Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

haeskella +‎ -u

NounEdit

haeskelu

  1. searching

DeclensionEdit

Inflection of haeskelu (Kotus type 2/palvelu, no gradation)
nominative haeskelu haeskelut
genitive haeskelun haeskelujen
haeskeluiden
haeskeluitten
partitive haeskelua haeskeluja
haeskeluita
illative haeskeluun haeskeluihin
singular plural
nominative haeskelu haeskelut
accusative nom. haeskelu haeskelut
gen. haeskelun
genitive haeskelun haeskelujen
haeskeluiden
haeskeluitten
partitive haeskelua haeskeluja
haeskeluita
inessive haeskelussa haeskeluissa
elative haeskelusta haeskeluista
illative haeskeluun haeskeluihin
adessive haeskelulla haeskeluilla
ablative haeskelulta haeskeluilta
allative haeskelulle haeskeluille
essive haeskeluna haeskeluina
translative haeskeluksi haeskeluiksi
instructive haeskeluin
abessive haeskelutta haeskeluitta
comitative haeskeluineen