Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

kalve- (pale) +‎ -ntaa

VerbEdit

kalventaa

  1. (transitive) to make (more) pale

ConjugationEdit

Inflection of kalventaa (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kalvennan en kalvenna 1st sing. olen kalventanut en ole kalventanut
2nd sing. kalvennat et kalvenna 2nd sing. olet kalventanut et ole kalventanut
3rd sing. kalventaa ei kalvenna 3rd sing. on kalventanut ei ole kalventanut
1st plur. kalvennamme emme kalvenna 1st plur. olemme kalventaneet emme ole kalventaneet
2nd plur. kalvennatte ette kalvenna 2nd plur. olette kalventaneet ette ole kalventaneet
3rd plur. kalventavat eivät kalvenna 3rd plur. ovat kalventaneet eivät ole kalventaneet
passive kalvennetaan ei kalvenneta passive on kalvennettu ei ole kalvennettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kalvensin en kalventanut 1st sing. olin kalventanut en ollut kalventanut
2nd sing. kalvensit et kalventanut 2nd sing. olit kalventanut et ollut kalventanut
3rd sing. kalvensi ei kalventanut 3rd sing. oli kalventanut ei ollut kalventanut
1st plur. kalvensimme emme kalventaneet 1st plur. olimme kalventaneet emme olleet kalventaneet
2nd plur. kalvensitte ette kalventaneet 2nd plur. olitte kalventaneet ette olleet kalventaneet
3rd plur. kalvensivat eivät kalventaneet 3rd plur. olivat kalventaneet eivät olleet kalventaneet
passive kalvennettiin ei kalvennettu passive oli kalvennettu ei ollut kalvennettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kalventaisin en kalventaisi 1st sing. olisin kalventanut en olisi kalventanut
2nd sing. kalventaisit et kalventaisi 2nd sing. olisit kalventanut et olisi kalventanut
3rd sing. kalventaisi ei kalventaisi 3rd sing. olisi kalventanut ei olisi kalventanut
1st plur. kalventaisimme emme kalventaisi 1st plur. olisimme kalventaneet emme olisi kalventaneet
2nd plur. kalventaisitte ette kalventaisi 2nd plur. olisitte kalventaneet ette olisi kalventaneet
3rd plur. kalventaisivat eivät kalventaisi 3rd plur. olisivat kalventaneet eivät olisi kalventaneet
passive kalvennettaisiin ei kalvennettaisi passive olisi kalvennettu ei olisi kalvennettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kalvenna älä kalvenna 2nd sing. ole kalventanut älä ole kalventanut
3rd sing. kalventakoon älköön kalventako 3rd sing. olkoon kalventanut älköön olko kalventanut
1st plur. kalventakaamme älkäämme kalventako 1st plur. olkaamme kalventaneet älkäämme olko kalventaneet
2nd plur. kalventakaa älkää kalventako 2nd plur. olkaa kalventaneet älkää olko kalventaneet
3rd plur. kalventakoot älkööt kalventako 3rd plur. olkoot kalventaneet älkööt olko kalventaneet
passive kalvennettakoon älköön kalvennettako passive olkoon kalvennettu älköön olko kalvennettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kalventanen en kalventane 1st sing. lienen kalventanut en liene kalventanut
2nd sing. kalventanet et kalventane 2nd sing. lienet kalventanut et liene kalventanut
3rd sing. kalventanee ei kalventane 3rd sing. lienee kalventanut ei liene kalventanut
1st plur. kalventanemme emme kalventane 1st plur. lienemme kalventaneet emme liene kalventaneet
2nd plur. kalventanette ette kalventane 2nd plur. lienette kalventaneet ette liene kalventaneet
3rd plur. kalventanevat eivät kalventane 3rd plur. lienevät kalventaneet eivät liene kalventaneet
passive kalvennettaneen ei kalvennettane passive lienee kalvennettu ei liene kalvennettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kalventaa present kalventava kalvennettava
long 1st2 kalventaakseen past kalventanut kalvennettu
2nd inessive1 kalventaessa kalvennettaessa agent1, 3 kalventama
instructive kalventaen negative kalventamaton
3rd inessive kalventamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kalventamasta
illative kalventamaan
adessive kalventamalla
abessive kalventamatta
instructive kalventaman kalvennettaman
4th nominative kalventaminen
partitive kalventamista
5th2 kalventamaisillaan

VerbEdit

kalventaa

  1. Third-person singular indicative present form of kalventaa.