1. (transitive) to jerk


Inflection of nytkäyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkäytän en nytkäytä 1st sing. olen nytkäyttänyt en ole nytkäyttänyt
2nd sing. nytkäytät et nytkäytä 2nd sing. olet nytkäyttänyt et ole nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäyttää ei nytkäytä 3rd sing. on nytkäyttänyt ei ole nytkäyttänyt
1st plur. nytkäytämme emme nytkäytä 1st plur. olemme nytkäyttäneet emme ole nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäytätte ette nytkäytä 2nd plur. olette nytkäyttäneet ette ole nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttävät eivät nytkäytä 3rd plur. ovat nytkäyttäneet eivät ole nytkäyttäneet
passive nytkäytetään ei nytkäytetä passive on nytkäytetty ei ole nytkäytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkäytin en nytkäyttänyt 1st sing. olin nytkäyttänyt en ollut nytkäyttänyt
2nd sing. nytkäytit et nytkäyttänyt 2nd sing. olit nytkäyttänyt et ollut nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäytti ei nytkäyttänyt 3rd sing. oli nytkäyttänyt ei ollut nytkäyttänyt
1st plur. nytkäytimme emme nytkäyttäneet 1st plur. olimme nytkäyttäneet emme olleet nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäytitte ette nytkäyttäneet 2nd plur. olitte nytkäyttäneet ette olleet nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttivät eivät nytkäyttäneet 3rd plur. olivat nytkäyttäneet eivät olleet nytkäyttäneet
passive nytkäytettiin ei nytkäytetty passive oli nytkäytetty ei ollut nytkäytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkäyttäisin en nytkäyttäisi 1st sing. olisin nytkäyttänyt en olisi nytkäyttänyt
2nd sing. nytkäyttäisit et nytkäyttäisi 2nd sing. olisit nytkäyttänyt et olisi nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäyttäisi ei nytkäyttäisi 3rd sing. olisi nytkäyttänyt ei olisi nytkäyttänyt
1st plur. nytkäyttäisimme emme nytkäyttäisi 1st plur. olisimme nytkäyttäneet emme olisi nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäyttäisitte ette nytkäyttäisi 2nd plur. olisitte nytkäyttäneet ette olisi nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttäisivät eivät nytkäyttäisi 3rd plur. olisivat nytkäyttäneet eivät olisi nytkäyttäneet
passive nytkäytettäisiin ei nytkäytettäisi passive olisi nytkäytetty ei olisi nytkäytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nytkäytä älä nytkäytä 2nd sing. ole nytkäyttänyt älä ole nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäyttäköön älköön nytkäyttäkö 3rd sing. olkoon nytkäyttänyt älköön olko nytkäyttänyt
1st plur. nytkäyttäkäämme älkäämme nytkäyttäkö 1st plur. olkaamme nytkäyttäneet älkäämme olko nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäyttäkää älkää nytkäyttäkö 2nd plur. olkaa nytkäyttäneet älkää olko nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttäkööt älkööt nytkäyttäkö 3rd plur. olkoot nytkäyttäneet älkööt olko nytkäyttäneet
passive nytkäytettäköön älköön nytkäytettäkö passive olkoon nytkäytetty älköön olko nytkäytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkäyttänen en nytkäyttäne 1st sing. lienen nytkäyttänyt en liene nytkäyttänyt
2nd sing. nytkäyttänet et nytkäyttäne 2nd sing. lienet nytkäyttänyt et liene nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäyttänee ei nytkäyttäne 3rd sing. lienee nytkäyttänyt ei liene nytkäyttänyt
1st plur. nytkäyttänemme emme nytkäyttäne 1st plur. lienemme nytkäyttäneet emme liene nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäyttänette ette nytkäyttäne 2nd plur. lienette nytkäyttäneet ette liene nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttänevät eivät nytkäyttäne 3rd plur. lienevät nytkäyttäneet eivät liene nytkäyttäneet
passive nytkäytettäneen ei nytkäytettäne passive lienee nytkäytetty ei liene nytkäytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nytkäyttää present nytkäyttävä nytkäytettävä
long 1st2 nytkäyttääkseen past nytkäyttänyt nytkäytetty
2nd inessive1 nytkäyttäessä nytkäytettäessä agent1, 3 nytkäyttämä
instructive nytkäyttäen negative nytkäyttämätön
3rd inessive nytkäyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nytkäyttämästä
illative nytkäyttämään
adessive nytkäyttämällä
abessive nytkäyttämättä
instructive nytkäyttämän nytkäytettämän
4th nominative nytkäyttäminen
partitive nytkäyttämistä
5th2 nytkäyttämäisillään