Appendix:Finnish conjugation/huutaa

Kotus type 54 (huutaa) NSK types 3 (huutaa), 5 (puoltaa), 6 (murtaa), 8 (pahentaa) and 42 (rakentaa) Common type I

Verbs ending with -taa/-tää (usually -VVt-, -lt-, -rt-, or -nt-); qualitative consonant gradation.

As with type 53 (muistaa), -a-/-ä- changes to -e- before the passive ending, and is dropped in the personal past tense. In this type, when the -a-/-ä- is dropped, the -t- becomes -s-.

Conjugation

edit
ends with -taa
Inflection of huutaa (Kotus type 54*F/huutaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huudan en huuda 1st sing. olen huutanut en ole huutanut
2nd sing. huudat et huuda 2nd sing. olet huutanut et ole huutanut
3rd sing. huutaa ei huuda 3rd sing. on huutanut ei ole huutanut
1st plur. huudamme emme huuda 1st plur. olemme huutaneet emme ole huutaneet
2nd plur. huudatte ette huuda 2nd plur. olette huutaneet ette ole huutaneet
3rd plur. huutavat eivät huuda 3rd plur. ovat huutaneet eivät ole huutaneet
passive huudetaan ei huudeta passive on huudettu ei ole huudettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huusin en huutanut 1st sing. olin huutanut en ollut huutanut
2nd sing. huusit et huutanut 2nd sing. olit huutanut et ollut huutanut
3rd sing. huusi ei huutanut 3rd sing. oli huutanut ei ollut huutanut
1st plur. huusimme emme huutaneet 1st plur. olimme huutaneet emme olleet huutaneet
2nd plur. huusitte ette huutaneet 2nd plur. olitte huutaneet ette olleet huutaneet
3rd plur. huusivat eivät huutaneet 3rd plur. olivat huutaneet eivät olleet huutaneet
passive huudettiin ei huudettu passive oli huudettu ei ollut huudettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huutaisin en huutaisi 1st sing. olisin huutanut en olisi huutanut
2nd sing. huutaisit et huutaisi 2nd sing. olisit huutanut et olisi huutanut
3rd sing. huutaisi ei huutaisi 3rd sing. olisi huutanut ei olisi huutanut
1st plur. huutaisimme emme huutaisi 1st plur. olisimme huutaneet emme olisi huutaneet
2nd plur. huutaisitte ette huutaisi 2nd plur. olisitte huutaneet ette olisi huutaneet
3rd plur. huutaisivat eivät huutaisi 3rd plur. olisivat huutaneet eivät olisi huutaneet
passive huudettaisiin ei huudettaisi passive olisi huudettu ei olisi huudettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. huuda älä huuda 2nd sing.
3rd sing. huutakoon älköön huutako 3rd sing. olkoon huutanut älköön olko huutanut
1st plur. huutakaamme älkäämme huutako 1st plur.
2nd plur. huutakaa älkää huutako 2nd plur.
3rd plur. huutakoot älkööt huutako 3rd plur. olkoot huutaneet älkööt olko huutaneet
passive huudettakoon älköön huudettako passive olkoon huudettu älköön olko huudettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. huutanen en huutane 1st sing. lienen huutanut en liene huutanut
2nd sing. huutanet et huutane 2nd sing. lienet huutanut et liene huutanut
3rd sing. huutanee ei huutane 3rd sing. lienee huutanut ei liene huutanut
1st plur. huutanemme emme huutane 1st plur. lienemme huutaneet emme liene huutaneet
2nd plur. huutanette ette huutane 2nd plur. lienette huutaneet ette liene huutaneet
3rd plur. huutanevat eivät huutane 3rd plur. lienevät huutaneet eivät liene huutaneet
passive huudettaneen ei huudettane passive lienee huudettu ei liene huudettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st huutaa present huutava huudettava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st huutaakseni huutaaksemme
2nd huutaaksesi huutaaksenne
3rd huutaakseen
huutaaksensa
past huutanut huudettu
2nd inessive2 huutaessa huudettaessa agent3 huutama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st huutaessani huutaessamme
2nd huutaessasi huutaessanne
3rd huutaessaan
huutaessansa
negative huutamaton
instructive huutaen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form huutaa does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive huutamassa
elative huutamasta
illative huutamaan
adessive huutamalla
abessive huutamatta
instructive huutaman huudettaman
4th4 verbal noun huutaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st huutamaisillani huutamaisillamme
2nd huutamaisillasi huutamaisillanne
3rd huutamaisillaan
huutamaisillansa
ends with -tää
