Open main menu

FinnishEdit

EtymologyEdit

länsi +‎ murre

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈlænsiˌmurːeˣ/, [ˈlæns̠iˌmurːe̞(ʔ)]
  • Hyphenation: län‧si‧mur‧re

NounEdit

länsimurre

  1. western dialect

DeclensionEdit

Inflection of länsimurre (Kotus type 48/hame, rt-rr gradation)
nominative länsimurre länsimurteet
genitive länsimurteen länsimurteiden
länsimurteitten
partitive länsimurretta länsimurteita
illative länsimurteeseen länsimurteisiin
länsimurteihin
singular plural
nominative länsimurre länsimurteet
accusative nom. länsimurre länsimurteet
gen. länsimurteen
genitive länsimurteen länsimurteiden
länsimurteitten
partitive länsimurretta länsimurteita
inessive länsimurteessa länsimurteissa
elative länsimurteesta länsimurteista
illative länsimurteeseen länsimurteisiin
länsimurteihin
adessive länsimurteella länsimurteilla
ablative länsimurteelta länsimurteilta
allative länsimurteelle länsimurteille
essive länsimurteena länsimurteina
translative länsimurteeksi länsimurteiksi
instructive länsimurtein
abessive länsimurteetta länsimurteitta
comitative länsimurteineen