Appendix:Finnish conjugation/salata

Kotus type 73 (salata) NSK types 35 (salata) and 40 (palata) Common type IV

Verbs ending with -ata/-ätä; inverse consonant gradation possible.

The inflectional stem is obtained by removing the final -a/, and changing the previous consonant to its strong form. The remaining final -t- mutates to -a-/-ä-, -s-, -n- or nothing in various conjugations, leading to somewhat erratic consonant gradation.

Basic conjugation without consonant gradation

edit
ends with -ata
Inflection of salata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. salaan en salaa 1st sing. olen salannut en ole salannut
2nd sing. salaat et salaa 2nd sing. olet salannut et ole salannut
3rd sing. salaa ei salaa 3rd sing. on salannut ei ole salannut
1st plur. salaamme emme salaa 1st plur. olemme salanneet emme ole salanneet
2nd plur. salaatte ette salaa 2nd plur. olette salanneet ette ole salanneet
3rd plur. salaavat eivät salaa 3rd plur. ovat salanneet eivät ole salanneet
passive salataan ei salata passive on salattu ei ole salattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. salasin en salannut 1st sing. olin salannut en ollut salannut
2nd sing. salasit et salannut 2nd sing. olit salannut et ollut salannut
3rd sing. salasi ei salannut 3rd sing. oli salannut ei ollut salannut
1st plur. salasimme emme salanneet 1st plur. olimme salanneet emme olleet salanneet
2nd plur. salasitte ette salanneet 2nd plur. olitte salanneet ette olleet salanneet
3rd plur. salasivat eivät salanneet 3rd plur. olivat salanneet eivät olleet salanneet
passive salattiin ei salattu passive oli salattu ei ollut salattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. salaisin en salaisi 1st sing. olisin salannut en olisi salannut
2nd sing. salaisit et salaisi 2nd sing. olisit salannut et olisi salannut
3rd sing. salaisi ei salaisi 3rd sing. olisi salannut ei olisi salannut
1st plur. salaisimme emme salaisi 1st plur. olisimme salanneet emme olisi salanneet
2nd plur. salaisitte ette salaisi 2nd plur. olisitte salanneet ette olisi salanneet
3rd plur. salaisivat eivät salaisi 3rd plur. olisivat salanneet eivät olisi salanneet
passive salattaisiin ei salattaisi passive olisi salattu ei olisi salattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. salaa älä salaa 2nd sing.
3rd sing. salatkoon älköön salatko 3rd sing. olkoon salannut älköön olko salannut
1st plur. salatkaamme älkäämme salatko 1st plur.
2nd plur. salatkaa älkää salatko 2nd plur.
3rd plur. salatkoot älkööt salatko 3rd plur. olkoot salanneet älkööt olko salanneet
passive salattakoon älköön salattako passive olkoon salattu älköön olko salattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. salannen en salanne 1st sing. lienen salannut en liene salannut
2nd sing. salannet et salanne 2nd sing. lienet salannut et liene salannut
3rd sing. salannee ei salanne 3rd sing. lienee salannut ei liene salannut
1st plur. salannemme emme salanne 1st plur. lienemme salanneet emme liene salanneet
2nd plur. salannette ette salanne 2nd plur. lienette salanneet ette liene salanneet
3rd plur. salannevat eivät salanne 3rd plur. lienevät salanneet eivät liene salanneet
passive salattaneen ei salattane passive lienee salattu ei liene salattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st salata present salaava salattava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st salatakseni salataksemme
2nd salataksesi salataksenne
3rd salatakseen
salataksensa
past salannut salattu
2nd inessive2 salatessa salattaessa agent3 salaama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st salatessani salatessamme
2nd salatessasi salatessanne
3rd salatessaan
salatessansa
negative salaamaton
instructive salaten 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive salaamassa
elative salaamasta
illative salaamaan
adessive salaamalla
abessive salaamatta
instructive salaaman salattaman
4th4 verbal noun salaaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st salaamaisillani salaamaisillamme
2nd salaamaisillasi salaamaisillanne
3rd salaamaisillaan
salaamaisillansa
ends with -ätä
Inflection of lisätä (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisään en lisää 1st sing. olen lisännyt en ole lisännyt
2nd sing. lisäät et lisää 2nd sing. olet lisännyt et ole lisännyt
3rd sing. lisää ei lisää 3rd sing. on lisännyt ei ole lisännyt
1st plur. lisäämme emme lisää 1st plur. olemme lisänneet emme ole lisänneet
2nd plur. lisäätte ette lisää 2nd plur. olette lisänneet ette ole lisänneet
3rd plur. lisäävät eivät lisää 3rd plur. ovat lisänneet eivät ole lisänneet
passive lisätään ei lisätä passive on lisätty ei ole lisätty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisäsin en lisännyt 1st sing. olin lisännyt en ollut lisännyt
2nd sing. lisäsit et lisännyt 2nd sing. olit lisännyt et ollut lisännyt
3rd sing. lisäsi ei lisännyt 3rd sing. oli lisännyt ei ollut lisännyt
1st plur. lisäsimme emme lisänneet 1st plur. olimme lisänneet emme olleet lisänneet
2nd plur. lisäsitte ette lisänneet 2nd plur. olitte lisänneet ette olleet lisänneet
3rd plur. lisäsivät eivät lisänneet 3rd plur. olivat lisänneet eivät olleet lisänneet
passive lisättiin ei lisätty passive oli lisätty ei ollut lisätty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisäisin en lisäisi 1st sing. olisin lisännyt en olisi lisännyt
2nd sing. lisäisit et lisäisi 2nd sing. olisit lisännyt et olisi lisännyt
3rd sing. lisäisi ei lisäisi 3rd sing. olisi lisännyt ei olisi lisännyt
1st plur. lisäisimme emme lisäisi 1st plur. olisimme lisänneet emme olisi lisänneet
2nd plur. lisäisitte ette lisäisi 2nd plur. olisitte lisänneet ette olisi lisänneet
3rd plur. lisäisivät eivät lisäisi 3rd plur. olisivat lisänneet eivät olisi lisänneet
passive lisättäisiin ei lisättäisi passive olisi lisätty ei olisi lisätty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lisää älä lisää 2nd sing.
3rd sing. lisätköön älköön lisätkö 3rd sing. olkoon lisännyt älköön olko lisännyt
1st plur. lisätkäämme älkäämme lisätkö 1st plur.
2nd plur. lisätkää älkää lisätkö 2nd plur.
3rd plur. lisätkööt älkööt lisätkö 3rd plur. olkoot lisänneet älkööt olko lisänneet
passive lisättäköön älköön lisättäkö passive olkoon lisätty älköön olko lisätty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lisännen en lisänne 1st sing. lienen lisännyt en liene lisännyt
2nd sing. lisännet et lisänne 2nd sing. lienet lisännyt et liene lisännyt
3rd sing. lisännee ei lisänne 3rd sing. lienee lisännyt ei liene lisännyt
1st plur. lisännemme emme lisänne 1st plur. lienemme lisänneet emme liene lisänneet
2nd plur. lisännette ette lisänne 2nd plur. lienette lisänneet ette liene lisänneet
3rd plur. lisännevät eivät lisänne 3rd plur. lienevät lisänneet eivät liene lisänneet
passive lisättäneen ei lisättäne passive lienee lisätty ei liene lisätty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lisätä present lisäävä lisättävä
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lisätäkseni lisätäksemme
2nd lisätäksesi lisätäksenne
3rd lisätäkseen
lisätäksensä
past lisännyt lisätty
2nd inessive2 lisätessä lisättäessä agent3 lisäämä
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lisätessäni lisätessämme
2nd lisätessäsi lisätessänne
3rd lisätessään
lisätessänsä
negative lisäämätön
instructive lisäten 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive lisäämässä
elative lisäämästä
illative lisäämään
adessive lisäämällä
abessive lisäämättä
instructive lisäämän lisättämän
4th4 verbal noun lisääminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lisäämäisilläni lisäämäisillämme
2nd lisäämäisilläsi lisäämäisillänne
3rd lisäämäisillään
lisäämäisillänsä

