ingqondo

Northern NdebeleEdit

NounEdit

íngqondo class 9 (plural ízíngqondo class 10)

  1. brain

InflectionEdit

This entry needs an inflection-table template.


Southern NdebeleEdit

NounEdit

íngqondo class 9 (plural iíngqondo class 10)

  1. mind

InflectionEdit

This entry needs an inflection-table template.


XhosaEdit

EtymologyEdit

From in- +‎ -qonda +‎ -o.

PronunciationEdit

  • IPA(key): [íŋǃo̤ːⁿd̥o̤]

NounEdit

íngqondo class 9 (plural iíngqondo class 10)

  1. mind

InflectionEdit

This noun needs an inflection-table template.


ZuluEdit

EtymologyEdit

From in- +‎ -qonda +‎ -o.

PronunciationEdit

NounEdit

íngqondo class 9 (plural izíngqondo class 10)

  1. brain

InflectionEdit

Class 9/10
Singular Plural
Full form ingqondo izingqondo
Locative engqondweni ezingqondweni
Singular Plural
Full form ingqondo izingqondo
Simple form ngqondo zingqondo
Locative engqondweni ezingqondweni
Copulative yingqondo yizingqondo
Possessive forms
Singular Plural
Modifier Substantive Modifier Substantive
Class 1 wengqondo owengqondo wezingqondo owezingqondo
Class 2 bengqondo abengqondo bezingqondo abezingqondo
Class 3 wengqondo owengqondo wezingqondo owezingqondo
Class 4 yengqondo eyengqondo yezingqondo eyezingqondo
Class 5 lengqondo elengqondo lezingqondo elezingqondo
Class 6 engqondo awengqondo ezingqondo awezingqondo
Class 7 sengqondo esengqondo sezingqondo esezingqondo
Class 8 zengqondo ezengqondo zezingqondo ezezingqondo
Class 9 yengqondo eyengqondo yezingqondo eyezingqondo
Class 10 zengqondo ezengqondo zezingqondo ezezingqondo
Class 11 lwengqondo olwengqondo lwezingqondo olwezingqondo
Class 14 bengqondo obengqondo bezingqondo obezingqondo
Class 15 kwengqondo okwengqondo kwezingqondo okwezingqondo
Class 17 kwengqondo okwengqondo kwezingqondo okwezingqondo