Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

From kuormi- +‎ -ttaa.

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈkuo̯rmitːɑːˣ/, [ˈkuo̞̯rmit̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: kuor‧mit‧taa

VerbEdit

kuormittaa

  1. (transitive) to strain, to encumber, to load, to burden

ConjugationEdit

Inflection of kuormittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuormitan en kuormita 1st sing. olen kuormittanut en ole kuormittanut
2nd sing. kuormitat et kuormita 2nd sing. olet kuormittanut et ole kuormittanut
3rd sing. kuormittaa ei kuormita 3rd sing. on kuormittanut ei ole kuormittanut
1st plur. kuormitamme emme kuormita 1st plur. olemme kuormittaneet emme ole kuormittaneet
2nd plur. kuormitatte ette kuormita 2nd plur. olette kuormittaneet ette ole kuormittaneet
3rd plur. kuormittavat eivät kuormita 3rd plur. ovat kuormittaneet eivät ole kuormittaneet
passive kuormitetaan ei kuormiteta passive on kuormitettu ei ole kuormitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuormitin en kuormittanut 1st sing. olin kuormittanut en ollut kuormittanut
2nd sing. kuormitit et kuormittanut 2nd sing. olit kuormittanut et ollut kuormittanut
3rd sing. kuormitti ei kuormittanut 3rd sing. oli kuormittanut ei ollut kuormittanut
1st plur. kuormitimme emme kuormittaneet 1st plur. olimme kuormittaneet emme olleet kuormittaneet
2nd plur. kuormititte ette kuormittaneet 2nd plur. olitte kuormittaneet ette olleet kuormittaneet
3rd plur. kuormittivat eivät kuormittaneet 3rd plur. olivat kuormittaneet eivät olleet kuormittaneet
passive kuormitettiin ei kuormitettu passive oli kuormitettu ei ollut kuormitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuormittaisin en kuormittaisi 1st sing. olisin kuormittanut en olisi kuormittanut
2nd sing. kuormittaisit et kuormittaisi 2nd sing. olisit kuormittanut et olisi kuormittanut
3rd sing. kuormittaisi ei kuormittaisi 3rd sing. olisi kuormittanut ei olisi kuormittanut
1st plur. kuormittaisimme emme kuormittaisi 1st plur. olisimme kuormittaneet emme olisi kuormittaneet
2nd plur. kuormittaisitte ette kuormittaisi 2nd plur. olisitte kuormittaneet ette olisi kuormittaneet
3rd plur. kuormittaisivat eivät kuormittaisi 3rd plur. olisivat kuormittaneet eivät olisi kuormittaneet
passive kuormitettaisiin ei kuormitettaisi passive olisi kuormitettu ei olisi kuormitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuormita älä kuormita 2nd sing. ole kuormittanut älä ole kuormittanut
3rd sing. kuormittakoon älköön kuormittako 3rd sing. olkoon kuormittanut älköön olko kuormittanut
1st plur. kuormittakaamme älkäämme kuormittako 1st plur. olkaamme kuormittaneet älkäämme olko kuormittaneet
2nd plur. kuormittakaa älkää kuormittako 2nd plur. olkaa kuormittaneet älkää olko kuormittaneet
3rd plur. kuormittakoot älkööt kuormittako 3rd plur. olkoot kuormittaneet älkööt olko kuormittaneet
passive kuormitettakoon älköön kuormitettako passive olkoon kuormitettu älköön olko kuormitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuormittanen en kuormittane 1st sing. lienen kuormittanut en liene kuormittanut
2nd sing. kuormittanet et kuormittane 2nd sing. lienet kuormittanut et liene kuormittanut
3rd sing. kuormittanee ei kuormittane 3rd sing. lienee kuormittanut ei liene kuormittanut
1st plur. kuormittanemme emme kuormittane 1st plur. lienemme kuormittaneet emme liene kuormittaneet
2nd plur. kuormittanette ette kuormittane 2nd plur. lienette kuormittaneet ette liene kuormittaneet
3rd plur. kuormittanevat eivät kuormittane 3rd plur. lienevät kuormittaneet eivät liene kuormittaneet
passive kuormitettaneen ei kuormitettane passive lienee kuormitettu ei liene kuormitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuormittaa present kuormittava kuormitettava
long 1st2 kuormittaakseen past kuormittanut kuormitettu
2nd inessive1 kuormittaessa kuormitettaessa agent1, 3 kuormittama
instructive kuormittaen negative kuormittamaton
3rd inessive kuormittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuormittamasta
illative kuormittamaan
adessive kuormittamalla
abessive kuormittamatta
instructive kuormittaman kuormitettaman
4th nominative kuormittaminen
partitive kuormittamista
5th2 kuormittamaisillaan