Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

kämmen +‎ selkä

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈkæmːenˌselkæ/, [ˈkæmːe̞nˌs̠e̞lkæ]
  • Hyphenation: käm‧men‧sel‧kä

NounEdit

kämmenselkä

  1. back of the hand

DeclensionEdit

Inflection of kämmenselkä (Kotus type 10/koira, k- gradation)
nominative kämmenselkä kämmenselät
genitive kämmenselän kämmenselkien
partitive kämmenselkää kämmenselkiä
illative kämmenselkään kämmenselkiin
singular plural
nominative kämmenselkä kämmenselät
accusative nom. kämmenselkä kämmenselät
gen. kämmenselän
genitive kämmenselän kämmenselkien
kämmenselkäinrare
partitive kämmenselkää kämmenselkiä
inessive kämmenselässä kämmenselissä
elative kämmenselästä kämmenselistä
illative kämmenselkään kämmenselkiin
adessive kämmenselällä kämmenselillä
ablative kämmenselältä kämmenseliltä
allative kämmenselälle kämmenselille
essive kämmenselkänä kämmenselkinä
translative kämmenseläksi kämmenseliksi
instructive kämmenselin
abessive kämmenselättä kämmenselittä
comitative kämmenselkineen