(index ki)


  • kirja- (genitive singular stem of kirja) + -ta


kirjata (transitive)

  1. to book, log, register
  2. (mail) to register
    kirjattu kirje
    registered letter


Inflection of kirjata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjaan en kirjaa 1st sing. olen kirjannut en ole kirjannut
2nd sing. kirjaat et kirjaa 2nd sing. olet kirjannut et ole kirjannut
3rd sing. kirjaa ei kirjaa 3rd sing. on kirjannut ei ole kirjannut
1st plur. kirjaamme emme kirjaa 1st plur. olemme kirjanneet emme ole kirjanneet
2nd plur. kirjaatte ette kirjaa 2nd plur. olette kirjanneet ette ole kirjanneet
3rd plur. kirjaavat eivät kirjaa 3rd plur. ovat kirjanneet eivät ole kirjanneet
passive kirjataan ei kirjata passive on kirjattu ei ole kirjattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjasin en kirjannut 1st sing. olin kirjannut en ollut kirjannut
2nd sing. kirjasit et kirjannut 2nd sing. olit kirjannut et ollut kirjannut
3rd sing. kirjasi ei kirjannut 3rd sing. oli kirjannut ei ollut kirjannut
1st plur. kirjasimme emme kirjanneet 1st plur. olimme kirjanneet emme olleet kirjanneet
2nd plur. kirjasitte ette kirjanneet 2nd plur. olitte kirjanneet ette olleet kirjanneet
3rd plur. kirjasivat eivät kirjanneet 3rd plur. olivat kirjanneet eivät olleet kirjanneet
passive kirjattiin ei kirjattu passive oli kirjattu ei ollut kirjattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjaisin en kirjaisi 1st sing. olisin kirjannut en olisi kirjannut
2nd sing. kirjaisit et kirjaisi 2nd sing. olisit kirjannut et olisi kirjannut
3rd sing. kirjaisi ei kirjaisi 3rd sing. olisi kirjannut ei olisi kirjannut
1st plur. kirjaisimme emme kirjaisi 1st plur. olisimme kirjanneet emme olisi kirjanneet
2nd plur. kirjaisitte ette kirjaisi 2nd plur. olisitte kirjanneet ette olisi kirjanneet
3rd plur. kirjaisivat eivät kirjaisi 3rd plur. olisivat kirjanneet eivät olisi kirjanneet
passive kirjattaisiin ei kirjattaisi passive olisi kirjattu ei olisi kirjattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kirjaa älä kirjaa 2nd sing. ole kirjannut älä ole kirjannut
3rd sing. kirjatkoon älköön kirjatko 3rd sing. olkoon kirjannut älköön olko kirjannut
1st plur. kirjatkaamme älkäämme kirjatko 1st plur. olkaamme kirjanneet älkäämme olko kirjanneet
2nd plur. kirjatkaa älkää kirjatko 2nd plur. olkaa kirjanneet älkää olko kirjanneet
3rd plur. kirjatkoot älkööt kirjatko 3rd plur. olkoot kirjanneet älkööt olko kirjanneet
passive kirjattakoon älköön kirjattako passive olkoon kirjattu älköön olko kirjattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kirjannen en kirjanne 1st sing. lienen kirjannut en liene kirjannut
2nd sing. kirjannet et kirjanne 2nd sing. lienet kirjannut et liene kirjannut
3rd sing. kirjannee ei kirjanne 3rd sing. lienee kirjannut ei liene kirjannut
1st plur. kirjannemme emme kirjanne 1st plur. lienemme kirjanneet emme liene kirjanneet
2nd plur. kirjannette ette kirjanne 2nd plur. lienette kirjanneet ette liene kirjanneet
3rd plur. kirjannevat eivät kirjanne 3rd plur. lienevät kirjanneet eivät liene kirjanneet
passive kirjattaneen ei kirjattane passive lienee kirjattu ei liene kirjattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kirjata present kirjaava kirjattava
long 1st2 kirjatakseen past kirjannut kirjattu
2nd inessive1 kirjatessa kirjattaessa agent1, 3 kirjaama
instructive kirjaten negative kirjaamaton
3rd inessive kirjaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kirjaamasta
illative kirjaamaan
adessive kirjaamalla
abessive kirjaamatta
instructive kirjaaman kirjattaman
4th nominative kirjaaminen
partitive kirjaamista
5th2 kirjaamaisillaan

Derived termsEdit


Read in another language