1. To search, seek.


Inflection of haeskella (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haeskelen en haeskele 1st sing. olen haeskellut en ole haeskellut
2nd sing. haeskelet et haeskele 2nd sing. olet haeskellut et ole haeskellut
3rd sing. haeskelee ei haeskele 3rd sing. on haeskellut ei ole haeskellut
1st plur. haeskelemme emme haeskele 1st plur. olemme haeskelleet emme ole haeskelleet
2nd plur. haeskelette ette haeskele 2nd plur. olette haeskelleet ette ole haeskelleet
3rd plur. haeskelevat eivät haeskele 3rd plur. ovat haeskelleet eivät ole haeskelleet
passive haeskellaan ei haeskella passive on haeskeltu ei ole haeskeltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haeskelin en haeskellut 1st sing. olin haeskellut en ollut haeskellut
2nd sing. haeskelit et haeskellut 2nd sing. olit haeskellut et ollut haeskellut
3rd sing. haeskeli ei haeskellut 3rd sing. oli haeskellut ei ollut haeskellut
1st plur. haeskelimme emme haeskelleet 1st plur. olimme haeskelleet emme olleet haeskelleet
2nd plur. haeskelitte ette haeskelleet 2nd plur. olitte haeskelleet ette olleet haeskelleet
3rd plur. haeskelivat eivät haeskelleet 3rd plur. olivat haeskelleet eivät olleet haeskelleet
passive haeskeltiin ei haeskeltu passive oli haeskeltu ei ollut haeskeltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haeskelisin en haeskelisi 1st sing. olisin haeskellut en olisi haeskellut
2nd sing. haeskelisit et haeskelisi 2nd sing. olisit haeskellut et olisi haeskellut
3rd sing. haeskelisi ei haeskelisi 3rd sing. olisi haeskellut ei olisi haeskellut
1st plur. haeskelisimme emme haeskelisi 1st plur. olisimme haeskelleet emme olisi haeskelleet
2nd plur. haeskelisitte ette haeskelisi 2nd plur. olisitte haeskelleet ette olisi haeskelleet
3rd plur. haeskelisivat eivät haeskelisi 3rd plur. olisivat haeskelleet eivät olisi haeskelleet
passive haeskeltaisiin ei haeskeltaisi passive olisi haeskeltu ei olisi haeskeltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. haeskele älä haeskele 2nd sing. ole haeskellut älä ole haeskellut
3rd sing. haeskelkoon älköön haeskelko 3rd sing. olkoon haeskellut älköön olko haeskellut
1st plur. haeskelkaamme älkäämme haeskelko 1st plur. olkaamme haeskelleet älkäämme olko haeskelleet
2nd plur. haeskelkaa älkää haeskelko 2nd plur. olkaa haeskelleet älkää olko haeskelleet
3rd plur. haeskelkoot älkööt haeskelko 3rd plur. olkoot haeskelleet älkööt olko haeskelleet
passive haeskeltakoon älköön haeskeltako passive olkoon haeskeltu älköön olko haeskeltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. haeskellen en haeskelle 1st sing. lienen haeskellut en liene haeskellut
2nd sing. haeskellet et haeskelle 2nd sing. lienet haeskellut et liene haeskellut
3rd sing. haeskellee ei haeskelle 3rd sing. lienee haeskellut ei liene haeskellut
1st plur. haeskellemme emme haeskelle 1st plur. lienemme haeskelleet emme liene haeskelleet
2nd plur. haeskellette ette haeskelle 2nd plur. lienette haeskelleet ette liene haeskelleet
3rd plur. haeskellevat eivät haeskelle 3rd plur. lienevät haeskelleet eivät liene haeskelleet
passive haeskeltaneen ei haeskeltane passive lienee haeskeltu ei liene haeskeltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st haeskella present haeskeleva haeskeltava
long 1st2 haeskellakseen past haeskellut haeskeltu
2nd inessive1 haeskellessa haeskeltaessa agent1, 3 haeskelema
instructive haeskellen negative haeskelematon
3rd inessive haeskelemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative haeskelemasta
illative haeskelemaan
adessive haeskelemalla
abessive haeskelematta
instructive haeskeleman haeskeltaman
4th nominative haeskeleminen
partitive haeskelemista
5th2 haeskelemaisillaan
Read in another language