Open main menu

Contents

FinnishEdit

EtymologyEdit

pelästyä +‎ -ttää

PronunciationEdit

  • IPA(key): /ˈpelæstytːæːˣ/, [ˈpe̞læs̠t̪yt̪ːæː(ʔ)]
  • Hyphenation: pe‧läs‧tyt‧tää

VerbEdit

pelästyttää

  1. (transitive) to scare, to give a scare, to frighten

ConjugationEdit

Inflection of pelästyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pelästytän en pelästytä 1st sing. olen pelästyttänyt en ole pelästyttänyt
2nd sing. pelästytät et pelästytä 2nd sing. olet pelästyttänyt et ole pelästyttänyt
3rd sing. pelästyttää ei pelästytä 3rd sing. on pelästyttänyt ei ole pelästyttänyt
1st plur. pelästytämme emme pelästytä 1st plur. olemme pelästyttäneet emme ole pelästyttäneet
2nd plur. pelästytätte ette pelästytä 2nd plur. olette pelästyttäneet ette ole pelästyttäneet
3rd plur. pelästyttävät eivät pelästytä 3rd plur. ovat pelästyttäneet eivät ole pelästyttäneet
passive pelästytetään ei pelästytetä passive on pelästytetty ei ole pelästytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pelästytin en pelästyttänyt 1st sing. olin pelästyttänyt en ollut pelästyttänyt
2nd sing. pelästytit et pelästyttänyt 2nd sing. olit pelästyttänyt et ollut pelästyttänyt
3rd sing. pelästytti ei pelästyttänyt 3rd sing. oli pelästyttänyt ei ollut pelästyttänyt
1st plur. pelästytimme emme pelästyttäneet 1st plur. olimme pelästyttäneet emme olleet pelästyttäneet
2nd plur. pelästytitte ette pelästyttäneet 2nd plur. olitte pelästyttäneet ette olleet pelästyttäneet
3rd plur. pelästyttivät eivät pelästyttäneet 3rd plur. olivat pelästyttäneet eivät olleet pelästyttäneet
passive pelästytettiin ei pelästytetty passive oli pelästytetty ei ollut pelästytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pelästyttäisin en pelästyttäisi 1st sing. olisin pelästyttänyt en olisi pelästyttänyt
2nd sing. pelästyttäisit et pelästyttäisi 2nd sing. olisit pelästyttänyt et olisi pelästyttänyt
3rd sing. pelästyttäisi ei pelästyttäisi 3rd sing. olisi pelästyttänyt ei olisi pelästyttänyt
1st plur. pelästyttäisimme emme pelästyttäisi 1st plur. olisimme pelästyttäneet emme olisi pelästyttäneet
2nd plur. pelästyttäisitte ette pelästyttäisi 2nd plur. olisitte pelästyttäneet ette olisi pelästyttäneet
3rd plur. pelästyttäisivät eivät pelästyttäisi 3rd plur. olisivat pelästyttäneet eivät olisi pelästyttäneet
passive pelästytettäisiin ei pelästytettäisi passive olisi pelästytetty ei olisi pelästytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. pelästytä älä pelästytä 2nd sing. ole pelästyttänyt älä ole pelästyttänyt
3rd sing. pelästyttäköön älköön pelästyttäkö 3rd sing. olkoon pelästyttänyt älköön olko pelästyttänyt
1st plur. pelästyttäkäämme älkäämme pelästyttäkö 1st plur. olkaamme pelästyttäneet älkäämme olko pelästyttäneet
2nd plur. pelästyttäkää älkää pelästyttäkö 2nd plur. olkaa pelästyttäneet älkää olko pelästyttäneet
3rd plur. pelästyttäkööt älkööt pelästyttäkö 3rd plur. olkoot pelästyttäneet älkööt olko pelästyttäneet
passive pelästytettäköön älköön pelästytettäkö passive olkoon pelästytetty älköön olko pelästytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. pelästyttänen en pelästyttäne 1st sing. lienen pelästyttänyt en liene pelästyttänyt
2nd sing. pelästyttänet et pelästyttäne 2nd sing. lienet pelästyttänyt et liene pelästyttänyt
3rd sing. pelästyttänee ei pelästyttäne 3rd sing. lienee pelästyttänyt ei liene pelästyttänyt
1st plur. pelästyttänemme emme pelästyttäne 1st plur. lienemme pelästyttäneet emme liene pelästyttäneet
2nd plur. pelästyttänette ette pelästyttäne 2nd plur. lienette pelästyttäneet ette liene pelästyttäneet
3rd plur. pelästyttänevät eivät pelästyttäne 3rd plur. lienevät pelästyttäneet eivät liene pelästyttäneet
passive pelästytettäneen ei pelästytettäne passive lienee pelästytetty ei liene pelästytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st pelästyttää present pelästyttävä pelästytettävä
long 1st2 pelästyttääkseen past pelästyttänyt pelästytetty
2nd inessive1 pelästyttäessä pelästytettäessä agent1, 3 pelästyttämä
instructive pelästyttäen negative pelästyttämätön
3rd inessive pelästyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative pelästyttämästä
illative pelästyttämään
adessive pelästyttämällä
abessive pelästyttämättä
instructive pelästyttämän pelästytettämän
4th nominative pelästyttäminen
partitive pelästyttämistä
5th2 pelästyttämäisillään