1. (transitive) To objectify.


Inflection of esineistää (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esineistän en esineistä 1st sing. olen esineistänyt en ole esineistänyt
2nd sing. esineistät et esineistä 2nd sing. olet esineistänyt et ole esineistänyt
3rd sing. esineistää ei esineistä 3rd sing. on esineistänyt ei ole esineistänyt
1st plur. esineistämme emme esineistä 1st plur. olemme esineistäneet emme ole esineistäneet
2nd plur. esineistätte ette esineistä 2nd plur. olette esineistäneet ette ole esineistäneet
3rd plur. esineistävät eivät esineistä 3rd plur. ovat esineistäneet eivät ole esineistäneet
passive esineistetään ei esineistetä passive on esineistetty ei ole esineistetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esineistin en esineistänyt 1st sing. olin esineistänyt en ollut esineistänyt
2nd sing. esineistit et esineistänyt 2nd sing. olit esineistänyt et ollut esineistänyt
3rd sing. esineisti ei esineistänyt 3rd sing. oli esineistänyt ei ollut esineistänyt
1st plur. esineistimme emme esineistäneet 1st plur. olimme esineistäneet emme olleet esineistäneet
2nd plur. esineistitte ette esineistäneet 2nd plur. olitte esineistäneet ette olleet esineistäneet
3rd plur. esineistivät eivät esineistäneet 3rd plur. olivat esineistäneet eivät olleet esineistäneet
passive esineistettiin ei esineistetty passive oli esineistetty ei ollut esineistetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esineistäisin en esineistäisi 1st sing. olisin esineistänyt en olisi esineistänyt
2nd sing. esineistäisit et esineistäisi 2nd sing. olisit esineistänyt et olisi esineistänyt
3rd sing. esineistäisi ei esineistäisi 3rd sing. olisi esineistänyt ei olisi esineistänyt
1st plur. esineistäisimme emme esineistäisi 1st plur. olisimme esineistäneet emme olisi esineistäneet
2nd plur. esineistäisitte ette esineistäisi 2nd plur. olisitte esineistäneet ette olisi esineistäneet
3rd plur. esineistäisivät eivät esineistäisi 3rd plur. olisivat esineistäneet eivät olisi esineistäneet
passive esineistettäisiin ei esineistettäisi passive olisi esineistetty ei olisi esineistetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. esineistä älä esineistä 2nd sing. ole esineistänyt älä ole esineistänyt
3rd sing. esineistäköön älköön esineistäkö 3rd sing. olkoon esineistänyt älköön olko esineistänyt
1st plur. esineistäkäämme älkäämme esineistäkö 1st plur. olkaamme esineistäneet älkäämme olko esineistäneet
2nd plur. esineistäkää älkää esineistäkö 2nd plur. olkaa esineistäneet älkää olko esineistäneet
3rd plur. esineistäkööt älkööt esineistäkö 3rd plur. olkoot esineistäneet älkööt olko esineistäneet
passive esineistettäköön älköön esineistettäkö passive olkoon esineistetty älköön olko esineistetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. esineistänen en esineistäne 1st sing. lienen esineistänyt en liene esineistänyt
2nd sing. esineistänet et esineistäne 2nd sing. lienet esineistänyt et liene esineistänyt
3rd sing. esineistänee ei esineistäne 3rd sing. lienee esineistänyt ei liene esineistänyt
1st plur. esineistänemme emme esineistäne 1st plur. lienemme esineistäneet emme liene esineistäneet
2nd plur. esineistänette ette esineistäne 2nd plur. lienette esineistäneet ette liene esineistäneet
3rd plur. esineistänevät eivät esineistäne 3rd plur. lienevät esineistäneet eivät liene esineistäneet
passive esineistettäneen ei esineistettäne passive lienee esineistetty ei liene esineistetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st esineistää present esineistävä esineistettävä
long 1st2 esineistääkseen past esineistänyt esineistetty
2nd inessive1 esineistäessä esineistettäessä agent1, 3 esineistämä
instructive esineistäen negative esineistämätön
3rd inessive esineistämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative esineistämästä
illative esineistämään
adessive esineistämällä
abessive esineistämättä
instructive esineistämän esineistettämän
4th nominative esineistäminen
partitive esineistämistä
5th2 esineistämäisillään