rynnäkkö +‎ -öidä



  1. (intransitive, military) To sally, to charge.


Inflection of rynnäköidä (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rynnäköin en rynnäköi 1st sing. olen rynnäköinyt en ole rynnäköinyt
2nd sing. rynnäköit et rynnäköi 2nd sing. olet rynnäköinyt et ole rynnäköinyt
3rd sing. rynnäköi ei rynnäköi 3rd sing. on rynnäköinyt ei ole rynnäköinyt
1st plur. rynnäköimme emme rynnäköi 1st plur. olemme rynnäköineet emme ole rynnäköineet
2nd plur. rynnäköitte ette rynnäköi 2nd plur. olette rynnäköineet ette ole rynnäköineet
3rd plur. rynnäköivät eivät rynnäköi 3rd plur. ovat rynnäköineet eivät ole rynnäköineet
passive rynnäköidään ei rynnäköidä passive on rynnäköity ei ole rynnäköity
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rynnäköin en rynnäköinyt 1st sing. olin rynnäköinyt en ollut rynnäköinyt
2nd sing. rynnäköit et rynnäköinyt 2nd sing. olit rynnäköinyt et ollut rynnäköinyt
3rd sing. rynnäköi ei rynnäköinyt 3rd sing. oli rynnäköinyt ei ollut rynnäköinyt
1st plur. rynnäköimme emme rynnäköineet 1st plur. olimme rynnäköineet emme olleet rynnäköineet
2nd plur. rynnäköitte ette rynnäköineet 2nd plur. olitte rynnäköineet ette olleet rynnäköineet
3rd plur. rynnäköivät eivät rynnäköineet 3rd plur. olivat rynnäköineet eivät olleet rynnäköineet
passive rynnäköitiin ei rynnäköity passive oli rynnäköity ei ollut rynnäköity
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rynnäköisin en rynnäköisi 1st sing. olisin rynnäköinyt en olisi rynnäköinyt
2nd sing. rynnäköisit et rynnäköisi 2nd sing. olisit rynnäköinyt et olisi rynnäköinyt
3rd sing. rynnäköisi ei rynnäköisi 3rd sing. olisi rynnäköinyt ei olisi rynnäköinyt
1st plur. rynnäköisimme emme rynnäköisi 1st plur. olisimme rynnäköineet emme olisi rynnäköineet
2nd plur. rynnäköisitte ette rynnäköisi 2nd plur. olisitte rynnäköineet ette olisi rynnäköineet
3rd plur. rynnäköisivät eivät rynnäköisi 3rd plur. olisivat rynnäköineet eivät olisi rynnäköineet
passive rynnäköitäisiin ei rynnäköitäisi passive olisi rynnäköity ei olisi rynnäköity
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rynnäköi älä rynnäköi 2nd sing. ole rynnäköinyt älä ole rynnäköinyt
3rd sing. rynnäköiköön älköön rynnäköikö 3rd sing. olkoon rynnäköinyt älköön olko rynnäköinyt
1st plur. rynnäköikäämme älkäämme rynnäköikö 1st plur. olkaamme rynnäköineet älkäämme olko rynnäköineet
2nd plur. rynnäköikää älkää rynnäköikö 2nd plur. olkaa rynnäköineet älkää olko rynnäköineet
3rd plur. rynnäköikööt älkööt rynnäköikö 3rd plur. olkoot rynnäköineet älkööt olko rynnäköineet
passive rynnäköitäköön älköön rynnäköitäkö passive olkoon rynnäköity älköön olko rynnäköity
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rynnäköinen en rynnäköine 1st sing. lienen rynnäköinyt en liene rynnäköinyt
2nd sing. rynnäköinet et rynnäköine 2nd sing. lienet rynnäköinyt et liene rynnäköinyt
3rd sing. rynnäköinee ei rynnäköine 3rd sing. lienee rynnäköinyt ei liene rynnäköinyt
1st plur. rynnäköinemme emme rynnäköine 1st plur. lienemme rynnäköineet emme liene rynnäköineet
2nd plur. rynnäköinette ette rynnäköine 2nd plur. lienette rynnäköineet ette liene rynnäköineet
3rd plur. rynnäköinevät eivät rynnäköine 3rd plur. lienevät rynnäköineet eivät liene rynnäköineet
passive rynnäköitäneen ei rynnäköitäne passive lienee rynnäköity ei liene rynnäköity
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st rynnäköidä present rynnäköivä rynnäköitävä
long 1st2 rynnäköidäkseen past rynnäköinyt rynnäköity
2nd inessive1 rynnäköidessä rynnäköitäessä agent1, 3 rynnäköimä
instructive rynnäköiden negative rynnäköimätön
3rd inessive rynnäköimässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative rynnäköimästä
illative rynnäköimään
adessive rynnäköimällä
abessive rynnäköimättä
instructive rynnäköimän rynnäköitämän
4th nominative rynnäköiminen
partitive rynnäköimistä
5th2 rynnäköimäisillään
Read in another language