(index il)



  1. (intransitive) To appear, to emerge; to turn up, to show up.


Inflection of ilmaantua (Kotus type 52/sanoa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilmaannun en ilmaannu 1st sing. olen ilmaantunut en ole ilmaantunut
2nd sing. ilmaannut et ilmaannu 2nd sing. olet ilmaantunut et ole ilmaantunut
3rd sing. ilmaantuu ei ilmaannu 3rd sing. on ilmaantunut ei ole ilmaantunut
1st plur. ilmaannumme emme ilmaannu 1st plur. olemme ilmaantuneet emme ole ilmaantuneet
2nd plur. ilmaannutte ette ilmaannu 2nd plur. olette ilmaantuneet ette ole ilmaantuneet
3rd plur. ilmaantuvat eivät ilmaannu 3rd plur. ovat ilmaantuneet eivät ole ilmaantuneet
passive ilmaannutaan ei ilmaannuta passive on ilmaannuttu ei ole ilmaannuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilmaannuin en ilmaantunut 1st sing. olin ilmaantunut en ollut ilmaantunut
2nd sing. ilmaannuit et ilmaantunut 2nd sing. olit ilmaantunut et ollut ilmaantunut
3rd sing. ilmaantui ei ilmaantunut 3rd sing. oli ilmaantunut ei ollut ilmaantunut
1st plur. ilmaannuimme emme ilmaantuneet 1st plur. olimme ilmaantuneet emme olleet ilmaantuneet
2nd plur. ilmaannuitte ette ilmaantuneet 2nd plur. olitte ilmaantuneet ette olleet ilmaantuneet
3rd plur. ilmaantuivat eivät ilmaantuneet 3rd plur. olivat ilmaantuneet eivät olleet ilmaantuneet
passive ilmaannuttiin ei ilmaannuttu passive oli ilmaannuttu ei ollut ilmaannuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilmaantuisin en ilmaantuisi 1st sing. olisin ilmaantunut en olisi ilmaantunut
2nd sing. ilmaantuisit et ilmaantuisi 2nd sing. olisit ilmaantunut et olisi ilmaantunut
3rd sing. ilmaantuisi ei ilmaantuisi 3rd sing. olisi ilmaantunut ei olisi ilmaantunut
1st plur. ilmaantuisimme emme ilmaantuisi 1st plur. olisimme ilmaantuneet emme olisi ilmaantuneet
2nd plur. ilmaantuisitte ette ilmaantuisi 2nd plur. olisitte ilmaantuneet ette olisi ilmaantuneet
3rd plur. ilmaantuisivat eivät ilmaantuisi 3rd plur. olisivat ilmaantuneet eivät olisi ilmaantuneet
passive ilmaannuttaisiin ei ilmaannuttaisi passive olisi ilmaannuttu ei olisi ilmaannuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ilmaannu älä ilmaannu 2nd sing. ole ilmaantunut älä ole ilmaantunut
3rd sing. ilmaantukoon älköön ilmaantuko 3rd sing. olkoon ilmaantunut älköön olko ilmaantunut
1st plur. ilmaantukaamme älkäämme ilmaantuko 1st plur. olkaamme ilmaantuneet älkäämme olko ilmaantuneet
2nd plur. ilmaantukaa älkää ilmaantuko 2nd plur. olkaa ilmaantuneet älkää olko ilmaantuneet
3rd plur. ilmaantukoot älkööt ilmaantuko 3rd plur. olkoot ilmaantuneet älkööt olko ilmaantuneet
passive ilmaannuttakoon älköön ilmaannuttako passive olkoon ilmaannuttu älköön olko ilmaannuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ilmaantunen en ilmaantune 1st sing. lienen ilmaantunut en liene ilmaantunut
2nd sing. ilmaantunet et ilmaantune 2nd sing. lienet ilmaantunut et liene ilmaantunut
3rd sing. ilmaantunee ei ilmaantune 3rd sing. lienee ilmaantunut ei liene ilmaantunut
1st plur. ilmaantunemme emme ilmaantune 1st plur. lienemme ilmaantuneet emme liene ilmaantuneet
2nd plur. ilmaantunette ette ilmaantune 2nd plur. lienette ilmaantuneet ette liene ilmaantuneet
3rd plur. ilmaantunevat eivät ilmaantune 3rd plur. lienevät ilmaantuneet eivät liene ilmaantuneet
passive ilmaannuttaneen ei ilmaannuttane passive lienee ilmaannuttu ei liene ilmaannuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ilmaantua present ilmaantuva ilmaannuttava
long 1st2 ilmaantuakseen past ilmaantunut ilmaannuttu
2nd inessive1 ilmaantuessa ilmaannuttaessa agent1, 3 ilmaantuma
instructive ilmaantuen negative ilmaantumaton
3rd inessive ilmaantumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ilmaantumasta
illative ilmaantumaan
adessive ilmaantumalla
abessive ilmaantumatta
instructive ilmaantuman ilmaannuttaman
4th nominative ilmaantuminen
partitive ilmaantumista
5th2 ilmaantumaisillaan


Read in another language