular нашъаямро
našʾayamro
нашъаҳоямро
našʾahoyamro
амро
amro
амро
amro
2nd singular нашъаятро
našʾayatro
нашъаҳоятро
našʾahoyatro
атро
atro
атро
atro
3rd singular нашъаяшро
našʾayašro
нашъаҳояшро
našʾahoyašro
ашро
ašro
ашро
ašro
1st plural нашъаямонро
našʾayamonro
нашъаҳоямонро
našʾahoyamonro
амонро
amonro
амонро
amonro
2nd plural нашъаятонро
našʾayatonro
нашъаҳоятонро
našʾahoyatonro
атонро
atonro
атонро
atonro
3rd plural нашъаяшонро
našʾayašonro
нашъаҳояшонро
našʾahoyašonro
ашонро
ašonro
ашонро
ašonro