Inflection of löytää (Kotus type 54*F/huutaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. löydän en löydä 1st sing. olen löytänyt en ole löytänyt
2nd sing. löydät et löydä 2nd sing. olet löytänyt et ole löytänyt
3rd sing. löytää ei löydä 3rd sing. on löytänyt ei ole löytänyt
1st plur. löydämme emme löydä 1st plur. olemme löytäneet emme ole löytäneet
2nd plur. löydätte ette löydä 2nd plur. olette löytäneet ette ole löytäneet
3rd plur. löytävät eivät löydä 3rd plur. ovat löytäneet eivät ole löytäneet
passive löydetään ei löydetä passive on löydetty ei ole löydetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. löysin en löytänyt 1st sing. olin löytänyt en ollut löytänyt
2nd sing. löysit et löytänyt 2nd sing. olit löytänyt et ollut löytänyt
3rd sing. löysi ei löytänyt 3rd sing. oli löytänyt ei ollut löytänyt
1st plur. löysimme emme löytäneet 1st plur. olimme löytäneet emme olleet löytäneet
2nd plur. löysitte ette löytäneet 2nd plur. olitte löytäneet ette olleet löytäneet
3rd plur. löysivät eivät löytäneet 3rd plur. olivat löytäneet eivät olleet löytäneet
passive löydettiin ei löydetty passive oli löydetty ei ollut löydetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. löytäisin en löytäisi 1st sing. olisin löytänyt en olisi löytänyt
2nd sing. löytäisit et löytäisi 2nd sing. olisit löytänyt et olisi löytänyt
3rd sing. löytäisi ei löytäisi 3rd sing. olisi löytänyt ei olisi löytänyt
1st plur. löytäisimme emme löytäisi 1st plur. olisimme löytäneet emme olisi löytäneet
2nd plur. löytäisitte ette löytäisi 2nd plur. olisitte löytäneet ette olisi löytäneet
3rd plur. löytäisivät eivät löytäisi 3rd plur. olisivat löytäneet eivät olisi löytäneet
passive löydettäisiin ei löydettäisi passive olisi löydetty ei olisi löydetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. löydä älä löydä 2nd sing.
3rd sing. löytäköön älköön löytäkö 3rd sing. olkoon löytänyt älköön olko löytänyt
1st plur. löytäkäämme älkäämme löytäkö 1st plur.
2nd plur. löytäkää älkää löytäkö 2nd plur.
3rd plur. löytäkööt älkööt löytäkö 3rd plur. olkoot löytäneet älkööt olko löytäneet
passive löydettäköön älköön löydettäkö passive olkoon löydetty älköön olko löydetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. löytänen en löytäne 1st sing. lienen löytänyt en liene löytänyt
2nd sing. löytänet et löytäne 2nd sing. lienet löytänyt et liene löytänyt
3rd sing. löytänee ei löytäne 3rd sing. lienee löytänyt ei liene löytänyt
1st plur. löytänemme emme löytäne 1st plur. lienemme löytäneet emme liene löytäneet
2nd plur. löytänette ette löytäne 2nd plur. lienette löytäneet ette liene löytäneet
3rd plur. löytänevät eivät löytäne 3rd plur. lienevät löytäneet eivät liene löytäneet
passive löydettäneen ei löydettäne passive lienee löydetty ei liene löydetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st löytää present löytävä löydettävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st löytääkseni löytääksemme
2nd löytääksesi löytääksenne
3rd löytääkseen
löytääksensä
past löytänyt löydetty
2nd inessive2 löytäessä löydettäessä agent3 löytämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st löytäessäni löytäessämme
2nd löytäessäsi löytäessänne
3rd löytäessään
löytäessänsä
negative löytämätön
instructive löytäen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form löytää does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive löytämässä
elative löytämästä
illative löytämään
adessive löytämällä
abessive löytämättä
instructive löytämän löydettämän
4th4 verbal noun löytäminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st löytämäisilläni löytämäisillämme
2nd löytämäisilläsi löytämäisillänne
3rd löytämäisillään
löytämäisillänsä

Consonant gradation detail

edit

Summary

edit
Gradation Kotus *F *I *J *K
grade t → d lt → ll nt → nn rt → rr
infinitive I strong huutaa kieltää lentää murtaa
1.sg present weak huudan kiellän lennän murran
3.sg past mutated huusi kielsi lensi mursi
3.sg conditional strong huutaisin kieltäisin lentäisin murtaisin
3.sg potential strong huutanee kieltänee lentänee murtanee
3.sg imperative strong huutakoon kieltäköön lentäköön murtakoon
past participle strong huutanut kieltänyt lentänyt murtanut
passive past weak huudettiin kiellettiin lennettiin murrettiin

