Alternative formsEdit



  1. To check (to mark with checkmarks).


Inflection of rastittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rastitan en rastita 1st sing. olen rastittanut en ole rastittanut
2nd sing. rastitat et rastita 2nd sing. olet rastittanut et ole rastittanut
3rd sing. rastittaa ei rastita 3rd sing. on rastittanut ei ole rastittanut
1st plur. rastitamme emme rastita 1st plur. olemme rastittaneet emme ole rastittaneet
2nd plur. rastitatte ette rastita 2nd plur. olette rastittaneet ette ole rastittaneet
3rd plur. rastittavat eivät rastita 3rd plur. ovat rastittaneet eivät ole rastittaneet
passive rastitetaan ei rastiteta passive on rastitettu ei ole rastitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rastitin en rastittanut 1st sing. olin rastittanut en ollut rastittanut
2nd sing. rastitit et rastittanut 2nd sing. olit rastittanut et ollut rastittanut
3rd sing. rastitti ei rastittanut 3rd sing. oli rastittanut ei ollut rastittanut
1st plur. rastitimme emme rastittaneet 1st plur. olimme rastittaneet emme olleet rastittaneet
2nd plur. rastititte ette rastittaneet 2nd plur. olitte rastittaneet ette olleet rastittaneet
3rd plur. rastittivat eivät rastittaneet 3rd plur. olivat rastittaneet eivät olleet rastittaneet
passive rastitettiin ei rastitettu passive oli rastitettu ei ollut rastitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rastittaisin en rastittaisi 1st sing. olisin rastittanut en olisi rastittanut
2nd sing. rastittaisit et rastittaisi 2nd sing. olisit rastittanut et olisi rastittanut
3rd sing. rastittaisi ei rastittaisi 3rd sing. olisi rastittanut ei olisi rastittanut
1st plur. rastittaisimme emme rastittaisi 1st plur. olisimme rastittaneet emme olisi rastittaneet
2nd plur. rastittaisitte ette rastittaisi 2nd plur. olisitte rastittaneet ette olisi rastittaneet
3rd plur. rastittaisivat eivät rastittaisi 3rd plur. olisivat rastittaneet eivät olisi rastittaneet
passive rastitettaisiin ei rastitettaisi passive olisi rastitettu ei olisi rastitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rastita älä rastita 2nd sing. ole rastittanut älä ole rastittanut
3rd sing. rastittakoon älköön rastittako 3rd sing. olkoon rastittanut älköön olko rastittanut
1st plur. rastittakaamme älkäämme rastittako 1st plur. olkaamme rastittaneet älkäämme olko rastittaneet
2nd plur. rastittakaa älkää rastittako 2nd plur. olkaa rastittaneet älkää olko rastittaneet
3rd plur. rastittakoot älkööt rastittako 3rd plur. olkoot rastittaneet älkööt olko rastittaneet
passive rastitettakoon älköön rastitettako passive olkoon rastitettu älköön olko rastitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rastittanen en rastittane 1st sing. lienen rastittanut en liene rastittanut
2nd sing. rastittanet et rastittane 2nd sing. lienet rastittanut et liene rastittanut
3rd sing. rastittanee ei rastittane 3rd sing. lienee rastittanut ei liene rastittanut
1st plur. rastittanemme emme rastittane 1st plur. lienemme rastittaneet emme liene rastittaneet
2nd plur. rastittanette ette rastittane 2nd plur. lienette rastittaneet ette liene rastittaneet
3rd plur. rastittanevat eivät rastittane 3rd plur. lienevät rastittaneet eivät liene rastittaneet
passive rastitettaneen ei rastitettane passive lienee rastitettu ei liene rastitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st rastittaa present rastittava rastitettava
long 1st2 rastittaakseen past rastittanut rastitettu
2nd inessive1 rastittaessa rastitettaessa agent1, 3 rastittama
instructive rastittaen negative rastittamaton
3rd inessive rastittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative rastittamasta
illative rastittamaan
adessive rastittamalla
abessive rastittamatta
instructive rastittaman rastitettaman
4th nominative rastittaminen
partitive rastittamista
5th2 rastittamaisillaan

Related termsEdit