Consonant gradation

edit

Summary

edit
Gradation Kotus *A *B *C *D *E *F *G *H *I *J *K *L
grade k → kk p → pp t → tt ∅ → k v → p d → t ng → nk mm → mp ll → lt nn → nt rr → rt j → k g → gg b → bb
infinitive I weak pakata napata mitata pelätä tavata ladata hangata kammata vallata suunnata verrata hyljätä digata dubata
1.sg present strong pakkaan nappaan mittaan pelkään tapaan lataan hankaan kampaan valtaan suuntaan vertaan hylkään diggaan dubbaan
3.sg past strong pakkasi nappasi mittasi pelkäsi tapasi latasi hankasi kampasi valtasi suuntasi vertasi hylkäsi diggasi dubbasi
3.sg conditional strong pakkaisi nappaisi mittaisi pelkäisi tapaisi lataisi hankaisi kampaisi valtaisi suuntaisi vertaisi hylkäisi diggaisi dubbaisi
3.sg potential weak pakannee napannee mitannee pelännee tavannee ladannee hangannee kammannee vallannee suunnannee verrannee hyljännee digannee dubannee
3.sg imperative weak pakatkoon napatkoon mitatkoon pelätköön tavatkoon ladatkoon hangatkoon kammatkoon vallatkoon suunnatkoon verratkoon hyljätköön digatkoon dubatkoon
past participle weak pakannut napannut mitannut pelännyt tavannut ladannut hangannut kammannut vallannut suunnannut verrannut hyljännyt digannut dubannut
passive past weak pakattiin napattiin mitattiin pelättiin tavattiin ladattiin hangattiin kammattiin vallattiin suunnattiin verrattiin hyljättiin digattiin dubattiin

Words ending in (note that only the back-vowel forms are mentioned here, but these rules apply regardless of vowel harmony):

  • -Csata, -sCata, or -sata have a sticky s and have no consonant gradation.
  • -hkata, -lata, -rata (with exceptions: karata and perata), -lvata (except for salvata), -rvata have no consonant gradation.
  • -kata have fairly regular consonant gradation (k → kk), even in loan words.
  • -tata have fairly regular consonant gradation (t → tt), even in loan words.
  • -data have fairly regular consonant gradation (d → t), even in loan words.