Complete conjugation example highlighting consonant gradation (nt → nn)

edit
Inflection of lentää (Kotus type 54*J/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lennän en lennä 1st sing. olen lentänyt en ole lentänyt
2nd sing. lennät et lennä 2nd sing. olet lentänyt et ole lentänyt
3rd sing. lentää ei lennä 3rd sing. on lentänyt ei ole lentänyt
1st plur. lennämme emme lennä 1st plur. olemme lentäneet emme ole lentäneet
2nd plur. lennätte ette lennä 2nd plur. olette lentäneet ette ole lentäneet
3rd plur. lentävät eivät lennä 3rd plur. ovat lentäneet eivät ole lentäneet
passive lennetään ei lennetä passive on lennetty ei ole lennetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lensin en lentänyt 1st sing. olin lentänyt en ollut lentänyt
2nd sing. lensit et lentänyt 2nd sing. olit lentänyt et ollut lentänyt
3rd sing. lensi ei lentänyt 3rd sing. oli lentänyt ei ollut lentänyt
1st plur. lensimme emme lentäneet 1st plur. olimme lentäneet emme olleet lentäneet
2nd plur. lensitte ette lentäneet 2nd plur. olitte lentäneet ette olleet lentäneet
3rd plur. lensivät eivät lentäneet 3rd plur. olivat lentäneet eivät olleet lentäneet
passive lennettiin ei lennetty passive oli lennetty ei ollut lennetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lentäisin en lentäisi 1st sing. olisin lentänyt en olisi lentänyt
2nd sing. lentäisit et lentäisi 2nd sing. olisit lentänyt et olisi lentänyt
3rd sing. lentäisi ei lentäisi 3rd sing. olisi lentänyt ei olisi lentänyt
1st plur. lentäisimme emme lentäisi 1st plur. olisimme lentäneet emme olisi lentäneet
2nd plur. lentäisitte ette lentäisi 2nd plur. olisitte lentäneet ette olisi lentäneet
3rd plur. lentäisivät eivät lentäisi 3rd plur. olisivat lentäneet eivät olisi lentäneet
passive lennettäisiin ei lennettäisi passive olisi lennetty ei olisi lennetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lennä älä lennä 2nd sing.
3rd sing. lentäköön älköön lentäkö 3rd sing. olkoon lentänyt älköön olko lentänyt
1st plur. lentäkäämme älkäämme lentäkö 1st plur.
2nd plur. lentäkää älkää lentäkö 2nd plur.
3rd plur. lentäkööt älkööt lentäkö 3rd plur. olkoot lentäneet älkööt olko lentäneet
passive lennettäköön älköön lennettäkö passive olkoon lennetty älköön olko lennetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lentänen en lentäne 1st sing. lienen lentänyt en liene lentänyt
2nd sing. lentänet et lentäne 2nd sing. lienet lentänyt et liene lentänyt
3rd sing. lentänee ei lentäne 3rd sing. lienee lentänyt ei liene lentänyt
1st plur. lentänemme emme lentäne 1st plur. lienemme lentäneet emme liene lentäneet
2nd plur. lentänette ette lentäne 2nd plur. lienette lentäneet ette liene lentäneet
3rd plur. lentänevät eivät lentäne 3rd plur. lienevät lentäneet eivät liene lentäneet
passive lennettäneen ei lennettäne passive lienee lennetty ei liene lennetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lentää present lentävä lennettävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lentääkseni lentääksemme
2nd lentääksesi lentääksenne
3rd lentääkseen
lentääksensä
past lentänyt lennetty
2nd inessive2 lentäessä lennettäessä agent3 lentämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lentäessäni lentäessämme
2nd lentäessäsi lentäessänne
3rd lentäessään
lentäessänsä
negative lentämätön
instructive lentäen 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).
* The third-person singular indicative form lentää does not exhibit final gemination,
unlike the first infinitive (the lemma form), even though they are spelled identically.

3rd inessive lentämässä
elative lentämästä
illative lentämään
adessive lentämällä
abessive lentämättä
instructive lentämän lennettämän
4th4 verbal noun lentäminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lentämäisilläni lentämäisillämme
2nd lentämäisilläsi lentämäisillänne
3rd lentämäisillään
lentämäisillänsä

Template

edit

{{fi-conj-huutaa}}

List

edit

See Finnish huutaa-type verbs.