EB1911 - Volume 01 - Page 001 - 1.svg This entry lacks etymological information. If you are familiar with the origin of this term, please add it to the page per etymology instructions.



  1. To leer (to look at something or someone maliciously); to glare


Inflection of mulkoilla (Kotus type 67/tulla, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mulkoilen en mulkoile 1st sing. olen mulkoillut en ole mulkoillut
2nd sing. mulkoilet et mulkoile 2nd sing. olet mulkoillut et ole mulkoillut
3rd sing. mulkoilee ei mulkoile 3rd sing. on mulkoillut ei ole mulkoillut
1st plur. mulkoilemme emme mulkoile 1st plur. olemme mulkoilleet emme ole mulkoilleet
2nd plur. mulkoilette ette mulkoile 2nd plur. olette mulkoilleet ette ole mulkoilleet
3rd plur. mulkoilevat eivät mulkoile 3rd plur. ovat mulkoilleet eivät ole mulkoilleet
passive mulkoillaan ei mulkoilla passive on mulkoiltu ei ole mulkoiltu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mulkoilin en mulkoillut 1st sing. olin mulkoillut en ollut mulkoillut
2nd sing. mulkoilit et mulkoillut 2nd sing. olit mulkoillut et ollut mulkoillut
3rd sing. mulkoili ei mulkoillut 3rd sing. oli mulkoillut ei ollut mulkoillut
1st plur. mulkoilimme emme mulkoilleet 1st plur. olimme mulkoilleet emme olleet mulkoilleet
2nd plur. mulkoilitte ette mulkoilleet 2nd plur. olitte mulkoilleet ette olleet mulkoilleet
3rd plur. mulkoilivat eivät mulkoilleet 3rd plur. olivat mulkoilleet eivät olleet mulkoilleet
passive mulkoiltiin ei mulkoiltu passive oli mulkoiltu ei ollut mulkoiltu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mulkoilisin en mulkoilisi 1st sing. olisin mulkoillut en olisi mulkoillut
2nd sing. mulkoilisit et mulkoilisi 2nd sing. olisit mulkoillut et olisi mulkoillut
3rd sing. mulkoilisi ei mulkoilisi 3rd sing. olisi mulkoillut ei olisi mulkoillut
1st plur. mulkoilisimme emme mulkoilisi 1st plur. olisimme mulkoilleet emme olisi mulkoilleet
2nd plur. mulkoilisitte ette mulkoilisi 2nd plur. olisitte mulkoilleet ette olisi mulkoilleet
3rd plur. mulkoilisivat eivät mulkoilisi 3rd plur. olisivat mulkoilleet eivät olisi mulkoilleet
passive mulkoiltaisiin ei mulkoiltaisi passive olisi mulkoiltu ei olisi mulkoiltu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. mulkoile älä mulkoile 2nd sing. ole mulkoillut älä ole mulkoillut
3rd sing. mulkoilkoon älköön mulkoilko 3rd sing. olkoon mulkoillut älköön olko mulkoillut
1st plur. mulkoilkaamme älkäämme mulkoilko 1st plur. olkaamme mulkoilleet älkäämme olko mulkoilleet
2nd plur. mulkoilkaa älkää mulkoilko 2nd plur. olkaa mulkoilleet älkää olko mulkoilleet
3rd plur. mulkoilkoot älkööt mulkoilko 3rd plur. olkoot mulkoilleet älkööt olko mulkoilleet
passive mulkoiltakoon älköön mulkoiltako passive olkoon mulkoiltu älköön olko mulkoiltu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. mulkoillen en mulkoille 1st sing. lienen mulkoillut en liene mulkoillut
2nd sing. mulkoillet et mulkoille 2nd sing. lienet mulkoillut et liene mulkoillut
3rd sing. mulkoillee ei mulkoille 3rd sing. lienee mulkoillut ei liene mulkoillut
1st plur. mulkoillemme emme mulkoille 1st plur. lienemme mulkoilleet emme liene mulkoilleet
2nd plur. mulkoillette ette mulkoille 2nd plur. lienette mulkoilleet ette liene mulkoilleet
3rd plur. mulkoillevat eivät mulkoille 3rd plur. lienevät mulkoilleet eivät liene mulkoilleet
passive mulkoiltaneen ei mulkoiltane passive lienee mulkoiltu ei liene mulkoiltu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st mulkoilla present mulkoileva mulkoiltava
long 1st2 mulkoillakseen past mulkoillut mulkoiltu
2nd inessive1 mulkoillessa mulkoiltaessa agent1, 3 mulkoilema
instructive mulkoillen negative mulkoilematon
3rd inessive mulkoilemassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative mulkoilemasta
illative mulkoilemaan
adessive mulkoilemalla
abessive mulkoilematta
instructive mulkoileman mulkoiltaman
4th nominative mulkoileminen
partitive mulkoilemista
5th2 mulkoilemaisillaan
Read in another language