(index pa)



  1. (transitive, intransitive, vulgar) To shit.


Inflection of paskantaa (Kotus type 54/huutaa, nt-nn gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paskannan en paskanna 1st sing. olen paskantanut en ole paskantanut
2nd sing. paskannat et paskanna 2nd sing. olet paskantanut et ole paskantanut
3rd sing. paskantaa ei paskanna 3rd sing. on paskantanut ei ole paskantanut
1st plur. paskannamme emme paskanna 1st plur. olemme paskantaneet emme ole paskantaneet
2nd plur. paskannatte ette paskanna 2nd plur. olette paskantaneet ette ole paskantaneet
3rd plur. paskantavat eivät paskanna 3rd plur. ovat paskantaneet eivät ole paskantaneet
passive paskannetaan ei paskanneta passive on paskannettu ei ole paskannettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paskansin en paskantanut 1st sing. olin paskantanut en ollut paskantanut
2nd sing. paskansit et paskantanut 2nd sing. olit paskantanut et ollut paskantanut
3rd sing. paskansi ei paskantanut 3rd sing. oli paskantanut ei ollut paskantanut
1st plur. paskansimme emme paskantaneet 1st plur. olimme paskantaneet emme olleet paskantaneet
2nd plur. paskansitte ette paskantaneet 2nd plur. olitte paskantaneet ette olleet paskantaneet
3rd plur. paskansivat eivät paskantaneet 3rd plur. olivat paskantaneet eivät olleet paskantaneet
passive paskannettiin ei paskannettu passive oli paskannettu ei ollut paskannettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paskantaisin en paskantaisi 1st sing. olisin paskantanut en olisi paskantanut
2nd sing. paskantaisit et paskantaisi 2nd sing. olisit paskantanut et olisi paskantanut
3rd sing. paskantaisi ei paskantaisi 3rd sing. olisi paskantanut ei olisi paskantanut
1st plur. paskantaisimme emme paskantaisi 1st plur. olisimme paskantaneet emme olisi paskantaneet
2nd plur. paskantaisitte ette paskantaisi 2nd plur. olisitte paskantaneet ette olisi paskantaneet
3rd plur. paskantaisivat eivät paskantaisi 3rd plur. olisivat paskantaneet eivät olisi paskantaneet
passive paskannettaisiin ei paskannettaisi passive olisi paskannettu ei olisi paskannettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. paskanna älä paskanna 2nd sing. ole paskantanut älä ole paskantanut
3rd sing. paskantakoon älköön paskantako 3rd sing. olkoon paskantanut älköön olko paskantanut
1st plur. paskantakaamme älkäämme paskantako 1st plur. olkaamme paskantaneet älkäämme olko paskantaneet
2nd plur. paskantakaa älkää paskantako 2nd plur. olkaa paskantaneet älkää olko paskantaneet
3rd plur. paskantakoot älkööt paskantako 3rd plur. olkoot paskantaneet älkööt olko paskantaneet
passive paskannettakoon älköön paskannettako passive olkoon paskannettu älköön olko paskannettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. paskantanen en paskantane 1st sing. lienen paskantanut en liene paskantanut
2nd sing. paskantanet et paskantane 2nd sing. lienet paskantanut et liene paskantanut
3rd sing. paskantanee ei paskantane 3rd sing. lienee paskantanut ei liene paskantanut
1st plur. paskantanemme emme paskantane 1st plur. lienemme paskantaneet emme liene paskantaneet
2nd plur. paskantanette ette paskantane 2nd plur. lienette paskantaneet ette liene paskantaneet
3rd plur. paskantanevat eivät paskantane 3rd plur. lienevät paskantaneet eivät liene paskantaneet
passive paskannettaneen ei paskannettane passive lienee paskannettu ei liene paskannettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st paskantaa present paskantava paskannettava
long 1st2 paskantaakseen past paskantanut paskannettu
2nd inessive1 paskantaessa paskannettaessa agent1, 3 paskantama
instructive paskantaen negative paskantamaton
3rd inessive paskantamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative paskantamasta
illative paskantamaan
adessive paskantamalla
abessive paskantamatta
instructive paskantaman paskannettaman
4th nominative paskantaminen
partitive paskantamista
5th2 paskantamaisillaan


Read in another language