See also: kämmätä




  • Hyphenation: kam‧ma‧ta
  • IPA(key): [ˈkɑmːɑtɑ]



  1. (transitive) To comb.


Inflection of kammata (Kotus type 73/salata, mp-mm gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kampaan en kampaa 1st sing. olen kammannut en ole kammannut
2nd sing. kampaat et kampaa 2nd sing. olet kammannut et ole kammannut
3rd sing. kampaa ei kampaa 3rd sing. on kammannut ei ole kammannut
1st plur. kampaamme emme kampaa 1st plur. olemme kammanneet emme ole kammanneet
2nd plur. kampaatte ette kampaa 2nd plur. olette kammanneet ette ole kammanneet
3rd plur. kampaavat eivät kampaa 3rd plur. ovat kammanneet eivät ole kammanneet
passive kammataan ei kammata passive on kammattu ei ole kammattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kampasin en kammannut 1st sing. olin kammannut en ollut kammannut
2nd sing. kampasit et kammannut 2nd sing. olit kammannut et ollut kammannut
3rd sing. kampasi ei kammannut 3rd sing. oli kammannut ei ollut kammannut
1st plur. kampasimme emme kammanneet 1st plur. olimme kammanneet emme olleet kammanneet
2nd plur. kampasitte ette kammanneet 2nd plur. olitte kammanneet ette olleet kammanneet
3rd plur. kampasivat eivät kammanneet 3rd plur. olivat kammanneet eivät olleet kammanneet
passive kammattiin ei kammattu passive oli kammattu ei ollut kammattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kampaisin en kampaisi 1st sing. olisin kammannut en olisi kammannut
2nd sing. kampaisit et kampaisi 2nd sing. olisit kammannut et olisi kammannut
3rd sing. kampaisi ei kampaisi 3rd sing. olisi kammannut ei olisi kammannut
1st plur. kampaisimme emme kampaisi 1st plur. olisimme kammanneet emme olisi kammanneet
2nd plur. kampaisitte ette kampaisi 2nd plur. olisitte kammanneet ette olisi kammanneet
3rd plur. kampaisivat eivät kampaisi 3rd plur. olisivat kammanneet eivät olisi kammanneet
passive kammattaisiin ei kammattaisi passive olisi kammattu ei olisi kammattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kampaa älä kampaa 2nd sing. ole kammannut älä ole kammannut
3rd sing. kammatkoon älköön kammatko 3rd sing. olkoon kammannut älköön olko kammannut
1st plur. kammatkaamme älkäämme kammatko 1st plur. olkaamme kammanneet älkäämme olko kammanneet
2nd plur. kammatkaa älkää kammatko 2nd plur. olkaa kammanneet älkää olko kammanneet
3rd plur. kammatkoot älkööt kammatko 3rd plur. olkoot kammanneet älkööt olko kammanneet
passive kammattakoon älköön kammattako passive olkoon kammattu älköön olko kammattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kammannen en kammanne 1st sing. lienen kammannut en liene kammannut
2nd sing. kammannet et kammanne 2nd sing. lienet kammannut et liene kammannut
3rd sing. kammannee ei kammanne 3rd sing. lienee kammannut ei liene kammannut
1st plur. kammannemme emme kammanne 1st plur. lienemme kammanneet emme liene kammanneet
2nd plur. kammannette ette kammanne 2nd plur. lienette kammanneet ette liene kammanneet
3rd plur. kammannevat eivät kammanne 3rd plur. lienevät kammanneet eivät liene kammanneet
passive kammattaneen ei kammattane passive lienee kammattu ei liene kammattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kammata present kampaava kammattava
long 1st2 kammatakseen past kammannut kammattu
2nd inessive1 kammatessa kammattaessa agent1, 3 kampaama
instructive kammaten negative kampaamaton
3rd inessive kampaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kampaamasta
illative kampaamaan
adessive kampaamalla
abessive kampaamatta
instructive kampaaman kammattaman
4th nominative kampaaminen
partitive kampaamista
5th2 kampaamaisillaan

Derived termsEdit

Related termsEdit

Read in another language