Complete conjugation example with consonant gradation (d → t)

edit
Inflection of ladata (Kotus type 73*F/salata, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lataan en lataa 1st sing. olen ladannut en ole ladannut
2nd sing. lataat et lataa 2nd sing. olet ladannut et ole ladannut
3rd sing. lataa ei lataa 3rd sing. on ladannut ei ole ladannut
1st plur. lataamme emme lataa 1st plur. olemme ladanneet emme ole ladanneet
2nd plur. lataatte ette lataa 2nd plur. olette ladanneet ette ole ladanneet
3rd plur. lataavat eivät lataa 3rd plur. ovat ladanneet eivät ole ladanneet
passive ladataan ei ladata passive on ladattu ei ole ladattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. latasin en ladannut 1st sing. olin ladannut en ollut ladannut
2nd sing. latasit et ladannut 2nd sing. olit ladannut et ollut ladannut
3rd sing. latasi ei ladannut 3rd sing. oli ladannut ei ollut ladannut
1st plur. latasimme emme ladanneet 1st plur. olimme ladanneet emme olleet ladanneet
2nd plur. latasitte ette ladanneet 2nd plur. olitte ladanneet ette olleet ladanneet
3rd plur. latasivat eivät ladanneet 3rd plur. olivat ladanneet eivät olleet ladanneet
passive ladattiin ei ladattu passive oli ladattu ei ollut ladattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lataisin en lataisi 1st sing. olisin ladannut en olisi ladannut
2nd sing. lataisit et lataisi 2nd sing. olisit ladannut et olisi ladannut
3rd sing. lataisi ei lataisi 3rd sing. olisi ladannut ei olisi ladannut
1st plur. lataisimme emme lataisi 1st plur. olisimme ladanneet emme olisi ladanneet
2nd plur. lataisitte ette lataisi 2nd plur. olisitte ladanneet ette olisi ladanneet
3rd plur. lataisivat eivät lataisi 3rd plur. olisivat ladanneet eivät olisi ladanneet
passive ladattaisiin ei ladattaisi passive olisi ladattu ei olisi ladattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lataa älä lataa 2nd sing.
3rd sing. ladatkoon älköön ladatko 3rd sing. olkoon ladannut älköön olko ladannut
1st plur. ladatkaamme älkäämme ladatko 1st plur.
2nd plur. ladatkaa älkää ladatko 2nd plur.
3rd plur. ladatkoot älkööt ladatko 3rd plur. olkoot ladanneet älkööt olko ladanneet
passive ladattakoon älköön ladattako passive olkoon ladattu älköön olko ladattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ladannen en ladanne 1st sing. lienen ladannut en liene ladannut
2nd sing. ladannet et ladanne 2nd sing. lienet ladannut et liene ladannut
3rd sing. ladannee ei ladanne 3rd sing. lienee ladannut ei liene ladannut
1st plur. ladannemme emme ladanne 1st plur. lienemme ladanneet emme liene ladanneet
2nd plur. ladannette ette ladanne 2nd plur. lienette ladanneet ette liene ladanneet
3rd plur. ladannevat eivät ladanne 3rd plur. lienevät ladanneet eivät liene ladanneet
passive ladattaneen ei ladattane passive lienee ladattu ei liene ladattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ladata present lataava ladattava
long 1st1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st ladatakseni ladataksemme
2nd ladataksesi ladataksenne
3rd ladatakseen
ladataksensa
past ladannut ladattu
2nd inessive2 ladatessa ladattaessa agent3 lataama
Possessive forms
Person sing. plur.
1st ladatessani ladatessamme
2nd ladatessasi ladatessanne
3rd ladatessaan
ladatessansa
negative lataamaton
instructive ladaten 1) Used only with a possessive suffix.

2) Usually with a possessive suffix (active only).
3) Usually with a possessive suffix. Not used with intransitive verbs. Distinct from nouns with the -ma suffix and third infinitive forms.
4) Some uses of the verbal noun are called the 'fourth infinitive' by certain sources (more details).

3rd inessive lataamassa
elative lataamasta
illative lataamaan
adessive lataamalla
abessive lataamatta
instructive lataaman ladattaman
4th4 verbal noun lataaminen
5th1
Possessive forms
Person sing. plur.
1st lataamaisillani lataamaisillamme
2nd lataamaisillasi lataamaisillanne
3rd lataamaisillaan
lataamaisillansa

Template

edit

{{fi-conj-salata}}

List

edit

See Finnish salata-type verbs.