1. (intransitive, computing) To log in.
  2. (intransitive) To register (oneself).


Inflection of kirjautua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjaudun en kirjaudu 1st sing. olen kirjautunut en ole kirjautunut
2nd sing. kirjaudut et kirjaudu 2nd sing. olet kirjautunut et ole kirjautunut
3rd sing. kirjautuu ei kirjaudu 3rd sing. on kirjautunut ei ole kirjautunut
1st plur. kirjaudumme emme kirjaudu 1st plur. olemme kirjautuneet emme ole kirjautuneet
2nd plur. kirjaudutte ette kirjaudu 2nd plur. olette kirjautuneet ette ole kirjautuneet
3rd plur. kirjautuvat eivät kirjaudu 3rd plur. ovat kirjautuneet eivät ole kirjautuneet
passive kirjaudutaan ei kirjauduta passive on kirjauduttu ei ole kirjauduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjauduin en kirjautunut 1st sing. olin kirjautunut en ollut kirjautunut
2nd sing. kirjauduit et kirjautunut 2nd sing. olit kirjautunut et ollut kirjautunut
3rd sing. kirjautui ei kirjautunut 3rd sing. oli kirjautunut ei ollut kirjautunut
1st plur. kirjauduimme emme kirjautuneet 1st plur. olimme kirjautuneet emme olleet kirjautuneet
2nd plur. kirjauduitte ette kirjautuneet 2nd plur. olitte kirjautuneet ette olleet kirjautuneet
3rd plur. kirjautuivat eivät kirjautuneet 3rd plur. olivat kirjautuneet eivät olleet kirjautuneet
passive kirjauduttiin ei kirjauduttu passive oli kirjauduttu ei ollut kirjauduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjautuisin en kirjautuisi 1st sing. olisin kirjautunut en olisi kirjautunut
2nd sing. kirjautuisit et kirjautuisi 2nd sing. olisit kirjautunut et olisi kirjautunut
3rd sing. kirjautuisi ei kirjautuisi 3rd sing. olisi kirjautunut ei olisi kirjautunut
1st plur. kirjautuisimme emme kirjautuisi 1st plur. olisimme kirjautuneet emme olisi kirjautuneet
2nd plur. kirjautuisitte ette kirjautuisi 2nd plur. olisitte kirjautuneet ette olisi kirjautuneet
3rd plur. kirjautuisivat eivät kirjautuisi 3rd plur. olisivat kirjautuneet eivät olisi kirjautuneet
passive kirjauduttaisiin ei kirjauduttaisi passive olisi kirjauduttu ei olisi kirjauduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kirjaudu älä kirjaudu 2nd sing. ole kirjautunut älä ole kirjautunut
3rd sing. kirjautukoon älköön kirjautuko 3rd sing. olkoon kirjautunut älköön olko kirjautunut
1st plur. kirjautukaamme älkäämme kirjautuko 1st plur. olkaamme kirjautuneet älkäämme olko kirjautuneet
2nd plur. kirjautukaa älkää kirjautuko 2nd plur. olkaa kirjautuneet älkää olko kirjautuneet
3rd plur. kirjautukoot älkööt kirjautuko 3rd plur. olkoot kirjautuneet älkööt olko kirjautuneet
passive kirjauduttakoon älköön kirjauduttako passive olkoon kirjauduttu älköön olko kirjauduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjautunen en kirjautune 1st sing. lienen kirjautunut en liene kirjautunut
2nd sing. kirjautunet et kirjautune 2nd sing. lienet kirjautunut et liene kirjautunut
3rd sing. kirjautunee ei kirjautune 3rd sing. lienee kirjautunut ei liene kirjautunut
1st plur. kirjautunemme emme kirjautune 1st plur. lienemme kirjautuneet emme liene kirjautuneet
2nd plur. kirjautunette ette kirjautune 2nd plur. lienette kirjautuneet ette liene kirjautuneet
3rd plur. kirjautunevat eivät kirjautune 3rd plur. lienevät kirjautuneet eivät liene kirjautuneet
passive kirjauduttaneen ei kirjauduttane passive lienee kirjauduttu ei liene kirjauduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kirjautua present kirjautuva kirjauduttava
long 1st2 kirjautuakseen past kirjautunut kirjauduttu
2nd inessive1 kirjautuessa kirjauduttaessa agent1, 3 kirjautuma
instructive kirjautuen negative kirjautumaton
3rd inessive kirjautumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kirjautumasta
illative kirjautumaan
adessive kirjautumalla
abessive kirjautumatta
instructive kirjautuman kirjauduttaman
4th nominative kirjautuminen
partitive kirjautumista
5th2 kirjautumaisillaan
Read in another language